20.09.2020

Nowe prawo budowlane. Ma być prościej, szybciej i bez absurdów

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym.

W sobotÄ™, 19 wrzeÅ›nia weszÅ‚a w życie nowelizacja ustawy. Jednym z celów zmian jest deregulacja. ZnikajÄ… także absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowÄ™ w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urzÄ…dzeÅ„. Wzmacnia siÄ™ też stabilność dziaÅ‚aÅ„ inwestora.

- Przyspieszenie i uproszczenie procedur budowlanych to cel, jaki nam przyÅ›wiecaÅ‚ przy nowelizacji Prawa budowlanego. DziÄ™ki temu mieszkania i domy bÄ™dÄ… trafiać do obywateli w krótszym czasie. ZwiÄ™kszenie dostÄ™pnoÅ›ci mieszkaÅ„ to jeden w priorytetów Ministerstwa Rozwoju. MajÄ… temu także sÅ‚użyć rozwiÄ…zania prawne ujÄ™te w tzw. pakiecie mieszkaniowym, rozpatrywanym obecnie przez Sejm – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Robert Nowicki, wiceminister rozwoju wyjaśnia:

- Nadmierna liczba dokumentów, których wymaga siÄ™ na samym starcie inwestycji, wydÅ‚uża proces budowy. Obecnie organ, który wydaje pozwolenie na budowÄ™, nie weryfikuje projektu budowlanego pod kÄ…tem technicznym, a jedynie sprawdza kompletność dokumentów. Projekt techniczny, który stanowi okoÅ‚o 35 procent caÅ‚ej dokumentacji, to szczególne warunki techniczne i bardzo szczegóÅ‚owe opisy dla danego obiektu budowlanego. CzÄ™sto zmienia siÄ™ on w procesie inwestycyjnym. Teraz projekt techniczny bÄ™dzie mógÅ‚ być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowÄ™, ale przed rozpoczÄ™ciem prac budowlanych.

I dodaje:

- ObowiÄ…zkiem kierownika budowy bÄ™dzie posiadanie aktualnego projektu technicznego na placu budowy, a projektant bÄ™dzie skÅ‚adaÅ‚ oÅ›wiadczenie o jego poprawnoÅ›ci i sporzÄ…dzeniu przed rozpoczÄ™ciem robót budowlanych. DziÄ™ki temu zostanÄ… dochowane warunki bezpieczeÅ„stwa, a jednoczeÅ›nie proces skróci siÄ™ po stronie inwestora. Również urzÄ™dy bÄ™dÄ… miaÅ‚y uÅ‚atwionÄ… pracÄ™, bo to kilkanaÅ›cie milionów stron dokumentacji rocznie.

Prostsza legalizacja starych samowoli budowlanych poprawi ich bezpieczeństwo

To ważna zmiana, która zachÄ™ci wÅ‚aÅ›cicieli do zgÅ‚aszania nielegalnych obiektów. DziÄ™ki temu nadzór budowlany uzyska informacjÄ™ o ich istnieniu i bÄ™dzie mógÅ‚ sprawdzić ich bezpieczeÅ„stwo. WÅ‚aÅ›ciciel uniknie opÅ‚aty legalizacyjnej jeÅ›li zgÅ‚osi do nadzoru budowlanego samowolÄ™ budowlanÄ… - co najmniej 20-letniÄ… – i przedstawi ekspertyzÄ™ technicznÄ…, potwierdzajÄ…cÄ… możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz geodezyjnÄ… inwentaryzacjÄ™ powykonawczÄ…. Uproszczona procedura legalizacji pozwoli wÅ‚Ä…czyć wiele samowoli budowlanych w system kontroli okresowych zapewniajÄ…cych ich bezpieczne użytkowanie, a także w system wymiany „kopciuchów” poprawiajÄ…c jakość powietrza.

