Litewskie LTG Cargo wzmacnia możliwości przewozu ładunków między Litwą a Polską: regularne kursy na trasie Kowno - Sławkowa oraz połączenie z Warszawą.
Należąca do Grupy Litewskich Kolei (Lietuvos Geležinkelių) spółka transportowa LTG Cargo rozpoczyna regularne intermodalne przewozy towarowe na trasie Kowno-Sławkowo. Trasa, rzecz jasna, wiedzie i przez Trakiszki, i Suwałki.
Od 15 czerwca pociągi w tym kierunku będą kursować tam i z powrotem dwa razy w tygodniu.
Do tej pory ładunek był przewożony do terminala w Polsce tylko na życzenie klientów. Dodatkowo, w celu wzmocnienia połączeń kolejowych z Polską, klienci będą mogli przewozić ładunki do zlokalizowanego tuż pod Warszawą terminala Pruszkowo – od teraz pociągi na trasie Kowno - Sławków będą kursować z przystankiem pośrednim w stolicy Polski.
- Słyszymy potrzeby klientów, aby dotrzeć do rozwiniętych regionów przemysłowych w Polsce. Regularne połączenie na trasie Kowno - Sławkowo zapewniliśmy już w pół roku od pierwszych przejazdów czarterowych. Kontynuujemy działania dywersyfikacji na Zachód i dążymy do zaoferowania naszym partnerom i klientom większej możliwości korzystania z „zielonych” tras. Dlatego do naszego koszyka usług dodajemy zrównoważone połączenie logistyczne z Warszawą.
Mamy nadzieję, że regularne kursy i szersza geografia transportu ładunków zachęcą coraz więcej klientów do przemieszczania ładunków koleją, a tym samym przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenia wpływu logistyki na środowisko – mówi Eglė Šimė, szefowa LTG Cargo.
42 kontenery w pociągu
Firma „LTG Cargo” będzie operatorem transportu intermodalnego ładunków zarówno na terytorium Litwy, jak i Polski. Podczas jednego przejazdu pociągiem będzie można przewieźć do 42 kontenerów i 90 TEU ładunku (TEU - ekwiwalent jednostki dwudziestostopowej).
Położony niedaleko Katowic terminal Sławkowo jest ważnym polskim węzłem szerokotorowym, na którym łączą się linie kolejowe między Litwą a Polską oraz Ukrainą i Polską. Z tego terminalu regularnie kursują również pociągi towarowe do Schwarzeide w Niemczech, Madaloni we Włoszech, portu Koper w Słowenii i portu Gdańsk w Polsce. Na tej, jak i na innych trasach intermodalnych firmy, klienci przewożący towary mogą od teraz korzystać z „Zielonego Kalkulatora Kilometrów”, aby samodzielnie obliczyć, ile emisji CO2 zaoszczędzi ten rodzaj transportu w porównaniu z transportem drogowym.
Trasa Kowno – Pruszkowo – Sławkowo jest częścią europejskiego korytarza transportowego łączącego koleją kraje od Finlandii po Włochy.
Cztery razy w tygodniu
LTG Cargo oraz spółki zależne grupy aktywnie realizują obecnie działania dywersyfikacyjne na Zachód. Ładunki intermodalne przewożone są cztery razy w tygodniu (tam i z powrotem) z Litwy przez Trakiszki, Suwałki do Duisburga w Niemczech. Firma świadczy również konkurencyjne usługi transportowe dla klientów litewskich oraz zajmuje się transportem produktów rolnych i naftowych między Litwą a Ukrainą. Te pociągi też jadą przez nasz rejon.
Tymczasem, Rail Baltica wciąż w budowie.
WYG
Źródło i fot: Ministerstwo Łączności RL; Litewskie Koleje