08.03.2023

Polska klasa średnia ubożeje pomimo 13,5% wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w styczniu

Choć zarobki w Polsce rosną: łączna podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2023 r. wyniesie 19,6% rdr, a średnie wynagrodzenie w styczniu wzrosło nieco ponad 13,5% rdr, to jednak ze względu na rosnące ceny i koszty życia realnie zarabiamy mniej.

Wzrost inflacji w styczniu 2023 r. w wysokoÅ›ci 17,2% rdr oznacza, że zarobki na poziomie Å›redniego wynagrodzenia, to dla pracownika wypÅ‚ata realnie niższa o 223,27 zÅ‚ brutto miesiÄ™cznie niż przed rokiem, pomimo że na konto wpÅ‚ynie wiÄ™ksza kwota. 

W 2023 r. nietypowo, bo aż dwukrotnie, roÅ›nie minimalne wynagrodzenie o pracÄ™ w Polsce. Pierwsza zmiana, która weszÅ‚a w życie 1 stycznia 2023 r., podniosÅ‚a kwotÄ™ minimalnego wynagrodzenia z 3.010 zÅ‚ do 3.490 zÅ‚ brutto. Druga zmiana, która dopiero przed nami, zacznie obowiÄ…zywać od 1 lipca 2023 r. i oznacza minimalnÄ… krajowÄ… na poziomie 3.600 zÅ‚ brutto. Zatem pracownicy, którzy otrzymujÄ… najniższe wynagrodzenie, w tym roku mogÄ… liczyć na Å‚Ä…cznÄ… podwyżkÄ™ w kwocie 590 zÅ‚ brutto, czyli o 19,6% rdr.  

WedÅ‚ug szacunków Ministerstwa Finansów tak wysokiego wzrostu wynagrodzenia może spodziewać siÄ™ caÅ‚kiem spora grupa osób: okoÅ‚o 3,05 mln, bo wÅ‚aÅ›nie tyle pracowników zarabia najniższÄ… krajowÄ….   

Minimalne wynagrodzenie roÅ›nie na podobnym poziomie jak inflacja  

Po niewielkich spadkach inflacji konsumenckiej CPI w listopadzie i grudniu 2022 r., aktualnie nadal notowane sÄ… dalsze wzrosty cen. WedÅ‚ug wstÄ™pnych szacunków GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego wskaźnik cen towarów i usÅ‚ug konsumpcyjnych CPI w styczniu 2023 r. wzrósÅ‚ o 17,2% w porównaniu z analogicznym miesiÄ…cem ubiegÅ‚ego roku. PorównujÄ…c miesiÄ…c do miesiÄ…ca inflacja konsumencka CPI w styczniu wzrosÅ‚a o 2,4%.  

 

Co istotne, najwiÄ™ksze wzrosty dotyczÄ… produktów i usÅ‚ug pierwszej potrzeby, zatem dotykajÄ… każdego, bez wzglÄ™du na poziom zarobków. 

WedÅ‚ug wstÄ™pnych danych GUS w styczniu 2023 r.: 

NajwiÄ™cej, bo aż o 22,3% rdr wzrosÅ‚y koszty zwiÄ…zane z utrzymaniem mieszkania, w tym noÅ›niki energii: aż o 34% rdr  i o 10,4% mdm. Zatem znacznie powyżej Å›redniego poziomu wskaźnika inflacji konsumenckiej CPI. Trudno siÄ™ jednak dziwić takiej sytuacji, bo styczeÅ„ 2023 r. to miesiÄ…c powrotu do 23% stawki VATu dla cen prÄ…du, gazu czy ciepÅ‚a systemowego. 

Podwyżki nie ominęły również cen żywnoÅ›ci, które wzrosÅ‚y o 20,7% rdr i o 1,9% mdm. To podobnie, jak w przypadku kosztów mieszkania, oznacza przekroczenie zaplanowanej dla pracowników podwyżki minimalnego wynagrodzenia, która w peÅ‚ni nie pokryje rosnÄ…cych cen żywnoÅ›ci.  

Trzecie miejsce należy do kosztów transportu, które zanotowaÅ‚y wzrost o 16% rdr, na co wpÅ‚yw miaÅ‚a m.in. cena paliwa do prywatnych Å›rodków transportu, która wzrosÅ‚a o 18,7% rdr. JednoczeÅ›nie pomimo powrotu do 23% stawki VATu na paliwa od stycznia 2023 r., Å›rednie ceny paliw utrzymaÅ‚y siÄ™ na tym poziomie co w grudniu 2022 r.

 

WyjÅ›ciowe zaÅ‚ożenie, które daje nadziejÄ™ na wysokÄ… 19,6% podwyżkÄ™ dla najmniej zarabiajÄ…cych (z uwzglÄ™dnieniem dwóch etapów podwyżki wysokoÅ›ci minimalnego wynagrodzenia w 2023 r.), w praktyce oznacza znacznie mniej imponujÄ…cy wynik. Bowiem różnica pomiÄ™dzy wysokoÅ›ciÄ… inflacji konsumenckiej CPI w styczniu 2023 r. a poziomem wzrostu minimalnego wynagrodzenia rdr wynosi tylko 2,4 p.p. Zatem w praktyce oznacza utrzymanie wartoÅ›ci wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie i niewielki wzrost, pomimo realnie wyższych wpÅ‚ywów na konto.  

Klasa Å›rednia pomimo wzrostu wynagrodzenia - ubożeje 

Wysokość przeciÄ™tnego miesiÄ™cznego wynagrodzenia w sektorze przedsiÄ™biorstw bez wypÅ‚at nagród z zysku w styczniu 2023 r. (zgodnie z obwieszczeniem GUS z 20 lutego 2023 r.) wyniosÅ‚a 6.883,92 zÅ‚ brutto i byÅ‚a: 

niższa o 445,96 zÅ‚ niż w grudniu 2022 r. - spadek z kwoty 7.329,88 zÅ‚ brutto,  

wyższa o 819,76 zÅ‚ niż w styczniu 2022 r. - wzrost z kwoty 6.064,16 zÅ‚ brutto.

Zatem wzrost Å›redniego wynagrodzenia w Polsce w styczniu 2023 r. wyniósÅ‚ nieco ponad 13,5% w odniesieniu do analogicznego miesiÄ…ca poprzedniego roku. To nadal poniżej poziomu inflacji konsumenckiej CPI. Realnie oznacza to niższe zarobki niż przed rokiem.  

Warto zauważyć, że o ile dwukrotna podwyżka minimalnego wynagrodzenia o pracÄ™ w 2023 r. wynika bezpoÅ›rednio z przepisów i jest zwiÄ…zana z prognozowanÄ… wysokoÅ›ciÄ… inflacji, to wysokość wynagrodzeÅ„ przewyższajÄ…cych minimum krajowe - zatem również Å›redniej krajowej - nie regulujÄ… już żadne przepisy, ale bezpoÅ›rednio rynek. WpÅ‚yw na ewentualne podwyżki ma szereg różnych czynników m.in. branża, zapotrzebowanie na okreÅ›lone umiejÄ™tnoÅ›ci, ale też wysokość bezrobocia i dostÄ™pność pracowników oraz poziom wzrostu cen towarów i usÅ‚ug.  

PorównujÄ…c wzrost Å›redniego wynagrodzenia w Polsce w styczniu 2023 r. do analogicznego miesiÄ…ca zeszÅ‚ego roku z danymi o inflacji konsumenckiej CPI w tym samym okresie, można zauważyć realny spadek wartoÅ›ci Å›redniego wynagrodzenia. Kwota podwyżki, która by wyrównaÅ‚a spadek wartoÅ›ci pieniÄ…dza w czasie, musiaÅ‚aby wynieść co najmniej 1.043,03 zÅ‚. Natomiast kwota 819,76 zÅ‚ brutto, choć znaczÄ…ca, w rzeczywistoÅ›ci nie pozwoli wyrównać wzrostu cen.  

Podobna sytuacja może mieć miejsce również w przypadku wynagrodzenia niższego niż Å›rednia krajowa, ale wyższego niż aktualne najniższe wynagrodzenie w Polsce. Tu podwyżki mogÄ… być nawet niższe. Realna jest sytuacja, kiedy pracownik osiÄ…gajÄ…cy dotychczas zarobki na poziomie przekraczajÄ…cym minimalnÄ… krajowÄ…, po podwyżkach w tym roku, sam bÄ™dzie otrzymywać minimalne wynagrodzenie. Pracodawca ma bowiem obowiÄ…zek dostosować poziom wynagrodzenia pracowników do kwoty okreÅ›lonej w przepisach, pozostaÅ‚e osoby gwarancji takiej podwyżki już nie majÄ….    

Porównanie minimalnego i Å›redniego wynagrodzenia w Polsce ma na celu pokazać jedynie wysokość podwyżek. Poziom zróżnicowania wynagrodzeÅ„ jest oczywiÅ›cie znacznie szerszy niż te dwie przyjÄ™te do analizy wartoÅ›ci. 

Wzrost kosztów życia w Polsce widoczny w nastrojach konsumentów 

Odczuwalny wzrost kosztów życia w Polsce odzwierciedlajÄ… dane Barometru Nastrojów Konsumenckich GfK, który jest syntetycznym wskaźnikiem ilustrujÄ…cym nastroje Polaków w zakresie postaw konsumenckich. Ogólny wskaźnik nastrojów konsumenckich w styczniu 2023 r. wzrósÅ‚ o 3,8 p.p. w stosunku do grudnia 2022 r. i wyniósÅ‚ - 13,4. Åšwiadczy to co prawda o umiarkowanym optymizmie wÅ›ród konsumentów, jednak dotyczy on najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci. Ocena ostatnich 12 miesiÄ™cy jest na znacznie niższym poziomie.

Elementy skÅ‚adowe ogólnej oceny wynikajÄ…cej z Barometru prezentujÄ… siÄ™ nastÄ™pujÄ…co: 

najgorzej wypada ocena sytuacji finansowej gospodarstw domowych w ostatnich 12 miesiÄ…cach, która spadÅ‚a o 3,6 p.p. mdm z - 15,8 do - 19,4,

ocena bieżących kosztów życia w relacji do 12 miesiÄ™cy wczeÅ›niej również ulegÅ‚a pogorszeniu i spadÅ‚a o 2,9 p.p. mdm z 66,2 do 63,3,

nieznacznie spadÅ‚a również ocena sytuacji ekonomicznej kraju w ostatnich 12 miesiÄ…cach o 0,6 p.p. z - 49,6 do - 50,2.

Poprawie ulegÅ‚y natomiast oceny dotyczÄ…ce przyszÅ‚ej sytuacji: 

największy wzrost dotyczy ocen sytuacji ekonomicznej kraju w przyszłych 12 miesiącach: o 7,9 p.p. z -42,6 do -34,7,

5,8 p.p. czyli z -20,3 do -14,5 wzrosła ocena sytuacji finansowej gospodarstw domowych w najbliższych 12 miesiącach.

 

Aktualne wyniki badania nastrojów konsumenckich GfK potwierdzajÄ… obawy zgÅ‚aszane już w 2022 r. w odpowiedzi na rosnÄ…cÄ… inflacjÄ™. W ramach przeprowadzonego w czerwcu 2022 r. na zlecenie rankomat.pl badania, w którym pytaliÅ›my o wpÅ‚yw bieżącej sytuacji gospodarczej na domowy budżet Polaków, aż 53% respondentów zadeklarowaÅ‚o, że planuje ograniczyć wydatki lub już wydaje mniej. Natomiast 42% osób biorÄ…cych udziaÅ‚ w badaniu już wówczas deklarowaÅ‚o, że zaczyna oszczÄ™dzać lub już to robi. Aktualna sytuacja ekonomiczna nie wpÅ‚ynęła na budżet tylko 7% respondentów.

Część ankietowanych zamierzaÅ‚a wspomóc swój budżet pożyczkÄ… od rodziny (10% ankietowanych) lub finansowaniem w banku czy firmie pozabankowej (9% respondentów zamierzaÅ‚o lub wzięło kredyt, również 9% deklarowaÅ‚o chęć zaciÄ…gniÄ™cia pożyczki). Z wÅ‚asnych oszczÄ™dnoÅ›ci na pokrycie rosnÄ…cych wydatków zamierzaÅ‚o korzystać 15% ankietowanych.  

- Wzrost kosztów życia nasila presjÄ™ na podwyżki wynagrodzeÅ„. Te jednak nie nadążajÄ… za inflacjÄ…. BÄ™dzie to widoczne zwÅ‚aszcza w mniejszych firmach, gdzie pracodawcy również muszÄ… zmierzyć siÄ™ z rosnÄ…cymi kosztami prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Realnie niższe zarobki wymuszajÄ… dostosowanie do aktualnej sytuacji poprzez oszczÄ™dnoÅ›ci czy wsparcie finansowaniem zewnÄ™trznym: kredytem czy pożyczkÄ…. Pozostaje mieć nadziejÄ™, że prognozowane spadki inflacji wkrótce nastÄ…piÄ…. – komentuje Izabele Stachura-Adamczyk, ekspertka rankomat.pl.

 rankomat.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie