81 proc. Podlasian dokładnie planuje swoje wydatki - wynika z badania przeprowadzonego przez bank Credit Agricole. To wynik niższy o 12 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku.
Koniec roku to dobry moment na podsumowanie domowych finansów i zadbanie o budżet w nowym roku.
Bezpieczeństwo finansowe to wciąż temat bardzo istotny dla Polaków. A koniec roku to dobry moment na podsumowanie i zaplanowanie celów na nowy rok, właśnie tych dotyczących domowych finansów. Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Niektórzy odkładają pieniądze na tzw. „czarną godzinę”, inni szukają sposobów na mniejsze wydatki, a jeszcze inni na większe zarobki. Ciekawą strategią jest także chowanie przed sobą pieniędzy. . Robi tak co drugi Polak, czasem przelewając pieniądze na dodatkowe lub rzadziej używane konto bankowe.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez bank Credit Agricole, Podlasianie nieco słabiej troszczą się o domowy budżet. 81 proc. z nich dokładnie planuje wydatki, jednak robi to mniej osób niż w 2023 r. (spadek o 12 punktów procentowych). Wynik ten jest nieznacznie wyższy niż średnia dla całej Polski (76 proc.)
84 proc. mieszkańców województwa podlaskiego aktywnie i regularnie poszukuje promocji i rabatów na zakupach, by obniżyć codzienne wydatki. 61 proc. odkłada na później większe zakupy np. sprzętu RTV/AGD. Odkładane są również plany o zaciągnięciu kredytu gotówkowego (43 proc.).
65 proc. mieszkańców województwa ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze i jest to wynik o 9 punktów procentowych wyższy niż w 2023 roku. Badania Credit Agricole pokazują, że Polacy często przy poprawie warunków życia wracają do starych zwyczajów i są mniej skłonni do oszczędzania.
- Odkładanie pieniędzy to nawyk słabo zakorzeniony w zwyczajach Polaków. Z każdej pensji można odłożyć nawet niewielką sumę i budować w ten sposób poduszkę oszczędnościową lub inwestycyjną. Ci, którzy tak robią, wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa finansowego i mniej obawiają się przyszłości. Początek roku to dobry moment na zadbanie o swoje finanse – komentuje Katarzyna Kierzkowska, ekspertka Credit Agricole.
Źródło i fot. Credit Agricole