Mniej formalności i pakiet wolnościowy

Na etapie skÅ‚adania wniosku o pozwolenie na budowÄ™ lub zgÅ‚oszenia, budujÄ…cy bÄ™dÄ… skÅ‚adać mniej dokumentów. Inwestor do wniosku o pozwolenie na budowÄ™ bÄ™dzie doÅ‚Ä…czaÅ‚ tylko część obecnego projektu budowlanego. Zmniejszy siÄ™ również liczba wymaganych egzemplarzy projektu doÅ‚Ä…czanego do wniosku. Od 19 wrzeÅ›nia do wniosku o pozwolenie na budowÄ™ trzeba bÄ™dzie zÅ‚ożyć projekt budowlany, który bÄ™dzie skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z projektu zagospodarowania terenu (usytuowanie, ukÅ‚ad komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaÅ‚ywania obiektu) i projektu architektoniczno-budowlanego (ukÅ‚ad przestrzenny, projektowane rozwiÄ…zania techniczne i materiaÅ‚owe). Natomiast projekt techniczny (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna) bÄ™dzie trzeba zÅ‚ożyć na rÄ™ce kierownika budowy przed rozpoczÄ™ciem robót, a w urzÄ™dzie nadzoru budowlanego dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgÅ‚oszeniem zakoÅ„czenia robót.

Likwidowanie absurdów

Biletomaty, wpÅ‚atomaty, automaty sprzedajÄ…ce, paczkomaty, automaty przechowujÄ…ce przesyÅ‚ki lub automaty sÅ‚użące do wykonywania innego rodzaju usÅ‚ug o wysokoÅ›ci do 3 m wÅ‚Ä…cznie bÄ™dÄ… wprost w ustawie zwolnione z obowiÄ…zku pozwolenia na budowÄ™ oraz zgÅ‚oszenia. Na dynamicznie rozwijajÄ…cym siÄ™ rynku różnego rodzaju automatów niepotrzebna jest decyzja o pozwoleniu na budowÄ™ i dziennik budowy dla każdego takiego automatu.

Szerszy katalog obiektów bez pozwolenia na budowÄ™

Rozszerzono katalog obiektów wymagajÄ…cych jedynie zgÅ‚oszenia. BÄ™dÄ… to m.in:

â–  wolnostojÄ…ce budynki mieszkalne jednorodzinne, których tzw. obszar oddziaÅ‚ywania (czyli teren wyznaczony na podstawie przepisów odrÄ™bnych, w tym Å›rodowiskowych) mieÅ›ci siÄ™ w caÅ‚oÅ›ci na dziaÅ‚ce lub dziaÅ‚kach, na których zostaÅ‚y zaprojektowane;

■ sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, gazowe (o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa) oraz elektroenergetyczne (o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV);

â–  oczyszczalnie Å›cieków o wydajnoÅ›ci do 7,50 m szeÅ›c. na dobÄ™;

■ zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m sześc. (czyli po prostu szamba);

â–  tymczasowe obiekty budowlane, niepoÅ‚Ä…czone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce – w terminie okreÅ›lonym w zgÅ‚oszeniu, ale nie później niż przed upÅ‚ywem 180 dni od dnia rozpoczÄ™cia budowy okreÅ›lonego w zgÅ‚oszeniu.

 WiÄ™ksza stabilność dziaÅ‚aÅ„ inwestora

Ustawa wprowadza graniczny, pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany. Prowadziło to do niepewności prawnej. Nowe rozwiązania sprawią, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej wzruszyć.

Kwestie bezpieczeÅ„stwa użytkowania wzmocnione bÄ™dÄ… również w kwestii zmiany sposobu użytkowania budynku wpÅ‚ywajÄ…cej na bezpieczeÅ„stwo przeciwpożarowe. Na przykÅ‚ad przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne bÄ™dzie sporzÄ…dzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

Co jeszcze zmienia ustawa

Zmiany uÅ‚atwiÄ… i przyspieszÄ… przygotowanie nowych inwestycji. BÄ™dÄ… sprzyjać szybszemu przyÅ‚Ä…czaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepÅ‚owniczych, wodociÄ…gowych i kanalizacyjnych. PojawiÄ… siÄ™ konkretne terminy dla przedsiÄ™biorstw na wydanie warunków przyÅ‚Ä…czenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Ustawa wprowadza także zakaz pobierania przez przedsiÄ™biorstwa wodociÄ…gowo–kanalizacyjne opÅ‚at za wydanie warunków technicznych przyÅ‚Ä…czenia do sieci.

 

ŹródÅ‚o: Ministerstwo Rozwoju

Fot: Ilustracja do teksty

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie