10.11.2018

Pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw. Prawie 50 uproszczeń

W piątek, 9 listopada Sejm uchwalił ustawę o pakiecie dla małych i średnich przedsiębiorstw. To prawie 50 uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców, jak wyliczono, zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł.

Najważniejsze nowe rozwiÄ…zania prawne zakÅ‚adajÄ…, że wartość pracy małżonka bÄ™dzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo możliwe bÄ™dzie rozliczenie straty podatkowej do wysokoÅ›ci 5 mln zÅ‚; blisko 6 milionów pracowników najmniej wypadkowych branż uwolnimy od obowiÄ…zku okresowych szkoleÅ„ BHP; skróci siÄ™ - ze 150 do 90 dni - termin uprawniajÄ…cy wierzyciela, który nie otrzymaÅ‚ należnoÅ›ci, do skorzystania z ulgi na zÅ‚e dÅ‚ugi w VAT – takie bÄ™dÄ… efekty przygotowanego przez Ministerstwo PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci i Technologii Pakietu MÅšP.

Za uchwaleniem ustawy opowiedziaÅ‚o siÄ™ 420 posÅ‚ów, przy 2 gÅ‚osach wstrzymujÄ…cych siÄ™.

Pakiet MÅšP

Nowelizacja niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeÅ„ dla przedsiÄ™biorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. Pakiet MÅšP) to prawie 50 uproszczeÅ„, dziÄ™ki którym w kieszeniach przedsiÄ™biorców zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zÅ‚. To kolejne – po pakiecie 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu – nasze przepisy, które majÄ… uÅ‚atwić życie polskim przedsiÄ™biorcom. Pakiet skierowany jest gÅ‚ównie do sektora maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców. Zaproponowane rozwiÄ…zania w przeważajÄ…cej wiÄ™kszoÅ›ci zacznÄ… obowiÄ…zywać w 2019 r., a poszerzenie kategorii "maÅ‚ego podatnika" - od 2020 r.

"Uchwalenie pakietu MÅšP to Å›wietna wiadomość dla polskich przedsiÄ™biorców. Pakiet wprowadza zmiany, które dadzÄ… im realne oszczÄ™dnoÅ›ci i kolejne uÅ‚atwienia" – podkreÅ›la minister Jadwiga Milewicz i wskazuje:

-Warto przypomnieć, że w tej kadencji mamy już na koncie setki wprowadzonych rozwiÄ…zaÅ„ przyjaznych dla biznesu. To pakiet 100 zmian dla firm i Konstytucja Biznesu. Teraz doÅ‚Ä…cza do nich Pakiet MÅšP. CaÅ‚Ä… listÄ™ przewidzianych w nim uÅ‚atwieÅ„, oszczÄ™dnoÅ›ci i przywilejów dla przedsiÄ™biorców wypracowaliÅ›my we wspóÅ‚pracy z nimi. Uchwalenie pakietu, nie oznacza jednak, że spoczywamy na laurach. Już niebawem rzÄ…d powinien przyjąć nasz projekt ustawy przeciwdziaÅ‚ajÄ…cej zatorom pÅ‚atniczym, a jeszcze w tym miesiÄ…cu przedstawimy projekt nowego Prawa zamówieÅ„ publicznych, które bÄ™dzie zdecydowanie bardziej przyjazne dla maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców.

Zaś odpowiedzialny za przygotowanie pakietu wiceminister Mariusz Haładyj zaznacza:

- Pakiet MÅšP to kolejna porcja zmian przygotowanych we wspóÅ‚pracy z samymi przedsiÄ™biorcami, szczególnie maÅ‚ymi i Å›rednimi. W dialogu z nimi oraz we wspóÅ‚pracy m.in. z Ministerstwem Finansów stworzyliÅ›my przepisy, które poprawiÄ… pÅ‚ynność firm i zmniejszÄ… obciążenia biurokratyczne w prawie podatkowym. PrzykÅ‚adowo poprzez podwyższenie limitu maÅ‚ego podatnika, możliwość jednorazowego odliczania straty podatkowej do 5 mln zÅ‚ czy umożliwienie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia małżonka, co jest szczególnie ważne dla maÅ‚ych firm rodzinnych.

-Obniżamy również koszty funkcjonowania pracodawców - likwidujemy m.in. obowiÄ…zek okresowych szkoleÅ„ BHP dla blisko 6 mln pracowników. Podnosimy - ponad dwukrotnie - limit pracowników, do którego pracodawca nie musi zatrudniać specjalistów od BHP. Ustawa dotyka też prawa spóÅ‚ek i przepisów dotyczÄ…cych rachunkowoÅ›ci firm (np. skrócenie okresu przechowywania sprawozdaÅ„ finansowych). Każda zmiana odpowiada na konkretne postulaty zgÅ‚aszane przez przedsiÄ™biorców, dotyczÄ…ce ich codziennego funkcjonowania" – wymienia Mariusz HaÅ‚adyj.

Wliczanie pracy małżonka w koszty uzyskania przychodu

Jedno z rozwiÄ…zaÅ„ przewidzianych w ustawie polega na uwzglÄ™dnieniu wartoÅ›ci pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu. Po zmianie przepisów wÅ‚aÅ›ciciel firmy bÄ™dzie mógÅ‚ uwzglÄ™dnić wynagrodzenie wypÅ‚acane żonie/mężowi w kosztach uzyskania przychodu.

Ta zmiana ma przynieść korzyÅ›ci zwÅ‚aszcza mikro i maÅ‚ym przedsiÄ™biorstwom rodzinnym. Podatnik zatrudniajÄ…cy małżonka (na podstawie umowy o pracÄ™, umowy zlecenia czy umowy o dzieÅ‚o) bÄ™dzie przez fiskusa traktowany tak samo, jak podatnik zatrudniajÄ…cy osobÄ™ spoza najbliższej rodziny. RozwiÄ…zanie to przyniesie korzyść co najmniej kilkudziesiÄ™ciu tysiÄ…com przedsiÄ™biorców.

Jednorazowe rozliczenie straty do 5 mln zł

Ustawa przewiduje też możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł (dopiero nadwyżka tej kwoty byłaby rozliczana na dotychczasowych zasadach, uwzględniających maksymalnie 50 proc. w jednym roku).

ZakÅ‚adajÄ…c przychód na poziomie 7,6 mln zÅ‚, stratÄ™ do rozliczenia w maksymalnej rocznej wysokoÅ›ci 5 mln zÅ‚ oraz 19-proc. stawkÄ™ podatku, w roku rozliczenia straty podatnik może zapÅ‚acić aż 900 tys. zÅ‚ podatku mniej niż przed zmianÄ… przepisów.

Taka zamiana pozytywnie wpłynie na płynność finansową przedsiębiorstwa. Dodatkowo, przy jednorazowym rozliczeniu straty, ograniczone zostają niezbędne formalności (stratę rozliczamy raz, a nie w rozbiciu na kilka lat, więc niezbędne dokumenty składamy tylko raz).

Likwidacja obowiÄ…zku okresowych szkoleÅ„ BHP dla blisko 6 mln pracowników administracyjno-biurowych

Pakiet MÅšP likwiduje obowiÄ…zek okresowych szkoleÅ„ BHP dla blisko 6 mln pracowników branż, które sÄ… najmniej wypadkowe. Zmiana obejmie pracowników administracyjno-biurowych, zatrudnionych u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy dziaÅ‚alnoÅ›ci, dla której ustalono nie wyższÄ… niż trzecia kategoriÄ™ ryzyka, w rozumieniu przepisów o ZUS. Obecnie pracodawca ponosi koszt zwiÄ…zany z zakupem usÅ‚ugi i przeprowadzeniem szkolenia. Przepisy dyrektywy Rady UE w zakresie szkoleÅ„ okresowych BHP nakazujÄ… objąć obowiÄ…zkiem szkoleÅ„ okresowych pracowników tylko wtedy, jeÅ›li jest to konieczne i uzasadnione. Nowa ustawa zlikwiduje nadmiarowe obowiÄ…zki, jakie obecnie nakÅ‚adane sÄ… na pracodawców i w efekcie obniży ich koszty funkcjonowania.

Ustawa podnosi także z 20 do 50 pracowników próg, do którego pracodawca - jeżeli jest zakwalifikowany do nie wyższej kategorii ryzyka niż trzecia w rozumieniu przepisów o ZUS - nie musi zatrudniać specjalisty od BHP, tylko sam może peÅ‚nić zadania sÅ‚użby BHP.

Mały podatnik

Nowela przewiduje podwyższenie progu sprzedaży, który uprawnia do uzyskania statusu "maÅ‚ego podatnika” - z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Status "maÅ‚ego podatnika" daje prawo uÅ‚atwieÅ„ w amortyzacji, rzadszego obowiÄ…zku wpÅ‚acania zaliczek na PIT i CIT oraz do niższego opodatkowania (w CIT).

"MaÅ‚y podatnik" ma prawo do jednorazowej amortyzacji, czyli jednorazowego zaliczenia caÅ‚ej wartoÅ›ci Å›rodków trwaÅ‚ych w koszty uzyskania przychodu w miesiÄ…cu wprowadzenia do ewidencji (wartość maksymalna do 50 000 euro rocznie); nie ma koniecznoÅ›ci rozdzielania kosztu zakupu na caÅ‚y okres amortyzacji.

Jednorazowa amortyzacja w porównaniu do liniowego rozliczania oznacza, że w przypadku dużego kosztu uzyskania przychodu ma siÄ™ mniejszy podatek w roku odliczenia. PrzykÅ‚adowo, zakÅ‚adajÄ…c przychody na poziomie 7,6 mln zÅ‚ (ok. 1,8 mln euro) i maksymalnÄ… wartość kosztu uzyskania przychodów na poziomie 200 tys. zÅ‚ (50 tys. euro) przy jednorazowej amortyzacji podatnik w pierwszym roku zyskuje prawie 25 tys. zÅ‚.

Kolejny przywilej "maÅ‚ego podatnika" to kwartalny sposób rozliczania zaliczek - przedsiÄ™biorca może pÅ‚acić zaliczki na podatek co kwartaÅ‚. Oznacza to mniej formalnoÅ›ci zwiÄ…zanych ze skÅ‚adaniem deklaracji oraz dokonywaniem przelewów - 4 przelewy zamiast 12.

Pozostałe wybrane ułatwienia

Zwolnienie podatkowe w CIT od niektórych dochodów alternatywnych spóÅ‚ek inwestycyjnych (ASI) uzyskanych ze zbycia udziaÅ‚ów/akcji (sprzedaż udziaÅ‚ów/akcji, gdy ogóÅ‚em posiadano co najmniej 10 proc. udziaÅ‚ów w spóÅ‚ce oraz nie krócej niż 2 lata).

Zwolnienie z podatku (wypÅ‚aconych od ubezpieczyciela) kwot odszkodowaÅ„ przeznaczonych na odtworzenie zniszczonego majÄ…tku. Zwolnienie to bÄ™dzie dotyczyć wszystkich Å›rodków trwaÅ‚ych, z wyjÄ…tkiem samochodu osobowego.

Ujednolicenie formularzy deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych (podatku od nieruchomoÅ›ci czy leÅ›nego) oraz umożliwienie skÅ‚adania ich drogÄ… elektronicznÄ…. Obecnie formularze sÄ… bardzo zróżnicowane - opracowujÄ… je samorzÄ…dy. Utrudnia to przedsiÄ™biorcom, posiadajÄ…cym nieruchomoÅ›ci w na terenie wiÄ™cej niż jednej gminy, rozliczanie podatków należnych samorzÄ…dom.

Skrócenie do 5 lat okresu obowiÄ…zkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdaÅ„ finansowych. Obecnie obowiÄ…zek ten jest bezterminowy.

Zderegulowanie niektórych obowiÄ…zków informacyjnych dla przedsiÄ™biorców, m.in. dot. okresu zawieszania wykonywania dziaÅ‚alnoÅ›ci czy prowadzenia ksiÄ™gi przychodów i rozchodów dla potrzeb rozliczania podatku dochodowego.

Zmiany w funkcjonowaniu spóÅ‚ki z o. o. Możliwe bÄ™dzie np. podejmowanie wszystkich uchwaÅ‚ przez wspólników na odlegÅ‚ość, w trybie obiegowym. Wprowadzone zostanÄ… również reguÅ‚y zwrotu przez wspólników zaliczek pobranych na poczet dywidendy, w przypadku, gdy spóÅ‚ka osiÄ…gnie stratÄ™ albo nie osiÄ…gnie zysku w zaÅ‚ożonej wysokoÅ›ci.

Jednoznaczne okreÅ›lenie skutków prawnych czynnoÅ›ci dokonanej przez osobÄ™ nieuprawnionÄ… do reprezentowania spóÅ‚ki. Pozwoli to zwiÄ™kszyć bezpieczeÅ„stwo obrotu gospodarczego.

Skrócenie terminu uprawniajÄ…cego wierzyciela, który nie otrzymaÅ‚ należnoÅ›ci, do skorzystania z ulgi na zÅ‚e dÅ‚ugi w VAT ze 150 do 90 dni.

Możliwość wezwania telefonicznego lub mailowego przez ZUS lub pracodawcę ubezpieczonego o kontroli czasowej niezdolności do pracy.

 

ŹródÅ‚o: MPiT

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie