Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej rozpatrzy oddzielnie kwestie wprowadzonych dla szeregu krajów ograniczeń importowych dla obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Taką deklarację złożył 7 sierpnia br. przedstawicielom obwodu szef resortu - Nikołaj Fiodorow.
WedÅ‚ug ministra rolnictwa, NikoÅ‚aja Fiodorowa, który byÅ‚ cytowany przez agencjÄ™ "Interfax", kwestie ograniczeÅ„ przywozowych dla obwodu kaliningradzkiego bÄ™dÄ… rozpatrywane oddzielnie. WyjaÅ›niÅ‚, że taka enklawa wymaga indywidualnego podejÅ›cia. „Dla niektórych regionów Rosji wprowadzenie sankcji wobec krajów zachodnich może mieć negatywne konsekwencje. Przede wszystkim mówimy o obwodzie kaliningradzkim. Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej otwarcie mówi o funkcji "terytorium enklawy." Jest możliwe, że w najbardziej zachodnim regionie Rosji bÄ™dzie wprowadzona indywidualna lista zakazów - powiedziaÅ‚ minister.
Nie sprecyzowaÅ‚, czy lista bÄ™dzie dotyczyÅ‚a paÅ„stw, czy raczej produktów. Gdyby jednak rosyjskie embargo nie objęło np. polskiego sera, mleka, to byÅ‚aby dobra wiadomość m.in. dla podlaskich mleczarzy i rolników, robiÄ…cych interesy w obwodzie kaliningradzkim. Mniejsze, przygraniczne firmy miÄ™sne też sÄ… obecne na tamtejszym rynku.
„JeÅ›li nie bÄ™dzie wobec obwodu kaliningradzkiego "indywidualnego podejÅ›cia", to bÄ™dzie on musiaÅ‚ zrewidować caÅ‚y system logistyki w regionie i szukać nowych dostawców. Nie ma sensu, aby mówić o panice, ale sÄ… ogromne wyzwania dla przedsiÄ™biorstw obwodu kaliningradzkiego - cytuje portal „Kaliningrad.ru" zastÄ™pcÄ™ regionalnej Dumy Aleksieja Zinowiewa.
Zgodnie z sugestiÄ… przedstawiciela Obwodu Kaliningradzkiego w Radzie Federacji Rosyjskiej, Nikolaja Vlasenko, region bÄ™dzie potrzebowaÅ‚ okoÅ‚o miesiÄ…ca do przejÅ›cia na nowe rynki. "W krótkim okresie niektóre produkty mogÄ… zniknąć z póÅ‚ek, ale może zwiÄ™kszyć siÄ™ cena. Negocjowane sÄ… obecnie umowy z dostawcami wieprzowiny z Brazylii, Kanady i Paragwaju.
Jak stwierdziÅ‚ szef regionu - Nikolaj Cukanov, rzÄ…d regionalny zamierza przyspieszyć realizacje programów majÄ…cych na celu zapewnienie bezpieczeÅ„stwa żywnoÅ›ciowego w regionie. "Programy, które zostaÅ‚y zaprojektowane na, powiedzmy, pięć lat, bÄ™dziemy realizować w bardziej przyspieszonym tempie" - powiedziaÅ‚ Cukanov, cytowany przez ITAR-TASS.
Do tej pory jedynymi, którzy mogÄ… skorzystać z ograniczeniach przywozowych, sÄ… przedsiÄ™biorstwa rybackie z obwodu kaliningradzkiego.
Szef administracyjny Rosrybolovstva Zachodniego BaÅ‚tyku, Maxim Buduratsky twierdzi, że rybacy mogÄ… dostarczyć regionowi 50 tysiÄ™cy ton ryb, bo nie bÄ™dzie konkurencji norweskiej. Zarobi na tym miliarder, przyjaciel Putina, Giennadij Timczenko, majÄ…cy akcje koncernu rybnego „Morze Rosyjskie”. Skonsolidowane przychody "Morza" w 2013 przekroczyÅ‚y 18 mld rubli. KonkurowaÅ‚ jednak z norweskim Å‚ososiem.
„Niezawisimaja Gazieta” podaje, że „region może funkcjonować w blokadzie żywnoÅ›ciowej praktycznie bezterminowo”. Minister rolnictwa regionu wyjaÅ›niÅ‚, że obwód we wÅ‚asnym zakresie zaspokaja swoje zapotrzebowanie na mleko w 56 proc., a na miÄ™so woÅ‚owe - w 30-40 proc. Obwód kaliningradzki jest jednym z najwiÄ™kszych rosyjskich producentów produktów miÄ™snych. Aż 70% rosyjskiego gulaszu pochodzi z tego regionu. Tyle tylko, że przetwory sÄ… produkowane gÅ‚ównie z importowanego surowca.
W regionie jest okoÅ‚o 200 zakÅ‚adów przetwórstwa miÄ™snego, a wiÄ™kszość z nich koncentruje siÄ™ na przetwarzaniu importowanej wieprzowiny - informowaÅ‚ minister Zarudny.
Zdaniem senatora Rady Federacji NikoÅ‚aja WÅ‚asenki, na którego powoÅ‚uje siÄ™ portal Polska – Kaliningrad, za portalem „Nowego Kaliningradu.Ru”, w sierpniu i wrzeÅ›niu region nie odczuje jeszcze niedostatku warzyw i owoców importowanych z Unii Europejskiej, ale bliżej zimy może pojawić siÄ™ ich deficyt spowodowany brakiem nowoczesnych przechowalni warzyw w regionie.
WedÅ‚ug WÅ‚asenki pod koniec lata i wczesnÄ… jesieniÄ… region bÄ™dzie w stanie w peÅ‚ni samodzielnie zaspokoić wÅ‚asne zapotrzebowanie na warzywa i owoce. „Nasze problemy zaczynajÄ… siÄ™ zimÄ… i wiosnÄ…, kiedy pojawiajÄ… siÄ™ systemowe braki w naszym rolnictwie. A w czym leży ich systemowość? W tym, że, niestety, mamy niewystarczajÄ…cÄ… liczbÄ™ przechowalni owoców i warzyw” – powiedziaÅ‚.
Senator ocenia, że koszt budowy nowoczesnej przechowalni warzyw może wynieść w sumie od 70 do 100 mln dolarów. „Nasze warzywa szybko siÄ™ psujÄ…, ponieważ czÄ™sto praca przy zbiorach odbywa siÄ™ rÄ™cznie. To gwaÅ‚townie podnosi wartość towarów, do tego czÄ™sto pojawiajÄ… siÄ™ na nich uszkodzenia. Jeżeli uderzono gdzieÅ› silniej niż należy, to warzywo zaczyna gnić. Szybko psujÄ… siÄ™ ziemniaki; przed dÅ‚ugotrwaÅ‚ym przechowywaniem powinny one zostać oczyszczone, umyte, rozÅ‚ożone, zmagazynowane i paczkowane. Tego ważnego infrastrukturalnego elementu w naszym rolnictwie dzisiaj nie ma. Dlatego miejsca na naszych póÅ‚kach zajmowaÅ‚y produkty importowane z krajów, które od dawna potrafiÄ… zajmować siÄ™ konserwacjÄ… Å›wieżych owoców i warzyw – powiedziaÅ‚ WÅ‚asenko.
„Teraz mówimy o tym, że te same jabÅ‚ka można wieźć z Krasnodaru, ale rozumiemy, że dla owoców i warzyw ogromne znaczenie ma logistyka – oÅ›wiadczyÅ‚ senator. – Ten towar sam w sobie jest niedrogi, tym bardziej polski, który zawsze byÅ‚ dostÄ™pny dla masowego, budżetowego klienta, ale, oczywiÅ›cie, cena takiego taniego towaru, wiezionego z Krasnodaru do Kaliningradu, gwaÅ‚townie siÄ™ podnosi. I jeszcze nie jest do koÅ„ca jasne, jak poddawać je odprawie celnej”.
WedÅ‚ug danych lokalnego oddziaÅ‚u ministerstwa rolnictwa, każdy mieszkaniec Obwodu Kaliningradzkiego konsumuje Å›rednio 79 kilogramów warzyw i owoców rocznie. We wszystkich gospodarstwach Obwodu corocznie uprawianych jest ich okoÅ‚o 23,5 tysiÄ™cy ton, czyli zaledwie 31% zapotrzebowania regionu.
Jan Wyganowski