09.07.2017

Nowa polityka UE. Mniej pieniędzy dla rolnictwa, więcej na obronność

Obecny budżet unijny dla Polski na lata 2014-2020 wynegocjowany jeszcze przez poprzedni rząd, wynosi 105,8 mld euro (441 mld zł), z czego 72,9 mld (303,6 mld zł) zostanie przeznaczonych na politykę spójności, a 28,5 mld euro (118,8 mld zł) na polskie rolnictwo.

Alokacja unijnych funduszy dla naszego kraju na okres 2014-2020 jest nominalnie wyższa od tej na lata 2007-2013, która wyniosÅ‚a 101,5 mld euro, z czego 68 mld euro w ramach polityki spójnoÅ›ci. Polska staÅ‚a siÄ™ najwiÄ™kszym beneficjentem unijnych funduszy – nie tylko spójnoÅ›ci, jak dotÄ…d, ale wszystkich.

Niestety, po 2020 roku będzie można tylko pomarzyć o takich pieniądzach.

Opublikowany niedawno unijny dokument „Reflection paper on the future of the EU finances”, zawiera pięć możliwych wariantów budżetu Wspólnoty po 2020 roku. Cztery z nich zakÅ‚adajÄ… mniej pieniÄ™dzy na WspólnÄ… PolitykÄ™ RolnÄ… i politykÄ™ spójnoÅ›ci. SÄ… to programy, których Polska jest wielkim beneficjentem.

Jak zauważa przewodniczÄ…cy Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego CzesÅ‚aw Siekierski (europoseÅ‚ PSL), jedynie ostatnia wariant miaÅ‚by przynieść pieniÄ™dzy dla tych polityk. – W obecnych realiach ten wariant jest maÅ‚o realny, gdyż zakÅ‚ada on pogÅ‚Ä™bienie integracji w kierunku federalnym – ocenia Siekierski.

Zmiana miaÅ‚aby polegać na przesuniÄ™ciu Å›rodków z tradycyjnych polityk wspólnotowych, takich jak Wspólna Polityka Rolna czy polityka spójnoÅ›ci, które stanowiÄ… odpowiednio 36 i 39 proc. unijnego budżetu. PieniÄ…dze miaÅ‚by przejść na nowe polityki takie, jak bezpieczeÅ„stwa i obrony, zarzÄ…dzania migracjami, badaÅ„ i innowacji itd.

Co to oznacza? Będzie mniej pieniędzy na pomoc małym firmom, inwestycje w służbę zdrowia, edukację, rozbudowę infrastruktury i rolnictwo.

– Komisja wpisuje siÄ™ tutaj w postulaty zgÅ‚aszane w ostatnim czasie m.in. przez przewodniczÄ…cego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego, na które, jako PrzewodniczÄ…cy Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowczo zareagowaÅ‚em – zaznacza Siekierski – Tajani odciÄ…Å‚ siÄ™ od swoich sÅ‚ów, ale jak widać nie byÅ‚y one przypadkowe.

Zdaniem Siekierskiego, mimo że dokument ma charakter refleksyjny to wskazuje on kierunki, w jakich może potoczyć siÄ™ dyskusja nad kolejnym budżetem. – O wprowadzeniu restrykcji majÄ… zdecydować opinie poszczególnych czÅ‚onków Unii. To ostatni moment dla obroÅ„ców Wspólnej Polityki Rolnej i polityki spójnoÅ›ci, aby zewrzeć szyki w obronie finansowania tych bezsprzecznie kluczowych polityk unijnych. Bez stanowczej interwencji rzÄ…dów w tym rzÄ…du Polski, kraje mogÄ… siÄ™ obudzić bez żadnych pieniÄ™dzy z budżetu Unii – podkreÅ›la europoseÅ‚ PSL.

Dokument Reflection paper on the future of the EU finances nie ma mocy prawnej, lecz ma na celu ukierunkowanie przebiegu dyskusji w sprawie kolejnego budżetu Unii. Niemniej jednak można zakÅ‚adać, że szereg rozwiÄ…zaÅ„ omówionych w tym dokumencie znajdzie siÄ™ w propozycjach legislacyjnych, które Komisja przedstawi zapewne jesieniÄ… b.r.

 

WYG

ŹródÅ‚o; KE; www.psl.pl

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie