16.07.2024

Nie zawsze ZUS ponownie przeliczy emeryturÄ™

Z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury może wystąpić emeryt, jeśli są ku temu podstawy.
Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeliczyć wysokość emerytury w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe, gdy emeryt:

  • przy skÅ‚adaniu wniosku o przyznanie Å›wiadczenia nie dysponowaÅ‚ wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS może uwzglÄ™dnić przy obliczaniu Å›wiadczenia,
  • obecnie może udokumentować zarobki za lata przed przejÅ›ciem na emeryturÄ™ lub zarobki, jakie uzyskiwaÅ‚ po przyznaniu Å›wiadczenia,
  • po przyznaniu Å›wiadczenia pracowaÅ‚ lub opÅ‚acaÅ‚ skÅ‚adki na ubezpieczenia spoÅ‚eczne.

JeÅ›li emeryt nie ma nowych dowodów, które mogÄ… mieć wpÅ‚yw na wysokość emerytury, to zÅ‚ożenie wniosku o ponowne przeliczenie Å›wiadczenia jest bezzasadne. Mimo to w ostatnim czasie wielu seniorów przychodzi do ZUS-u z książeczkÄ… wojskowÄ… i skÅ‚ada wniosek o ponowne przeliczenie (druk ERPO). ZUS może taki wniosek uwzglÄ™dnić tylko pod warunkiem, że wczeÅ›niej książeczka wojskowa lub zaÅ›wiadczenie z wojskowej komendy uzupeÅ‚nieÅ„ nie byÅ‚o dostarczone do ZUS-u i lata sÅ‚użby nie byÅ‚y uwzglÄ™dnione w stażu- wyjaÅ›nia Krystyna MichaÅ‚ek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Od 1999 r. każda osoba ubezpieczona ma indywidualne konto w ZUS-ie, na którym zapisywane sÄ… wszystkie skÅ‚adki należne (w przypadku osób, za które pracodawca miaÅ‚ obowiÄ…zek opÅ‚acenia skÅ‚adek) lub opÅ‚acone za dana osobÄ™ po 1998 r. (w przypadku osób prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność). WczeÅ›niej ZUS nie byÅ‚ zobowiÄ…zany do prowadzenia indywidualnych kont  dla ubezpieczonych. Dlatego wiele osób, aby ustalić kapitaÅ‚ poczÄ…tkowy, musi dostarczyć dokumenty potwierdzajÄ…ce zatrudnienie i wysokość wynagrodzenia przed 1999 rokiem. Z zakÅ‚adów pracy zatrudniajÄ…cych powyżej 20 osób Å›wiadectwa pracy i dokumenty o wynagrodzeniu sÄ… konieczne, ponieważ skÅ‚adki byÅ‚y odprowadzane bezimiennie za wszystkich pracowników Å‚Ä…cznie. 

Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość wynagrodzenia przed 1999 rokiem

Dokumenty, które umożliwiajÄ… przeliczenie emerytury to np.: Å›wiadectwa pracy, zaÅ›wiadczenia
o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. W przypadku braku tych dokumentów do ZUS-u można dostarczyć dowody szczÄ…tkowe, które zostanÄ… przez ZakÅ‚ad przeanalizowane. SÄ… nimi np. legitymacja ubezpieczeniowa z wpisami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, umowy o pracÄ™, angaże, listy pÅ‚ac uzyskane z archiwum lub jednostki, która przechowuje dokumentacjÄ™ zlikwidowanych zakÅ‚adów pracy. To może być też książeczka wojskowa albo zaÅ›wiadczenie wojskowej komendy uzupeÅ‚nieÅ„. MogÄ… to być wpisy w „książeczkowym” dowodzie osobistym np. o zatrudnieniu, czy dotyczÄ…ce dzieci, legitymacje zwiÄ…zków zawodowych, czy zeznania Å›wiadków (najlepiej byÅ‚ych wspóÅ‚pracowników).

Okres pobierania zasiÅ‚ku dla bezrobotnych można udokumentować zaÅ›wiadczeniem z urzÄ™du pracy, a okres pobierania staÅ‚ego zasiÅ‚ku z opieki spoÅ‚ecznej, od którego byÅ‚y opÅ‚acone skÅ‚adki na ubezpieczenia spoÅ‚eczne — zaÅ›wiadczeniem z oÅ›rodka pomocy spoÅ‚ecznej. Natomiast okres niewykonywania zatrudnienia z powodu opieki nad dzieckiem lub dziećmi można udowodnić na podstawie odpisu aktu urodzenia dziecka lub odpisów aktów urodzenia dzieci. 

Osoby, które studiowaÅ‚y przed 1999 r. i studia ukoÅ„czyÅ‚y, okres nauki mogÄ… potwierdzić odpowiednim zaÅ›wiadczeniem z uczelni (musi być w nim okres trwania i programowy wymiar studiów), dyplomem i indeksem, o ile jest w nim zawarty programowy wymiar studiów.

Osobom, które byÅ‚y zatrudnione u maÅ‚ych przedsiÄ™biorców (zatrudniajÄ…cych do 20 pracowników), ZUS sam poÅ›wiadczy ubezpieczenie. By tak siÄ™ staÅ‚o, należy podać w Informacji o okresach skÅ‚adkowych i nieskÅ‚adkowych (ERP-6) okres zatrudnienia, nazwÄ™ zakÅ‚adu pracy lub imiÄ™ i nazwisko pracodawcy, adres zakÅ‚adu pracy, numer konta pÅ‚atnika (NKP) – pracodawcy – jeÅ›li go znamy. Numer NKP byÅ‚ nadawany przez ZUS przed 1999 r. Można sprawdzić w legitymacji ubezpieczeniowej, czy pracodawca go podaÅ‚.

Osoby, które indywidualnie opÅ‚acaÅ‚y skÅ‚adkÄ™ na ubezpieczenie spoÅ‚eczne jako prowadzÄ…cy dziaÅ‚alność  gospodarczÄ… albo wspóÅ‚pracujÄ…cy z takÄ… osobÄ…, w formularzu ZUS EKP podajÄ…:

- okres, w którym prowadzili dziaÅ‚alność lub wspóÅ‚pracowali przy jej prowadzeniu,

- adres miejsca, w którym byÅ‚a prowadzona dziaÅ‚alność,

- numer konta płatnika składek (NKP),

- adres ZUS-u, do którego opÅ‚acane byÅ‚y z tego tytuÅ‚u skÅ‚adki przed 1999 r. 

 

 

 

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie