Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował podczas briefingu prasowego, który odbył się 17 listopada 2022 r. m.in. o zainicjowaniu zmian w zasadach naboru wniosków o pomoc dla rodzin rolniczych. To wsparcie ma pomóc tym rodzinom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
Planowane zmiany dotyczą:
- wydłużenia do 30 listopada 2022 r. terminu składania wniosków o pomoc oraz załączników do już złożonych dokumentów;
- uznania innych niż kopie faktur dokumentów, na podstawie których wnioskodawca może wykazać sprzedaż produktów rolnych ze swojego gospodarstwa. Będą mogły to być również umowy sprzedaży, rachunki lub oświadczenia wnioskodawcy o dokonaniu takiej sprzedaży.
Wejście w życie tych zmian nastąpi po opublikowaniu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w Dzienniku Ustaw.
Aby wdrożenie powyższych zmian przebiegło jak najsprawniej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opracowała wzór oświadczenia wnioskodawcy o sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa. Ten dokument, po wypełnieniu i podpisaniu przez ubiegającego się o wsparcie, będzie mógł stanowić załącznik do wniosku o pomoc, jako potwierdzenie wartości dokonanej sprzedaży. Wzór znajdujecie, na stronie internetowej ARiMR.
Oświadczenie o sprzedaży będzie przez ARiMR akceptowane po wejściu w życie zmienionych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów.
Przy okazji szef resortu rolnictwa zaapelował, żeby składać wnioski tylko w sytuacji, gdy na pewno są spełnione warunki przyznawania pomocy.
– Pamiętajmy, że odbiorcami tej pomocy mogą być tylko rolnicy, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej, a za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna – zaznaczył wicepremier Kowalczyk.
Dzięki przyjętej zmianie rozporządzenia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela wsparcia finansowego rodzinom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. w gospodarstwie rolnym szkód spowodowanych zaistnieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Lista uwzględnianych zjawisk atmosferycznych
Zjawiska, ujemne skutki, do których przysługuje rodzinom wsparcie finansowe, to:
- grad, deszcz nawalny, przezimowanie, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina – w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały oszacowane przez komisję;
- susza – w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały obliczone za pośrednictwem publicznej aplikacji.
Jaką pomoc można otrzymać?
Pomoc będzie udzielana w wysokości:
- 10 tys. zł – w przypadku, gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym,
- 5 tys. zł – w przypadku, gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.
Jak wnioskować o pomoc?
O pomoc można ubiegać się, składając wniosek we właściwym biurze powiatowym Agencji na formularzu udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej.
Do wniosku trzeba będzie dołączyć m.in.:
- kopię protokołu oszacowania szkód lub uwierzytelniony przez producenta rolnego wydruk protokołu oszacowania szkód albo wydruk kalkulacji oszacowania szkód;
- zgodę współwłaścicieli – w przypadku, gdy gospodarstwo rolne jest przedmiotem współwłasności.
Wnioski można składać do 30 listopada 2022 r. do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny ubiegającego się o pomoc.
Do 17 listopada wnioski o taką pomoc złożyło 128,5 tys. rolników.
Pozostałe zagadnienia
Podczas briefingu prasowego wicepremier Henryk Kowalczyk odpowiedział na pytania dziennikarzy, które dotyczyły: przedłużenia zerowego VAT-u na żywność, losów ustawy o paszach.
Nowelizacja ustawy o paszach, która wprowadza zakaz stosowania w nich GMO, obecnie znajduje się w Sejmie RP.
– Moim zamiarem jest przesunięcie obowiązywania zakazu stosowania GMO o rok, a następnie, przez kilka lat stopniowe wprowadzanie krajowego białka do pasz. Są prowadzone rozmowy z branżą w celu osiągnięcia kompromisu w tej sprawie – powiedział szef resortu rolnictwa.
Natomiast w związku z pytaniem o zerowy VAT na żywność wicepremier Kowalczyk poinformował, że będzie on utrzymany.
WYG
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju; ARiMR