07.08.2017

Park Naukowo-Technologiczny. Bezpłatne seminarium o ochronie praw własności przemysłowej

Ośrodek Enterprise Europe Network prowadzony przez Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach zaprasza do wzięcia udziału w seminarium z obszaru ochrony praw własności przemysłowej, które odbędzie się w siedzibie PNTPW przy ul. innowacyjnej, 17 sierpnia o godz. 10:00.

Seminarium poprowadzi Izabella Raniszewska – rzecznik patentowy, która posiada wieloletnie doÅ›wiadczenie w tym obszarze i przeprowadziÅ‚a szereg postÄ™powaÅ„ patentowych m.in. na Uniwersytecie WarmiÅ„sko-Mazurskim.

Podczas spotkania poruszone zostanÄ… procedury zwiÄ…zane z rejestracjÄ… dóbr wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej tj. wynalazków, znaków towarowych, wzorów przemysÅ‚owych i użytkowych. Druga część spotkania poÅ›wiÄ™cona bÄ™dzie ochronie znaków towarowych za granicÄ….

Seminarium jest bezpłatneZe względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Pierwszym piÄ™ciu osobom, które wezmÄ… udziaÅ‚ w spotkaniu, zagwarantujemy bezpÅ‚atne, indywidualne konsultacje z rzecznikiem, z obszaru ochrony praw wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej.

Czy warto chronić własność przemysłową przedsiębiorstwa?

Od dawna wiadomo, że dobra intelektualne firmy, które sÄ… chronione przez prawa wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej wpÅ‚ywajÄ… na przewagÄ™ konkurencyjnoÅ›ci firmy na rynku.

Posiadanie tego typu ochrony ogranicza dziaÅ‚anie konkurencyjnym firmom poprzez wykluczenie ich swobodnego korzystania z wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej. Natomiast wÅ‚aÅ›cicielom tych praw daje wyÅ‚Ä…czne prawo na zarobkowe i zawodowe korzystanie z przedmiotów wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej.

To również możliwość zwiÄ™kszenia dochodów przedsiÄ™biorstwa chociażby w ramach udzielanych przez nie licencji do korzystania z przedmiotu wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej (na uzgodnionych warunkach) lub na podstawie sprzedaży przedmiotu wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej.

DziÄ™ki ochronie wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej przedsiÄ™biorstwo m.in. zwiÄ™ksza swój poziom innowacyjnoÅ›ci, wytwarza instrumenty marketingowe niezbÄ™dne do kreowania wizerunku oraz sprzyja reputacji marki.

MajÄ…c na myÅ›li ochronÄ™ wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej mówimy o instrumentach takich jak:

  • patent na wynalazek;
  • prawo ochronne na wzór użytkowy;
  • prawo z rejestracji wzoru przemysÅ‚owego;
  • prawo ochronne na znak towarowy;
  • prawo z rejestracji oznaczenia geograficznego;
  • prawo z rejestracji topografii ukÅ‚adów scalonych,

które sÄ… Å›rodkami wykorzystywanymi przez firmy w dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.

Wynalazki

Wynalazkiem jest nowe (w skali Å›wiatowej) rozwiÄ…zanie posiadajÄ…ce charakter techniczny, charakteryzujÄ…ce siÄ™ poziomem wynalazczym (nieoczywistość w Å›wiatowym stanie techniki), i nadajÄ…ce siÄ™ do przemysÅ‚owego stosowania (jeżeli wedÅ‚ug wynalazku może być uzyskany wytwór lub wykorzystany sposób, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek dziaÅ‚alnoÅ›ci przemysÅ‚owej, nie wykluczajÄ…c rolnictwa). Wynalazek posiada zdolność patentowÄ…, czyli może uzyskać ochronÄ™, jeżeli speÅ‚nia Å‚Ä…cznie powyższe cztery cechy. Wyróżnia siÄ™ cztery kategorie wynalazków: produkty, urzÄ…dzenia, sposoby, zastosowania.

Wzory użytkowe

Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiÄ…zanie o charakterze technicznym, dotyczÄ…ce ksztaÅ‚tu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwaÅ‚ej postaci. Wzór użytkowy uważa siÄ™ za rozwiÄ…zanie użyteczne, jeżeli pozwala ono na osiÄ…gniÄ™cie celu majÄ…cego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów. Wzór użytkowy odnosi siÄ™ do przedmiotów materialnych o trwaÅ‚ej postaci, zatem nie można ubiegać siÄ™ o ochronÄ™ rozwiÄ…zaÅ„ odnoszÄ…cych siÄ™ do np. sposobów postÄ™powania lub zastosowaÅ„ substancji.

Wzory przemysłowe

Wzorem przemysÅ‚owym jest nowa i posiadajÄ…ca indywidualny charakter postać wytworu lub jego część, nadana mu w szczególnoÅ›ci przez cechy linii, konturów, ksztaÅ‚tów, kolorystykÄ™, strukturÄ™ lub materiaÅ‚ wytworu oraz przez jego ornamentacjÄ™. Wzory przemysÅ‚owe majÄ… zastosowanie w szerokiej gamie produktów, od produktów luksusowych po przedmioty codziennego użytku, od zabawek, biżuterii, mebli, samochodów lub ich części, do urzÄ…dzeÅ„ i przyrzÄ…dów technicznych czy budowli architektonicznych. Wzory przemysÅ‚owe peÅ‚niÄ… funkcjÄ™ przy podejmowaniu decyzji dotyczÄ…cych kreowania nowych produktów i ich opakowaÅ„.

Znaki towarowe

Znakiem towarowym jest każde oznaczenie przedstawione w sposób graficzny lub takie, które w sposób graficzny można wyrazić, jeżeli nadaje siÄ™ do odróżniania towarów (lub usÅ‚ug) jednego przedsiÄ™biorstwa od towarów (lub usÅ‚ug) innego przedsiÄ™biorstwa. Katalog form przedstawieniowych znaków jest otwarty, przykÅ‚adowe rodzaje znaku to:

  • sÅ‚owny,
  • sÅ‚owno-graficzny,
  • graficzny,
  • przestrzenny,
  • dźwiÄ™kowy.

Najczęściej wykorzystywanymi formami przedstawieniowymi sÄ… oznaczenia: sÅ‚owne (wyrazy, slogany) i sÅ‚owno-graficzne (np. wyrazy z elementami graficznymi).

Oznaczenia geograficzne

Oznaczeniem geograficznym jest oznaczenie sÅ‚owne, odnoszÄ…ce siÄ™ bezpoÅ›rednio albo poÅ›rednio do nazwy miejsca, regionu, kraju z którego pochodzi dany towar (oznaczenie zawiera element nazwy regionu czy miasta). Warunkiem przyznania prawa z rejestracji na oznaczenie geograficzne jest identyfikacja produktu z danym terenem, jeżeli wysoka jakość i dobra opinia o towarze sÄ… przypisywane jego pochodzeniu geograficznemu. ZgÅ‚oszenia nie może dokonać pojedynczy przedsiÄ™biorca, tylko np. organizacja lub organ administracji samorzÄ…dowej.

Zgodnie z regulacjami unijnymi w tym zakresie UrzÄ…d Patentowy udziela prawa z rejestracji na oznaczenia geograficzne odnoszÄ…ce siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie do towarów przemysÅ‚owych, w stosunku do produktów rolnych i Å›rodków spożywczych zastosowanie majÄ… odrÄ™bne przepisy

Topografie ukÅ‚adów scalonych

TopografiÄ… ukÅ‚adów scalonych jest rozwiÄ…zanie polegajÄ…ce na przestrzennym, wyrażonym w dowolny sposób, rozplanowaniu elementów, z których co najmniej jeden jest elementem aktywnym, oraz wszystkich lub części poÅ‚Ä…czeÅ„ ukÅ‚adu scalonego. PrzesÅ‚ankÄ… zdolnoÅ›ci rejestrowej topografii jest jej oryginalność.

OchronÄ™ mogÄ… uzyskać tylko topografie, które sÄ… wynikiem intelektualnej pracy twórcy i nie byÅ‚y powszechnie znane w chwili powstania. Oba warunki muszÄ… być speÅ‚nione jednoczeÅ›nie.

Jak długo trwa ochrona?

Wynalazek – Patent na wynalazek udzielany jest na okres 20 lat, liczÄ…c od daty dokonania zgÅ‚oszenia w UrzÄ™dzie Patentowym RP.
Znak towarowy – Prawo ochronne na znak towarowy udzielane jest na okres 10 lat, liczÄ…c od daty dokonania zgÅ‚oszenia w UrzÄ™dzie Patentowym RP. Na wniosek uprawnionego ochrona może być przedÅ‚użana na kolejne okresy 10 letnie.
Wzór użytkowy – Prawo ochronne na wzór użytkowy udzielane jest na okres 10 lat, liczÄ…c od daty dokonania zgÅ‚oszenia w UrzÄ™dzie Patentowym RP.
Oznaczenie geograficzne – Prawo z rejestracji oznaczenia geograficznego udzielane jest bezterminowo. Oznaczenia należy zgÅ‚aszać w:

  • UrzÄ™dzie Patentowym RP – na towary przemysÅ‚owe,
  • Komisji Europejskiej za poÅ›rednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – na produkty rolne i Å›rodki spożywcze;

Wzór przemysÅ‚owy – Prawo z rejestracji wzoru przemysÅ‚owego udzielane jest na okres 25 lat, liczÄ…c od daty dokonania zgÅ‚oszenia w UrzÄ™dzie Patentowym RP.
Topografia ukÅ‚adu scalonego – Prawo z rejestracji topografii udzielane jest na okres 10 lat od koÅ„ca roku, w którym zostaÅ‚a wprowadzona do obrotu lub zgÅ‚oszona do UrzÄ™du Patentowego RP (w zależnoÅ›ci od tego, który z tych terminów upÅ‚ywa wczeÅ›niej). ŹródÅ‚o: http://bit.ly/2f3LV5O

 

WiÄ™cej informacji udzieli Marek OkrÄ…gÅ‚y: mail: marek.okragly@park.suwalki.pl, tel.: 87 564 22 26.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie