06.01.2015

Polscy rolnicy stracili ponad miliard dolarów

Polskie rolnictwo straciło w 2014 roku ponad 1 mld dolarów z powodu rosyjskiego embarga. Co ciekawe, jakoś nie widać i nie słychać głosów polityków z pierwszych stron gazet współczujących producentom rolnym. W dodatku Amerykanie, którzy tak mocno popychali UE do antyrosyjskich sankcji, jak na razie, niewiele dali w zamian. Wciąż obowiązuje m.in. amerykańskie embargo na polskie jabłka, unijną wołowinę. Gdy Rosja wprowadziła embargo na polskie jabłka prezydent USA bardzo nad tym bolał, nawet wystąpił w TV z jabłuszkiem w ręku. Tyle tylko, że było to amerykańskie jabłko.

Dopiero od styczna br. rzÄ…d USA zniósÅ‚ embargo na import woÅ‚owiny z Irlandii. Reszta UE musi cierpliwie czekać. Zakaz importu zostaÅ‚ wprowadzony od 1 stycznia 1998 roku w zwiÄ…zku z chorobÄ… szalonych krów. Rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio powiedziaÅ‚, że Bruksela oczekuje dalszych decyzji dotyczÄ…cych kolejnych unijnych krajów. – Uważamy, że amerykaÅ„ski rynek woÅ‚owiny powinien zostać otwarty na pozostaÅ‚e kraje Unii – powiedziaÅ‚ rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeÅ„stwa żywnoÅ›ci Enrico Brivio. PrzyznaÅ‚ jednak, że obecnie nie wiadomo, kiedy USA miaÅ‚yby zezwolić na import woÅ‚owiny z innych krajów Unii.

Tymczasem Katerina Bieliakowa, radca handlowy Ambasady FR w Polsce, w rozmowie z rosyjskÄ… agencjÄ… informacyjnÄ… RIA Novosti, wyliczaÅ‚a: „Rosyjski import polskiego miÄ™sa i produktów miÄ™snych w okresie styczeÅ„-październik 2014 roku zmniejszyÅ‚ siÄ™ o 73,6 proc., a import owoców o 34,5 proc., warzyw zaÅ› o 31,3 proc.. Mniej o 16,5 proc. zostaÅ‚o zakupionych produktów mlecznych. W liczbach bezwzglÄ™dnych oznacza to spadek rosyjskiego importu z Polski w okresie styczeÅ„-październik 2014, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, do poziomu 335 mln dolarów. Ok. 250 mln euro strat ponieÅ›li polscy przewoźnicy - powiedziaÅ‚a Bieliakowa, dodajÄ…c, że Rosja nie odczuÅ‚a polskich sankcji, bo „90 proc. polskiego importu z Rosji to paliwa (gaz i ropa), a Polska nie może sobie pozwolić na rezygnacjÄ™ z tego importu”.
PoczÄ…tek br też rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ źle. Rosyjska sÅ‚użba sanitarna w pierwszych dniach 2015 roku nie przepuÅ›ciÅ‚a ponad 200 ton owoców i warzyw. Produkty zostaÅ‚y zwrócone na BiaÅ‚oruÅ›, przez którÄ… jechaÅ‚y tranzytem. WiÄ™kszość towaru miaÅ‚a pochodzić z Polski i Serbii.

Tymczasem Polsce spadajÄ… ceny zakupu od rolników owoców, żywca, mleka. „Można mówić o kryzysie i destabilizacji rynku mleczarskiego. Nie dość, że straciliÅ›my ważny rosyjski kierunek eksportu, to mamy do czynienia z globalnÄ… nadpodażą. JednoczeÅ›nie przekonujemy siÄ™, że obniżki cen na polskim rynku nie powodujÄ… wzrostu sprzedaży. Najbardziej obrazowo widać to chyba na przykÅ‚adzie mleka do picia. Spadek ceny nawet o kilkanaÅ›cie procent nie powoduje, że konsumenci kupujÄ… go wiÄ™cej – wyjaÅ›niÅ‚ dla portalu rynekspozywczy.pl prezes Spomleku Edward Bajko .

Pod koniec grudnia 2014 roku Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny, reagujÄ…c – jak gÅ‚osi komunikat - na pogarszajÄ…cÄ… siÄ™ sytuacjÄ™ polskich rolników – niskie ceny trzody chlewnej, mleka i owoców oraz dyskryminowanie polskiej żywnoÅ›ci przez Czechów, podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o wznowieniu swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci, opracowaniu i podjÄ™ciu dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych na celu poprawÄ™ koniunktury na polskiej wsi.
Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny informuje, że jego dziaÅ‚ania wynikajÄ… z inicjatywy samych rolników i nie sÄ… wspierane przez żadne ugrupowania polityczne. „Nie chcemy, aby politycy żadnej opcji siÄ™ pod niÄ… podpinali, skoro mieli szansÄ™ reakcji dużo wczeÅ›niej, ale nic ich to wtedy nie obchodziÅ‚o. Nie reagowali. Obecnie, na fali zainteresowania naszÄ… akcjÄ…, próbujÄ… grać obroÅ„ców sprawy, o której nie majÄ… żadnego pojÄ™cia. Nie ufamy politykom pilnujÄ…cym wyÅ‚Ä…cznie wÅ‚asnych politycznych interesów, zamiast reprezentować tych, którzy ich wybrali. Prosimy, abyÅ›cie zbijali swój polityczny kapitaÅ‚ gdzie indziej” - czytamy w komunikacie.

Nie ma co siÄ™ temu dziwić. Podczas gdy baÅ‚tyccy i fiÅ„scy politycy wywalczyli w Brukseli spore pieniÄ…dze dla producentów mleka za straty spowodowane rosyjskim embargiem, polskim jakoÅ› to nie udaje siÄ™. Nawet tam, gdzie można samodzielnie ulżyć producentom, np. zmiany prawa wciąż nie mogÄ… doczekać siÄ™ finalizacji. Rolnicy, jeszcze przynajmniej przez rok, nie bÄ™dÄ… mogli na maÅ‚Ä… skalÄ™ sprzedawać przetworów ze swoich gospodarstw.

W Sejmie czekajÄ… na rozpatrzenie trzy projekty ustaw o sprzedaży, ale wróciÅ‚y do dalszych prac w komisjach. Ministerstwo Rolnictwa podawaÅ‚o już kilka terminów wprowadzenia uÅ‚atwieÅ„.
Jak poinformowaÅ‚o w grudniu 2014 roku Centrum Informacyjne RzÄ…du: "poselskie projekty dotyczÄ…ce sprzedaży bezpoÅ›redniej byÅ‚y punktem obrad posiedzenia Rady Ministrów 02.12.2014 r. Rada Ministrów nie zajęła stanowiska wobec projektów".
Ma racjÄ™ prezes ZwiÄ…zku PrzedsiÄ™biorców i Pracodawców - Cezary Kaźmierczak powiadajÄ…c, że „polskie absurdy prawne sÄ… nie mniej szkodliwe dla producentów żywnoÅ›ci niż rosyjskie embargo. W Polsce takie same wymagania obowiÄ…zujÄ… producenta 100 kilogramów rocznie sera zagrodowego i koncern przerabiajÄ…cy 10 tysiÄ™cy tuczników dziennie. To absurd, który trzeba zlikwidować. Nigdzie w Europie tak nie ma” - postuluje od dawna ZwiÄ…zek. Podobne postulaty zgÅ‚aszajÄ… też organizacje rolnicze. A „Rada Ministrów nie zajęła stanowiska wobec projektów".

Obecnie, zgodnie z prawem, rolnikowi nie wolno sprzedawać, jeÅ›li nie prowadzi firmy, takich produktów jak: soki, dżemy, przeciery, kasze, mÄ…ki, chleb domowy, oleje, masÅ‚o, sery, mleko i wiele innych. Za niezastosowanie siÄ™ do przepisów, grożą kary.
I, co tu jeszcze dodawać?

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie