W rok po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności przepisu ustawy o ochronie przyrody z konstytucją, Sejm RP zajął się wreszcie odszkodowaniami za szkody wyrządzane przez bobry. Już nie tylko rolnikom, ale każdemu, komu bobry wyrządziły szkody, będzie przysługiwać odszkodowanie z tego tytułu.
Do tej pory taką możliwość mieli tylko właściciele działek rolnych, leśnych i rybackich. Ten przepis ustawy o ochronie przyrody, w czerwcu 2013 roku, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali jako niezgodny z konstytucją.
Zdaniem TrybunaÅ‚u wszyscy wÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci powinni być traktowani tak samo. TrybunaÅ‚ zajÄ…Å‚ siÄ™ zasadami odpowiedzialnoÅ›ci za szkody wyrzÄ…dzone przez bobry na wniosek SÄ…du Rejonowego w Pile. Pilecki sÄ…d orzekaÅ‚ w sprawie wÅ‚aÅ›ciciela dziaÅ‚ki rekreacyjnej, który żądaÅ‚ odszkodowania od Skarbu PaÅ„stwa za szkody, jakie na jego dziaÅ‚ce wyrzÄ…dziÅ‚y bobry. ZwierzÄ™ta zniszczyÅ‚y drzewa owocowe i krzewy ozdobne, a ponadto uszkodziÅ‚y waÅ‚y, przez co wÅ‚aÅ›ciciel straciÅ‚ część ryb z wÅ‚asnego stawu.
Zgodnie z ustawÄ… o ochronie przyrody z 2004 r., bobry podlegajÄ… ochronie i Skarb PaÅ„stwa ponosi odpowiedzialność za szkody, wyrzÄ…dzone przez nie w gospodarstwach rolnych, leÅ›nych i rybackich. Zdaniem sÄ…du w Pile, z ustawy wynika, że Skarb PaÅ„stwa nie ponosi odpowiedzialnoÅ›ci za szkody, wyrzÄ…dzone przez bobry w innych nieruchomoÅ›ciach, sÄ…d zaznaczyÅ‚ też, że wÅ‚aÅ›ciciele innych, niż wymienione, nieruchomoÅ›ci nie mogÄ… uzyskać odszkodowania za poniesione szkody w inny sposób, a to - stwierdziÅ‚ sÄ…d - narusza zasadÄ™ równoÅ›ci obywateli wobec prawa i prawo do równej ochrony wÅ‚asnoÅ›ci.
SÄ™dzia Zbigniew CieÅ›lak - uzasadniajÄ…c wyrok - podkreÅ›liÅ‚, że różnicowanie sytuacji wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci prowadzić może do naruszeÅ„ w zakresie ochrony bobrów, bo wÅ‚aÅ›ciciele, nie majÄ…c możliwoÅ›ci uzyskania odszkodowania, mogÄ… chcieć pozbyć siÄ™ bobrów.
W czwartek, 5 czerwca br. sejmowa komisja Å›rodowiska zajęła siÄ™ projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierzÄ…t. PosÅ‚owie zdecydowali, że zajmie siÄ™ nim podkomisja. Projekt nowelizacji przewiduje odpowiedzialność Skarbu PaÅ„stwa za szkody wyrzÄ…dzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry, niezależnie od rodzaju majÄ…tku, w którym takie szkody powstaÅ‚y. Istotna zmiana w przepisach dotyczy poszerzenia zakresu podmiotowego. Obecnie odszkodowania za straty dostajÄ… niemal wyÅ‚Ä…cznie rolnicy. JeÅ›li przepisy wejdÄ… w życie, rekompensaty otrzymajÄ… także m.in. samorzÄ…dy, wÅ‚aÅ›ciciele dziaÅ‚ek czy oÅ›rodków wypoczynkowych.
ObowiÄ…zujÄ…ce przepisy mówiÄ…, że Skarb PaÅ„stwa odpowiada za szkody wyrzÄ…dzone przez: żubry - w uprawach, pÅ‚odach rolnych lub w gospodarstwie leÅ›nym; wilki - w pogÅ‚owiu zwierzÄ…t gospodarskich; rysie - w pogÅ‚owiu zwierzÄ…t gospodarskich; niedźwiedzie - w pasiekach, w pogÅ‚owiu zwierzÄ…t gospodarskich oraz w uprawach rolnych; bobry - w gospodarstwie rolnym, leÅ›nym lub rybackim. Nowe przepisy bÄ™dÄ… dotyczyć wszystkich terenów, także rekreacyjnych.
SprzeciwiajÄ… siÄ™ temu jednak dwa resorty: Å›rodowiska oraz finansów. Za jest ministerstwo rolnictwa. GÅ‚osowanie podczas plenarnych obrad Sejmu odbÄ™dzie siÄ™ pewne dopiero jesieniÄ… br.
Jan Wyganowski