30.06.2013

Nowe zasady UE w sprawie dopłat dla rolników

 Parlament Europejski i kraje UE osiÄ…gnęły porozumienie ws. reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. ZakÅ‚ada ona m.in. uzależnienie 30 proc. dopÅ‚at od speÅ‚nienia przez rolników wymogów ekologicznych, w tym pozostawienia 5 procent gruntów ornych dla przyrody na ugór. Z tego obowiÄ…zku  majÄ… być wyÅ‚Ä…czone maÅ‚e gospodarstwa.


Z wymogu upraw  proekologicznych bÄ™dÄ… wyÅ‚Ä…czone gospodarstwa do 15 ha. Z kolei rolnicy gospodarujÄ…cy na terenach mniejszych niż 10 ha bÄ™dÄ… zwolnieni z prowadzenia dywersyfikacji upraw.


Porozumienie PE i reprezentującej kraje UE prezydencji irlandzkiej muszą jeszcze formalnie przegłosować Rada UE (rządy) i cały PE.

Umowa okreÅ›la, jak 50 mld euro rocznie ma być  podzielonych miÄ™dzy krajami w kolejnych latach 2014-2020. NajwiÄ™kszymi przegranymi  w nowej umowie sÄ… za duże gospodarstwa rolne w krajach takich, jak Francja i Niemcy, jako że uprawnienia do dopÅ‚at sÄ… wyliczone bez  przywiÄ…zania pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich do  historycznych poziomów produkcji. Poza tym, pozostaje do rozstrzygniÄ™cia kwestia ograniczenia pÅ‚atnoÅ›ci dla dużych gospodarstw  z dochodami do  300.000 euro - rzÄ…dy krajowe chcÄ…, by  byÅ‚y dobrowolne, ale parlament chce by obciąć te dopÅ‚aty  z mocy unijnego prawa.

 

Unia postanowiÅ‚a wyeliminować z pÅ‚atnoÅ›ci „rolników kanapowych”, tworzÄ…c tzw. negatywnÄ… listÄ™ obszarów, za które dopÅ‚aty siÄ™ nie należą. SÄ… to m.in. lotniska i pola golfowe. – Na pewno zyskajÄ… mÅ‚odzi rolnicy, na pewnÄ… zyskajÄ… ci, którzy bÄ™dÄ… inwestować w gospodarstwa, zyskajÄ… gospodarstwa towarowe, ale też jest zachÄ™ta dla maÅ‚ych rolników, którzy mogÄ… uzyskać pÅ‚atnoÅ›ci ryczaÅ‚towe i nie bÄ™dÄ… przy tym poddawani kontroli – skomentowaÅ‚  decyzje Wojciech Olejniczak, europoseÅ‚ SLD.


Uzgodniono, że w ramach redystrybucji Å›rodków w budżecie WPR, w 2019 r. żadne paÅ„stwo czÅ‚onkowskie nie bÄ™dzie mogÅ‚o otrzymywać dopÅ‚at mniejszych niż 75 proc. unijnej Å›redniej. Na razie, jak wynika z obliczeÅ„ resortu polskiego ministerstwa rolnictwa wysokość dopÅ‚at bezpoÅ›rednich w przyszÅ‚ym roku wyniesie w Polsce 238 euro na hektar. Do 2020 kwota ta zwiÄ™kszy siÄ™ zaledwie o 6 euro. Rolnicy otrzymujÄ…cy najmniejszÄ… ilość pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich na hektar bÄ™dÄ… uprawnieni do otrzymania co  najmniej 60 procent Å›redniej krajowej lub regionalnej. Do dopÅ‚at do hektara dojdÄ… jeszcze pÅ‚atnoÅ›ci powiÄ…zane z produkcjÄ…, które bÄ™dÄ… stanowić miÄ™dzy 8 a 13 proc. koperty krajowej, przy czym przewidziano jeszcze dodatkowe 2 proc. na wsparcie dla upraw biaÅ‚kowych.  


Płatność dla młodych rolników będzie obowiązkowa w I filarze do poziomu 2 proc. koperty narodowej na podwyższenie ich płatności podstawowej. Przewidziano 5 możliwych opcji wyliczania kwot wsparcia przez państwa członkowskie, w tym płatność ryczałtową.

 Wsparcie dla maÅ‚ych gospodarstw bÄ™dzie dobrowolne dla krajów czÅ‚onkowskich, a maksymalna roczna pÅ‚atność zostaÅ‚a ustalona na poziomie 1 250 EUR do wysokoÅ›ci 10 proc. koperty narodowej. Ponadto maÅ‚e gospodarstwa zostaÅ‚y wyÅ‚Ä…czone z kontroli speÅ‚niania wymogów wzajemnej zgodnoÅ›ci.

 

Zgodzono się, że nowy system wsparcia dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) zacznie obowiązywać od 2018 r., aczkolwiek wcześniejsze uruchomienie również będzie możliwe. Przy delimitacji obowiązywać będzie 8 kryteriów biofizycznych. Maksymalny poziom wsparcia dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania został podniesiony z poziomu 300 do 450 euro, z możliwością dodatkowego zwiększenia w obszarach wysokogórskich


Co najmniej 30 proc. całości środków w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich (EARDF) będzie zarezerwowane na działania prośrodowiskowe.. Obejmujeono: programy rolno-środowiskowo-klimatyczne, wsparcie dla rolnictwa ekologicznego, płatności Natura 2000 (z wyłączeniem płatności powiązanych z Ramową Dyrektywą Wodną), płatności z tytułu gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz tzw. płatności leśne. Przewidziano wsparcie na rzecz zalesiania. Nie będzie jednak dopłat dla roślin szybkorosnących przeznaczonych do celów energetycznych.


Przewidziano wsparcie dla zakÅ‚adania grup i organizacji producenckich na podstawie biznesplanu.  Możliwe bÄ™dÄ… granty na zakÅ‚adanie i rozwijanie mikro- i maÅ‚ych firm na obszarach wiejskich. BÄ™dÄ… też pieniÄ…dze na inwestycje w internet szerokopasmowy i energiÄ™ odnawialnÄ….


Inne przepisy, to  m.in. zniesienie kwot cukrowych w 2017 roku, obowiÄ…zkowa pomoc dla mÅ‚odych rolników, oraz wiÄ…zanie niektórych pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednie z ochronÄ… Å›rodowiska na obszarach wiejskich oraz  możliwość przesuwania  przez rzÄ…dy krajowe Å›rodków pomiÄ™dzy filarami wsparcia, nawet do poziomu 25 %. Powodów do radoÅ›ci nie majÄ… plantatorzy tytoniu. Uprawy nie udaÅ‚o siÄ™ wpisać do tzw. pÅ‚atnoÅ›ci powiÄ…zanych z produkcjÄ…, mimo że na tego rodzaju dopÅ‚aty przeznaczono aż 15 % koperty krajowej. To stawia pod znakiem zapytania dalszy byt polskich plantatorów. StracÄ… co najmniej 120 mln zÅ‚ rocznie. BÄ™dzie jednak możliwość wsparcia na ten cel z dopÅ‚at krajowych, co bÄ™dzie podlegać ustaleniom z KomisjÄ… EuropejskÄ….

 

Ponadto:

·    Utrzymana zostaÅ‚a natomiast decyzja o zaprzestaniu kwotowania mleka w 2015 r., a pakiet mleczny ma zostać uzupeÅ‚niony zasady powiÄ…zania producentów mleka i przetwórców.

·    W odniesieniu do interwencji na rynkach rolnych ustalone zostaÅ‚y nowe ceny referencyjne. Ponadto przewidziano możliwość ich dostosowania do zmieniajÄ…cych siÄ™ kosztów produkcji.

·    Utrzymana zostaÅ‚a m.in. interwencja publiczna zbóż.

·    Umożliwiono wsparcie do prywatnego przechowalnictwa serów.

·    Przewidziano przedÅ‚użenie funkcjonowania programów "Owoce w szkole" i "Mleko w szkole". Budżet pierwszego z nich ma wzrosnąć z 90 do 150 mln euro rocznie.

·    W celu poprawienia pozycji negocjacyjnej rolników w Å‚aÅ„cuchu żywnoÅ›ciowym zwiÄ™kszono rolÄ™ organizacji producenckich i miedzybranżowych, które majÄ… teraz obejmować wszystkie sektory. Ponadto przewidziano możliwość zbiorowego negocjowania przez rolników kontraktów dla dostaw artykułów rolnych.

·    Rozszerza siÄ™ również system kontraktów na wszystkie sektory objÄ™te jednolitÄ… organizacjÄ… rynku.



udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie