13.03.2014

Nie zrywają kontaktów z Rosjanami

Co prawda nawet niektórzy politycy SLD nawołują do różnego rodzaju embarga na rosyjskie produkty, co może wywołać tylko retorsje ze stron Rosjan, to na pograniczu polsko - kaliningradzkim tamtejsi lokalni politycy są bardziej rozsądni i nie zrywają kontaktów z sąsiadami za „miedzy”.

Przed kilkoma dniami przedstawiciele powiatów węgorzewskiego i gminy Kętrzyn przebywali z rejonie ozierskim w obwodzie kaliningradzkim, a towarzyszyła im delegacja Wydziały Promocji, Handlu i Inwestycji Zagranicznych Konsulatu Generalnego w Kaliningradzie na pod przewodnictwem Kierownika Wydziału Aleksandra Milota.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Szef Rejonu Ozierskiego Wiktor Puzyriewskij, I Zastępca Szefa Rejonu Ozierskiego - Władimir Kozjakow, Krzysztof Kołaszewski - Wicestarosta Powiatu w Węgorzewie, Barbara Dacewicz – Pełnomocnik Starosty ds. Promocji i Kontaktów Zagranicznych, Marek Olszewski – Sekretarz Gminy Kętrzyn, a także przedstawiciele Rady Rejonu Ozierskiego, biznesu rejonów polskich i rosyjskich (turystyka, sektor rolny).
Jak informuje Wydział Promocji, Handli i Inwestycji Zagranicznych, omówiono dotychczasowe efekty współpracy z Rejonem Ozierskim (m.in. Gmina Kętrzyn: medycyna – badania przesiewowe, sport; Powiat Węgorzewski - edukcja/sport) oraz działania na przyszłość, w tym w ramach potencjalnych projektów współpracy transgranicznej PL-RU na perspektywę finansową 2014 - 2020.

Uczestnicy zapoznani zostali z prezentacją gospodarczą Rejonu Ozierskiego, w tym z terenami inwestycyjnymi.
Perspektywiczne obszary współpracy to m.in.:
·    turystyka (m.in. wodna – spływy kajakowe, agroturystyka), w tym wypracowanie wspólnych produktów turystycznych,
·    rolnictwo (hodowla mięsna i mleczna, sadzonki i in.),
·    przetwórstwo rolne oraz przechowalnictwo, w tych chłodnie,
·    gospodarka komunalno – mieszkaniowa (w tym oczyszczalnie),
·    energooszczędne oświetlenie,
·    medycyna, edukacja, sport, polityka społeczna (w tym domy seniora), e-usługi samorządów i in.
Omówione zostały krótkoterminowe plany współpracy polskich regionów z Rejonem Ozierskim oraz założenia planów współpracy do 2020 r. Ważne znaczenie dla współpracy będzie miał rozwój przejść granicznych. Są szanse na powstanie wreszcie przejścia Perły - Kryłowo.

Prezentacja w Kaliningradzie

Z kolei 4 marca br. w Kaliningradzie, miała miejsce prezentacja potencjału handlowo – inwestycyjnego Polski, w ramach kampanii medialnej „Made in Poland”, w 9 rosyjskich miastach – gospodarzach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 r.
Prezentacja odbyła się w Kaliningradzkiej Izbie Handlowo – Przemysłowej, a uczestniczyło z udziałem ok. 50 przedstawicieli, głównie kaliningradzkich środków masowego przekazu i biznesu.
W wywiadzie dla portalu rus.ruv.ru, Aleksander Milota - pierwszy Radca-Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie – podkreślił:
Skoro mówimy o współpracy gospodarczej Polski z obwodem kaliningradzkim, biorąc pod uwagę wyniki 2013 roku, to niewątpliwie pozytywnie oceniamy dynamikę naszych stosunków. Przecież w minionym roku po raz pierwszy wielkość wzajemnej wymiany handlowej osiągnęła kwotę prawie jednego miliarda dolarów! Polski eksport zwiększył się o 12,5 procent, natomiast ten wskaźnik naszych kolegów z obwodu kaliningradzkiego wynosi 60 procent. W najszybszym tempie rozwija się współdziałanie w dziedzinie produkcji żywności, w budownictwie, w turystyce zdrowotnej, a także w produkcji mebli i kosmetyków.
Kaliningrad jest jednym z dziewięciu miast w Rosji, gdzie odbywać się będzie Mundial w 2018 roku. Natomiast Polska nagromadziła niezłe doświadczenie w zakresie przygotowań i przeprowadzenia piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Dlatego przedstawiliśmy projekt „Made In Poland” dla zaprezentowania wszystkich możliwości polskich firm w budowie obiektów sportowych, baz treningowych, hoteli, a także w urządzeniu dróg.
Ponadto, polscy specjaliści wezmą udział w rekonstrukcji śródmieścia Kaliningradu, a także założą w obwodzie nowe farmy mleczne. Wypada dodać, że firma „Mlekowita”, która produkuje ser mozarella, ma własny dom handlowy w Kaliningradzie. Natomiast polska firma kosmetyczna „Inglot” planuje w tym roku, oprócz już funkcjonujących 15 sklepów w całej Rosji, otwarcie kolejnych 10! Mamy mnóstwo najróżniejszych planów, jesteśmy przekonani, że współdziałanie z partnerami rosyjskimi da się znacznie rozszerzyć- informował Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie

Polska zajmowała w 2013 roku 5. pozycję wśród krajów dostawców do obwodu kaliningradzkiego. Większy eksport do regionu realizowały w 2013 r. następujące kraje: Niemcy 2.184,9 mln USD (spadek o 5%), Korea 1.711,4 mln USD (wzrost o 6%), Słowacja 1.356,2 mln USD (wzrost o 10,4%; największe pozycje słowackiego eksportu związane są z dostawami dla klastra motoryzacyjnego w OK), Chiny 988,8 mln USD (spadek o 28%). Za Polską plasowały się dostawy z USA 845,0 mln USD (wzrost o 4 %).
 
Wnioski WPHiIZ dotyczące polskiego eksportu do obwodu kaliningradzkiego:

·    w 2013 r. utrzymała się pozytywna dynamika polskiego eksportu (+12,5%), co pozwoliło osiągnąć nowy rekord na koniec 2013 roku w wysokości 920,3 mln USD (przyrost eksportu o 102 mln USD). Wszyscy znaczący partnerzy regionu osiągnęli niższą dynamikę eksportu,
·    dostawy z Polski do OK są zróżnicowane: tradycyjnie największą pozycją są surowce chemii organicznej, realizowany jest znaczący eksport artykułów rolno – spożywczych, wyrobów z tworzyw sztucznych i z drewna, mebli, materiałów budowlanych, a także towarów elektromaszynowych,
·    największą (ponad 20%) dynamikę wzrostu wykazały wyroby chemii organicznej, artykuły rolno – spożywcze oraz materiały budowlane. Z kolei spadki odnotowano w dostawach wyrobów elektromaszynowych oraz mebli.

Dostawy z obwodu kaliningradzkiego do Polski
 
Polska zajmowała 5 miejsce w eksporcie z obwodu. Region w 2013 r. eksportował towary w kolejności do: Indii 398,2 mln USD (realizacja kontraktu stoczniowego), Litwy 183,7 mln USD, Norwegii 132,2 mln USD, Niemiec 91,4 mln USD.
Eksport z Obwodu Kaliningradzkiego w 2013 r. wyniósł 1.494,9 mln USD (wzrost o 1,4%), w tym eksport do Polski 76,5 mln USD (wzrost o 60%; udział w eksporcie OK 5,1%).
 
Podstawowe pozycje towarowe w eksporcie OK do Polski:
·    produkty paszowe: 27,8 mln USD (36%, w 2012 r. eksport nieznaczący),
·    metale żelaza: 17,4 mln USD (22,7%, wzrost dostaw o ponad 70%),
·    tłuszcze, oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego i produkty ich rozkładu; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego: 6,0 mln USD (7,8%, wzrost dostaw o 87%),
·    wyroby tytoniowe: 5,1 mln USD (6,7%, wzrost dostaw o 52%),
·    nawozy: 4,5 mln USD (5,9%, wzrost dostaw o 26%),
·    meble i sprzęt oświetleniowy: 3,1 mln USD (4,1%, wzrost dostaw o ok. 40%).
 
Wnioski  WPHiIZ dot. eksportu do Polski z obwodu kaliningradzkiego
·    największymi pozycjami eksportu z OK są produkty paszowe (konkurencyjne ceny, efektywna infrastruktura dostaw) oraz metale żelaza (zakupy uzupełniające – w tej pozycji Polska jest netto eksporterem do OK z uwagi na niższe ceny),
·    dostawy z OK do Polski, w tym przede wszystkim pasz, zwiększają tempo (wzrost o 60%), co m.in. przesunęło Polskę na 5 miejsce wśród odbiorców towarów z OK w 2013 r.

Są i inne arcyciekawe, niekonwencjonalne wydawałoby się, obszary współpracy.

Przedsiębiorcy z branży pogrzebowej z obwodu kaliningradzkiego masowo zaopatrują się w Polsce, szykując się do Wielkanocy, kiedy według obrządku prawosławnego masowo odwiedza się groby. Kupują kwiaty, znicze, podkłady pod wieńce, dzbany, a także ... trumny. Dotyczy to głównie firm z woj. warmińsko-mazurskiego, objętego małym ruchem granicznym. Sprzedawane do obwodu towary są tańsze, ponieważ nie są obłożone VAT-em.

Jan Wyganowski
Źródło: WPHiIZ Konsulatu RP w Kaliningradzie, info własne

Na fot: w Kaliningradzie, miała miejsce prezentacja potencjału handlowo–inwestycyjnego Polski, w ramach kampanii medialnej „Made in Poland”.  Fot WPHiIZ

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie