Aby prosić szefa o podwyżkę, musimy mieć konkretne argumenty. Wynagrodzenie, jakie nam przysługuje, powinno być adekwatne m.in. do kwalifikacji, a także do ilości wykonywanych obowiązków.
Wysokość wynagrodzenia – kodeks pracy
Z przepisów prawa pracy wynika, że wysokość pensji powinna odpowiadać rodzajowi, iloÅ›ci i jakoÅ›ci pracy. WiÄ™cej informacji na ten temat znajduje siÄ™ w broszurze wydanej przez PIP. Dokument w formacie PDF jest dostÄ™pny tutaj: https://www.pip.gov.pl/pwp/pdf/wynagrodzenia.pdf.
W pewnych okolicznościach prośba o przyznanie wyższego wynagrodzenia jest uzasadniona. Nie chodzi o sytuację osobistą i wydarzenia takie jak narodziny dziecka itd. Argumenty, jakimi się posługujemy w trakcie rozmowy z szefem, powinny dotyczyć raczej jakości naszej pracy.
Kiedy wnioskować o podwyżkę?
1. Większa odpowiedzialność
Zdarza siÄ™, że w miarÄ™ zdobywania doÅ›wiadczenia zawodowego, zakres obowiÄ…zków wynikajÄ…cych z oferty pracy, systematycznie siÄ™ poszerza. WiÄ™ksza odpowiedzialność może spocząć na nas również w zwiÄ…zku z reorganizacjÄ… pracy w firmie. W takiej sytuacji możemy ubiegać siÄ™ o wyższe wynagrodzenie. Zanim wybierzemy siÄ™ na spotkanie z pracodawcÄ…, odpowiednio siÄ™ do niego przygotujmy. Umówmy siÄ™ na konkretny termin, aby dać takÄ… możliwość również szefowi. Wysokość wynagrodzenia powinna być adekwatna do dziaÅ‚aÅ„ zawodowych, jakie realizujemy. Możemy zakomunikować to pracodawcy. Starajmy siÄ™ nie wykazywać postawy roszczeniowej, ale racjonalnie uargumentujmy swoje stanowisko.
2. Podwyższenie kwalifikacji
UkoÅ„czenie kursu lub studiów podyplomowych sprawia, że posiadamy wyższe kwalifikacje, a co za tym idzie – wzrasta jakość naszej pracy. To kolejny argument, który uzasadnia proÅ›bÄ™ o podwyżkÄ™. WybierajÄ…c siÄ™ na spotkanie z szefem, zabierzmy ze sobÄ… dokumenty potwierdzajÄ…ce fakt zdobycia dodatkowych kwalifikacji. Możemy doÅ‚Ä…czyć ich kopie do podania.
3. Efekty pracy
Warto poprosić o podwyżkÄ™ także wtedy, gdy praca, jakÄ… wykonujemy, przynosi doskonaÅ‚e rezultaty. Chodzi np. o osiÄ…ganie bardzo wysokich wyników sprzedaży. Przestawmy pracodawcy tabele lub wykresy wskazujÄ…ce na to, że od pewnego czasu dziaÅ‚amy skuteczniej niż inni czÅ‚onkowie zespoÅ‚u.
4. Sukces
Argumentem, na który możemy powoÅ‚ać siÄ™ w trakcie rozmowy z szefem, jest również udziaÅ‚ w sukcesie ważnym dla caÅ‚ego przedsiÄ™biorstwa. Chodzi np. o wprowadzenie innowacyjnego produktu na rynek, zwyciÄ™stwo w prestiżowym konkursie branżowym itd.
5. Staż pracy
Praca w jednostkach sfery budżetowej wiąże siÄ™ z różnymi przywilejami, także pÅ‚acowymi. Nauczyciele, urzÄ™dnicy czy pracownicy sÄ…dów i prokuratur mogÄ… liczyć na dodatki stażowe. W innych przypadkach ten skÅ‚adnik pensji nie jest obligatoryjny, wiÄ™c nie przysÅ‚uguje nam prawo do niego, jeÅ›li nie pracujemy w jednostkach finansowanych z budżetu. Jego przyznanie zależy wyÅ‚Ä…cznie od woli pracodawcy. Przepisy prawa pracy nie zabraniajÄ… przyznania zatrudnionemu dodatkowej gratyfikacji. Pracodawca może w ten sposób docenić doÅ›wiadczenie pracownika, który doskonale wywiÄ…zuje siÄ™ ze swoich obowiÄ…zków.