W lat 90. biznesowy dress code pojawił się w polskich firmach. Choć od tego momentu minęło kilkanaście lat, nadal budzi on wiele niepewności i nurtujących pytań.
Którego rodzaju biznesowego dress kodu powinno siÄ™ przestrzegać? Jakiego koloru powinny być ubrania do pracy?
Co dokładnie powinno znaleźć się w garderobie osoby pracującej w korporacji? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania i już nigdy nie popełnisz niepotrzebnej gafy w nowej pracy czy na spotkaniu biznesowym.
W biznesie odpowiedni strój ma szczególne znaczenie – wpÅ‚ywa on na profesjonalny wizerunek, ale również na wizerunek firmy, w której pracujemy. Przez ostatnie 100 lat sposób ubierania siÄ™ do pracy przechodziÅ‚ liczne modyfikacje, a na jego zmiany wpÅ‚yw w dużej mierze miaÅ‚a panujÄ…ca aktualnie moda. ByÅ‚o tak np. w latach 70, kiedy styl hipisowski (dzwony i spiczaste koÅ‚nierze koszul) zagoÅ›ciÅ‚ w biurowych murach. Od lat 90. zasady biznesowego dress codu zostaÅ‚y dokÅ‚adnie okreÅ›lone i obowiÄ…zujÄ… w wiÄ™kszoÅ›ci dużych firm i korporacji.
Trzy rodzaje biznesowego dress codu – którego z nich należy przestrzegać?
W ramach biznesowego dress codu można wyróżnić aż 3 typy strojów. Każdy z nich charakteryzuje siÄ™ odmiennymi elementami ubioru oraz obowiÄ…zuje w innych sytuacjach. Najpopularniejszy jest klasyczny strój biznesowy, czyli business formal. Tego stylu powinny trzymać siÄ™ osoby, które w codziennej pracy muszÄ… reprezentować siebie lub swojÄ… firmÄ™ na oficjalnych spotkaniach biznesowych. Takimi osobami sÄ… m.in. pracownicy korporacji czy firm consultingowych, prawnicy oraz politycy. Kiedy myÅ›limy o biznesowym dress codzie to wÅ‚aÅ›nie ten rodzaj ubiory mamy przed oczami.
Dwoma kolejnymi rodzajami sÄ… business smart i business casual, czyli mniej oficjalne zasady ubioru. Pierwszy typ jest stosowany w pracy biurowej lub na mniej formalnych spotkaniach biznesowych. Co ciekawe, wÅ‚aÅ›nie wedÅ‚ug tych zasad najczęściej ubierajÄ… siÄ™ pracownicy polskich firm. W jego ramach można pozwolić sobie na swobodÄ™ miksowania kolorów, faktur oraz dodawania elementów wÅ‚asnego stylu do stroju formalnego.
Business casual to natomiast swobodny zestaw do pracy, typowy dla tzw. Casual Friday (w korporacji to jeden dzieÅ„ w tygodniu, w którym nie trzeba przestrzegać zasad dress codu) lub dla pracowników firm, w których nie obowiÄ…zujÄ… oficjalne relacje biznesowe tj. wydawnictwa czy agencje reklamowe.
Kolor ma znaczenie – na jakie barwy można sobie pozwolić?
Kolorystyka ubraÅ„ ma ogromne znaczenie w biznesie. WedÅ‚ug psychologii barw, kolory mogÄ… przekazywać okreÅ›lone informacje o naszym charakterze lub podejÅ›ciu do partnera rozmowy. Dlatego w sytuacjach formalnych warto zwracać na nie uwagÄ™. Najkorzystniejsze kolory to przede wszystkim: szary, ciemny brÄ…z, niebieski, biaÅ‚y, beżowy, czarny, bordowy czy ciemnozielony. Natomiast lepiej unikać czerwonego, turkusowego, pomaraÅ„czowego oraz różowego.
Co powinno znaleźć się w szafie kobiety, a co mężczyzny?
W garderobie kobiety i mężczyzny, którzy w miejscu pracy muszÄ… przestrzegać dress codu, powinny znaleźć siÄ™ okreÅ›lone elementy garderoby. Co dokÅ‚adnie?
Mężczyzna powinien mieć:
- czarny, granatowy, ciemnobrÄ…zowy lub ciemnoszary garnitur, który dopasowany jest do jego figury. Garnitur powinien być matowy i wykonany z dobrej jakoÅ›ci materiaÅ‚u;
- koszule z długim rękawem w kolorze białym lub jasnoniebieskim;
- jedwabny, stonowany krawat;
- czarne, skórzane dodatki – buty i pasek;
- zegarek z tarczÄ… na skórzanym pasku.
Kobieta powinna mieć:
- białą, matową, jednolitą i nieprzeźroczystą bluzkę lub koszulę;
- dopasowanÄ… do sylwetki marynarkÄ™ (dopuszczalne kolory to czarny, szary, brÄ…zowy);
- dopasowanÄ… do marynarki spódnicÄ™ zakrywajÄ…cÄ… kolana lub siÄ™gajÄ…cÄ… lekko przed kolano albo eleganckie, materiaÅ‚owe spodnie. Akceptowana jest również ciemna, elegancka sukienka w poÅ‚Ä…czeniu z marynarkÄ…;
- czarne, skórzane dodatki – torebka, buty i pasek;
- cieliste lub czarne rajstopy;
- dyskretną biżuterię.
5 ciekawostek o strojach biznesowych
Zasady dress codu mogÄ… czasami zaskakiwać. Poznaj 5 reguÅ‚, o których mogÅ‚eÅ› nie wiedzieć!
- To, kiedy marynarka powinna być zapiÄ™ta lub rozpiÄ™ta, jest dokÅ‚adnie okreÅ›lone. JeÅ›li mężczyzna idzie lub stoi, powinien zapiąć górny guzik w dwuguzikowej lub Å›rodkowy guzik w trzyguzikowej marynarce. Natomiast, kiedy siedzi, marynarka powinna być zawsze rozpiÄ™ta.
Kobiece buty powinny zakrywać palce oraz piętę, obcas natomiast powinien mieć wysokość od 4 do 8 cm.
Według badań przeprowadzonych w 2015 roku najbardziej kontrowersyjnym strojem do pracy są szorty i japonki. Co ciekawe, kobiety są bardziej restrykcyjne w przestrzeganiu dress codu.
WedÅ‚ug zasad panujÄ…cych w dress codzie jesteÅ›my zobowiÄ…zani do noszenia paska do każdych spodni, które majÄ… szlufki. W przypadku kobiet pasek nie może być grubszy niż 1,5-2 cm.
- Biznesowy dress code czÄ™sto mylony jest z dwoma innymi pojÄ™ciami: white tie i black tie. White tie jest przeznaczony na wyjÄ…tkowe uroczystoÅ›ci (bal, Å›lub) i w jego ramach mężczyznÄ™ obowiÄ…zuje czarny frak lub smoking, biaÅ‚a koszula, biaÅ‚a kamizelka i biaÅ‚a mucha. Natomiast black tie to strój formalny obowiÄ…zujÄ…cy podczas ważnych kolacji czy wieczornych spotkaÅ„ biznesowych. Mężczyzna powinien zaÅ‚ożyć czarny smoking z aksamitnymi klapami oraz muchÄ™ pasujÄ…cÄ… kolorem i fakturÄ… do klap marynarki.
Strój biznesowy, który obowiÄ…zuje obecnie, przez minione lata przechodziÅ‚ ogromne przeobrażenia. JeÅ›li ciekawi CiÄ™, jak ubierano siÄ™ do pracy w latach 30., 60. czy 80. sprawdź przygotowanÄ… przez HRS infografikÄ™ „Strój biznesowy. Jak zmieniaÅ‚ siÄ™ na przestrzeni ostatnich 100 lat?” tutaj.
ŹródÅ‚o: https://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/stroj-biznesowy-na-przestrzeni-ostatnich-100-lat.html