2015 rok przyniesie przedsiębiorcom szereg zmian podatkowych i związane z tym nowe obowiązki.
KASY REJESTRUJĄCE – kolejne grupy podatników muszą zakupić kasy.
Od 01.stycznia 2015 roku. znacznie ograniczony zostanie zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych – wynika to z nowego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r., poz. 1544).
Obowiązek zakupu i używania kas rejestrujących obejmie podatników świadczących wskazane poniżej usługi lub sprzedających wskazane towary:
- usługi w zakresie wymiany opon lub kół do pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
- usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania);
- usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów;
- usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów;
- usługi prawne, w tym usługi doradztwa podatkowego, z wyjątkiem usług notariuszy w zakresie objętym wpisem do repetytorium A i P;
- usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne;
- usługi gastronomiczne, z wyjątkiem:
- usług świadczonych na pokładach samolotów (poz.43 załącznika),
- usług świadczonych przez stołówki w placówkach oświatowych udostępnionych wyłącznie dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu (poz.45 załącznika);
- dostawę perfum i wód toaletowych, z wyjątkiem usług dostarczanych na pokładach samolotów.
Podatnicy realizujący obrót z ww. czynności (jeżeli w 2014 r. korzystają ze zwolnienia z tytułu wysokości obrotów mniejszych niż 20 tys. zł), będą zobowiązani rozpocząć stosowanie kas fiskalnych dopiero od 1 marca 2015r.
Jakie mogą być konsekwencje nie stosowania kasy rejestr. i jak ich uniknąć?
Stwierdzenie faktu braku instalacji kasy rejestrującej lub nie ewidencjonowania na niej realizowanej sprzedaży towarów lub u usług spowoduje zastosowanie kary grzywny, która w wersji podstawowej mieści się od 170,-zł do 3.400,-zł. Dodatkową konsekwencją nieterminowej instalacji kasy rejestrującej jest utrata prawa do „odzyskania” 90% ceny netto zakupionej kasy.
Aby tego uniknąć: należy kupić odpowiednią ilość kas, dokonać ich zgłoszenia w urzędzie skarbowym oraz fiskalizacji (autoryzowany serwis) i rozpocząć ich stosowanie; złożyć w urzędzie skarbowym tzw. „czynny żal”, czyli wniosek o nie stosowanie sankcji karnych skarbowych, wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem przyczyn braku terminowej realizacji obowiązku instalacji kas rejestrujących. Wniosek ten musi trafić do urzędu, zanim ten wezwie podatnika lub przeprowadzi kontrolę właśnie w zakresie kas rejestrujących.
NOWE OBOWIĄZKI PŁATNIKÓW – kiedy obowiązkowe deklaracje elektroniczne?
Od stycznia 2015r. płatnicy zatrudniający powyżej 5 osób oraz biura rachunkowe będą zmuszeni do przesyłania do urzędu skarbowego informacji o dochodach pracowników tylko w formie elektronicznej. Dotyczy to takich deklaracji jak: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-40, PIT-4R, PIT-8AR. TERMIN NA ICH ZŁOŻENIE: do końca lutego. To o czym mówimy ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.
Płatnicy zatrudniający do 5 osób w dalszym ciągu mogą składać wskazane deklaracje w formie papierowej – W TERMINIE DO KOŃCA STYCZNIA.
Powyższym zmianom towarzyszy udostępnienie przez Ministerstwo Finansów Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD), umożliwiającej złożenie w ramach jednej transmisji danych do 20 000 PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40 (które w UBD zostały oznaczone: PIT-11Z, PIT-8CZ, PIT-RZ oraz PIT-40Z) oraz pobranie jednego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) dla całej wysyłki. Oznacza to wprowadzenie dokumentu wielopozycyjnego, umożliwiającego wysyłanie urzędowi skarbowemu zbiorczej informacji o dochodach osób fizycznych, opatrzonej jednym podpisem.
Rejestracja działalności gospodarczej w KRS – mniej dokumentów.
Od 1.grudnia 2014r wzrósł poziom obsługi elektronicznej przy jednoczesnym spadku ilość dokumentów papierowych, które należało złożyć do KRS, urzędu skarbowego, ZUS w celu rejestracji dział. gosp. (nie dotyczy osób fizycznych).
Najpierw wnioskodawca składa do sądu rejestrowego tylko wniosek o wpis do KRS lub o zmianę wpisu, bez dodatkowych załączników. Numer NIP uzyskuje w momencie rejestracji w KRS (elektronicznej).
Następnie, w ciągu 21 dni od zarejestrowania w KRS składa w urzędzie skarbowym formularz NIP-8. Ten nowy formularz właściwy jest do wskazania oraz zgłaszania zmian danych uzupełniających przeznaczonych zarówno dla urzędu skarbowego (adres działalności, r-ki bankowe), GUS i ZUS. W oparciu o ten NIP-8 będzie wygenerowany REGON w GUS oraz utworzone konto płatnika składek w ZUS.
Przekaz niezbędnych informacji pomiędzy instytucjami odbędzie się automatycznie (elektronicznie), bez udziału i zaangażowania podatnika.
Podatek dochodowy od osób fizycznych – PIT
- odsetki od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, tworzonych na rozliczeniowych rachunkach bankowych (lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych) prowadzonych w związku z wykonywaną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą - ustawodawca wprost zalicza do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (tak jak obecnie odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością);
- odpłatne zbycie wykorzystywanego w działalności gospodarczej składnika majątku, który nie został wprowadzony do firmowej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, będzie skutkować powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
- wprowadzono nowe przepisy (art.12 ust. 2a, 2b i 2c), zgodnie z którymi, wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
–- 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
–- 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
- Małżonkowie, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, uzyskujący przychody z tzw. prywatnego najmu wspólnego składnika majątku, nie będą już musieli co roku składać naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania całości przychodu przez jednego z nich.
Opracował:
Grzegorz Krysa
Urząd Skarbowy w Suwałkach