W miniony wtorek w Dzienniku Ustaw ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniające przepisy w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Wejdzie ono w życie 28 lutego.
RozporzÄ…dzenie wprowadza dla posiadaczy Å›wiÅ„ w caÅ‚ym kraju m.in. nastÄ™pujÄ…ce obowiÄ…zki, których celem jest ograniczenie ryzyka przeniesienia wirusa ASF do chlewni:
- prowadzenia rejestru Å›rodków transportu do przewozu Å›wiÅ„ wjeżdżajÄ…cych na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeÅ„, w których sÄ… utrzymywane Å›winie,
- zabezpieczenia budynku, w którym sÄ… utrzymywane Å›winie, przed dostÄ™pem zwierzÄ…t wolno żyjÄ…cych oraz domowych,
- utrzymywania Å›wiÅ„ w odrÄ™bnych, zamkniÄ™tych pomieszczeniach, w których sÄ… utrzymywane tylko Å›winie, majÄ…cych oddzielne wejÅ›cia oraz niemajÄ…cych bezpoÅ›redniego przejÅ›cia do innych pomieszczeÅ„, w których sÄ… utrzymywane inne zwierzÄ™ta kopytne,
- wykonywania czynnoÅ›ci zwiÄ…zanych z obsÅ‚ugÄ… Å›wiÅ„ wyÅ‚Ä…cznie przez osoby, które wykonujÄ… te czynnoÅ›ci tylko w danym gospodarstwie,
- stosowania przez osoby wykonujÄ…ce czynnoÅ›ci zwiÄ…zane z obsÅ‚ugÄ… Å›wiÅ„, przed rozpoczÄ™ciem tych czynnoÅ›ci, Å›rodków higieny niezbÄ™dnych do ograniczenia ryzyka szerzenia siÄ™ afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„, w tym mycie i odkażanie rÄ…k oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia,
- bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń,
- używania przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności,
- wyÅ‚ożenia mat dezynfekcyjnych przed wejÅ›ciami do pomieszczeÅ„, w których sÄ… utrzymywane Å›winie, i wyjÅ›ciami z tych pomieszczeÅ„, a także staÅ‚e utrzymywanie tych mat w stanie zapewniajÄ…cym utrzymanie skutecznoÅ›ci dziaÅ‚ania Å›rodka dezynfekcyjnego,
- sporządzenia przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń oraz bieżącego aktualizowania tego spisu,
- zabezpieczenia wybiegu dla Å›wiÅ„ podwójnym ogrodzeniem o wysokoÅ›ci wynoszÄ…cej co najmniej 1,5 m, zwiÄ…zanym na staÅ‚e z podÅ‚ożem – w przypadku utrzymywania Å›wiÅ„ w gospodarstwie w systemie otwartym,
- karmienia świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
Rozporządzenie wchodzi w życie 28 lutego 2018 r.
Dostosowanie gospodarstwa utrzymujÄ…cego Å›winie do tych wymagaÅ„ bÄ™dzie kontrolowane przez organy Inspekcji Weterynaryjnej. W przypadku stwierdzenia nieprawidÅ‚owoÅ›ci w zakresie wymagaÅ„ weterynaryjnych powiatowy lekarz weterynarii bÄ™dzie wydawaÅ‚ decyzje administracyjne nakazujÄ…ce usuniÄ™cie uchybieÅ„ lub bÄ™dzie nakazywaÅ‚ ubój lub zabicie Å›wiÅ„ i zakazywaÅ‚ ich utrzymywania w gospodarstwie.
Wprowadzona nowelizacja rozporzÄ…dzenia byÅ‚a konieczna ze wzglÄ™du na zagrożenie dalszego szerzenia siÄ™ choroby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. WystÄ…pienie choroby na danym terenie powoduje restrykcje i wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… likwidacji zakażonych stad, co z kolei pociÄ…ga za sobÄ… skutki ekonomiczne i spoÅ‚eczne. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie gospodarstw przed ewentualnym przeniesieniem wirusa ASF. Wprowadzane przepisy majÄ… za zadanie podnieść poziom zabezpieczenia gospodarstw, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystÄ…pienia tej choroby. SpeÅ‚nienie wprowadzanych wymagaÅ„ dla gospodarstw pozwoli na znaczÄ…ce zmniejszenie ryzyka przeniesienia ASF do gospodarstwa, w którym utrzymywane sÄ… Å›winie – gÅ‚osi komunikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Od poczÄ…tku wykrycia ASF w Polsce zanotowano 107 ognisk choroby u Å›wiÅ„ (ostatnie 10 stycznia br. w powiecie radzyÅ„skim, w województwie lubelskim) i 1267 przypadków u dzików.
Pomoc dla producentów Å›wiÅ„
1. W przypadku zakazu hodowli:
Producenci Å›wiÅ„, którzy otrzymajÄ… decyzjÄ™ powiatowego lekarza weterynarii o zakazie utrzymywania Å›wiÅ„ w zwiÄ…zku z brakiem speÅ‚niania warunków bioasekuracji bÄ™dÄ… mogli ubiegać siÄ™ o pomoc finansowÄ… w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zwiÄ…zku z utraconymi dochodami z tytuÅ‚u prowadzenia produkcji Å›wiÅ„.
Pomoc będzie dotyczyła ilości świń utrzymywanych w gospodarstwach rolnych w 2017 r, ale do ilości nie większej niż 50 sztuk, przy stawce pomocy 0,36 zł za każdy dzień od 1 świni. Pomoc będzie wypłacana w okresie obowiązywania zakazu utrzymywania świń, lecz nie dłużej niż trzy lata.
2. wyrównanie dochodu
Od 10 lutego 2018 r. uruchomiony zostaÅ‚ program pomocy krajowej dla producentów Å›wiÅ„ prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność rolniczÄ… na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystÄ…pieniem afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (ASF) na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmiÅ„sko-mazurskiego i lubelskiego.
Producent Å›wiÅ„ oblicza kwotÄ™ obniżenia dochodu odejmujÄ…c od iloczynu liczby sprzedanych Å›wiÅ„ z okresu, za który skÅ‚adany jest wniosek i Å›redniej cena Å›wini z tego okresu iloczyn Å›redniej liczby sprzedanych Å›wiÅ„ w okresie trzech lat poprzedzajÄ…cych rok skÅ‚adania wniosku lub z trzech lat wybranych z piÄ™ciu po odjÄ™ciu wartoÅ›ci najwyższej i najniższej z analogicznego okresu, za który skÅ‚adany jest wniosek i Å›redniej ceny Å›wini z tego okresu oraz dodaniu kwoty kosztów nieponiesionych w zwiÄ…zku z wystÄ…pieniem ASF. Uzyskana wartość ujemna oznacza, że nastÄ…piÅ‚o obniżenie dochodu i sÄ… podstawy do przyznania pomocy.
Przy czym. w przypadku, gdy różnica miÄ™dzy liczbÄ… Å›wiÅ„ sprzedanych w okresie, którego dotyczy wniosek a Å›redniÄ… liczbÄ… Å›wiÅ„ sprzedanych w okresie, w odniesieniu do którego obliczana jest pomoc przekracza 10% wiÄ™kszej z tych liczb, obliczajÄ…c kwotÄ™ obniżenia dochodu należy jako przyjąć liczbÄ™ Å›wiÅ„ mniejszÄ… z tych liczb powiÄ™kszonÄ… o wyliczone 10% z wiÄ™kszej z tych liczb.
Na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamieszczony zostaÅ‚ formularz wniosku o pomoc oraz wzór oÅ›wiadczenia producenta Å›wiÅ„ o kwocie obniżonego dochodu ze sprzedaży Å›wiÅ„ za okres, za który skÅ‚adany jest wniosek o udzielenie pomocy finansowej.
Wniosek wraz z oświadczeniem producenci świń mogą składać do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
WYG
ŹródÅ‚o: MRiRW