Na rynku lokalnym pojawia się coraz więcej miejsc pracy i nowych możliwości w branży IT. Nie, nie tylko dla programistów! Można powiedzieć, że każdego dnia mamy kilka aktualnych ofert. Kolejne firm informatyczne powstają tu jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Województwo Podlaskie jest, według badań Forbesa, na czwartym miejscu w Polsce pod względem procentowego udziału na rynku pracy, specjalistów zatrudnianych w branży ICT. Nie dziwi zatem, że Podlasie doczekało się wreszcie rynkowych, nowoczesnych kierunków studiów podyplomowych, takich jak „Marketing Internetowy”, „Front-End Development”, czy „Bezpieczeństwo systemów i sieci”. Politechnika Białostocka rusza w tym roku akademickim z kolejnymi.
Większość kierunków jest skoncentrowana wokół branży internetowej. Po prostu specjaliści o takich kwalifikacjach są najczęściej poszukiwani na rynku. Dlatego też Wydział Informatyki przyjął sobie już dawno za cel, aby kształcić specjalistów, na których jest realne zapotrzebowanie!
Analizujemy rynek ofert pracy i na tej podstawie, przy współpracy z firmami, organizujemy kolejne kierunki studiów. Mamy już za sobą pierwsze edycje wspomnianych kierunków i wiemy, że to był strzał w dziesiątkę. Na kierunek "Marketing Internetowy" i „Front-end development” przyjechali do nas studiować nawet ludzie z innych regionów Polski. Wiem, że kilka osób już w czasie studiów zdobyło pracę, zmieniło stanowiska, etc. - mówi kierownik studiów dr. inż. Paweł Tadejko.
Praktycznie wszystkie kierunki są tak zaprojektowane, aby nie miało znaczenia wykształcenie kandydata. Na Informatyce uczy się programowania obiektowego od podstaw, a na Front-End Development uczymy JavaScript / HTML5 od początku. Tylko w przypadku Aplikacji Mobilnych, wymagana jest umiejętność programowania w jednym, obiektowym języku programowania (np. Java, C#), bo w innym przypadku, akurat tylko ten jedyny kierunek, byłby mało efektywny.
Marketing Internetowy - Dziś każdy chce budować swoją markę w sieci!
Studia i szkolenia „Marketing internetowy” są kierowane do przedsiębiorców oraz wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o efektywnym wykorzystaniu nowych mediów w komunikacji marketingowej. Niezależnie od tego, czy celem słuchacza jest praca w agencji interaktywnej, w dziale marketingu, czy prowadzenie lub promocja własnej działalności w Internecie, a nawet tylko fanpage na Facebooku, czy bloga. Tu nauczysz się jak wykorzystywać nowe media w prowadzeniu biznesu, pracy czy realizowaniu swojej pasji! Dowiesz się jak zaplanować kreatywną kampanię w Internecie, jakie wybrać narzędzia, jak zwrócić uwagę klientów na Twoją markę czy jak prowadzić działania w mediach społecznościowych.
Co więcej, jest to właśnie szansa także dla humanistów! Kiedyś socjolog, dziś specjalista ds. social media. Marketing treści, kreacja, strategia czy przygotowanie całej kampanii? Tu popis swoich umiejętności dają często humaniści. Tam panują jednak nowe zasady gry. Inaczej się pisze, inaczej się czyta i zupełnie co innego jest ważne. Ta branża zapewnia humanistom niezłą szkołę życia, ale dzięki ich wykształceniu daje im też nowe możliwości.
Programista, ale nie tylko
Za pojęciem programista czy web developer kryje się wiele zawodów. Mamy obecnie programistów, grafików, web developerów, moderatorów, administratorów sieci, strategów i wielu specjalistów w naprawdę wąskich dziedzinach związanych z informatyką i nowymi technologiami. Obecnie witryny internetowe wprost uginają się od ofert dla programistów - to potrwa jeszcze na pewno wiele lat.
W naszej ofercie znajdują się także kierunki związane z programowaniem, na które bez problemu może udać się osoba bez technicznego wykształcenia, a nawet zacięcia. Przykładem jest Front-End Development, gdzie uczymy programowania JavaScript/HTML5 od podstaw, czy Informatyka, gdzie uczymy programowania obiektowego i baz danych - zaznacza Paweł Tadejko.
Mocne specjalizacje, ale to kierunki dla każdego
W tym roku Wydział Informatyki da możliwość nauki programowania obiektowego od podstaw, na kierunku „Informatyka”. To studia dla osób rozpoczynających swoją przygodę z informatyką i programowaniem.
W tym roku pierwszy raz będziemy rekrutować na kierunek "Bezpieczeństwo systemów i sieci". Nie bez powodu! Bezpieczeństwo w sieci oraz przechowywania danych, jest coraz bardziej palącym problemem w dzisiejszych czasach.
Wykładowcy mocną stroną studiów
Wydział Informatyki przy współpracy z partnerami, firmami z branży. Wszystko po to aby kłaść nacisk na praktycznie podejście do realizowanych tematów. Tylko wtedy studia są wartością dla słuchaczy.
Dzięki zaangażowaniu biznesu, słuchacze będą mogli spróbować swoich sił na prawdziwych case study z rynku, m.in. na kierunku Front-End Development i Marketing Internetowy, a najlepsi zdobyć możliwość stażu w Infinity Group – jednej z czołowych polskich agencji interaktywnych, czy Transition Technologies oraz QBurst – międzynarodowych firmach tworzących aplikacje mobilne.
W przypadku "Elektronicznej Administracji", dzięki współpracy kadry kierowniczej zarówno Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, jak i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, zagadnienia poruszane na zajęciach będą omawiane na podstawie praktycznych zadań realizowanych w administracji.
Szczegółowe informacje o programie studiów, kosztach i rekrutacji dostępne są na stronie www.wi.pb.edu.pl/podyplomowe
Dodatkowych informacji udziela:
dr inż. Paweł Tadejko
Kierownik studiów podyplomowych
tel. 504 142 530
e-mail: p.tadejko@pb.edu.pl