07.04.2019

Polskie sady w Kaliningradzie

Podczas gdy część polskich sadowników protestuje, bo z powodu nadprodukcji i zamkniętego rosyjskiego rynku, otrzymują niskie ceny, inni zakładają sady w Rosji, na przykład w obwodzie kaliningradzkim.

Już w 2016 roku rosyjsko - polskie przedsiÄ™biorstwo sadziÅ‚o pierwsze hektary sadów jabÅ‚oniowych pod Bagrationowskiem (miasto leżące tuż za przejÅ›ciem granicznym w Bezledach).

Sad jabłoniowy powstał w odległości 30 km od polskiej granicy, obok wsi Zarecznoje. W 2019 roku jest już posadzonych ponad 350 tysięcy drzewek. Były dwa udane zbiory.

WÅ‚aÅ›cicielami spóÅ‚ki sÄ… przedsiÄ™biorcy z obwodu kaliningradzkiego oraz z Braniewa w woj. warmiÅ„sko – mazurskim.

Projekt realizuje wspólne rosyjsko-polskie przedsiÄ™biorstwo Biotor. Sadzonki i technologiÄ™ ogrodniczÄ… dostarcza jedna z najwiÄ™kszych polskich szkóÅ‚ek drzew owocowych - Arno, która dostarcza swoje produkty do wielu krajów, w tym UE - podaje sÅ‚użba prasowa rzÄ…du regionalnego.

Agencja informacyjna REGNUM przypomina, że ​​„temat jabÅ‚kowy” w Kaliningradzie powstaÅ‚ po rosyjskim embargu na import owoców - przede wszystkim jabÅ‚ek - z Polski. Przed sankcjami Polska eksportowaÅ‚a okoÅ‚o 1 mln ton jabÅ‚ek na rynek rosyjski.

Jeśli polskie jabłka nie mają wstępu do Rosji, to Rosja sama musi wyhodować polskie jabłko

- Mam w nadgranicznym Braniewie partnera, który też daleki byÅ‚ od sadów jabÅ‚oniowych. OdwiedziliÅ›my w Polsce najlepsze sady, przeszedÅ‚em szkolenie, przy czym nie tylko u specjalistów w Polsce, ale też w Niemczech i Holandii. W 2015 roku kupiÅ‚em porzuconÄ… ziemiÄ™, w której po upÅ‚ywie 70 lat od wojny wyzieraÅ‚y jeszcze gÅ‚Ä™bokie jamy po kulach lotniczych. Teren zostaÅ‚ rozminowany, przeprowadziliÅ›my drenaż i zagospodarowaliÅ›my pierwsze 50 ha superintensywnego sadu – wyjaÅ›nia w rozmowie z rosyjskimi mediami przedsiÄ™biorca z obwodu kaliningradzkiego.

Wszystkie inwestycje w projekt sÄ… polskie

PieniÄ…dze zainwestowaÅ‚ biznesmen z Braniewa. Rosyjskie banki nie wydajÄ… kredytów pod zastaw posadzonego sadu. W Polsce taki kredyt, do tego jeszcze nisko oprocentowany, można otrzymać, co też uczyniÅ‚ braniewski przedsiÄ™biorca. Z drugiej strony paÅ„stwo rosyjskie w ramach programu zastÄ™powania importu przyznaje na takie projekty subsydia w wysokoÅ›ci 500 tys. rubli (30 tys. zÅ‚otych) w przeliczeniu na jeden hektar. Subsydia pokrywajÄ… jednÄ… trzeciÄ… poniesionych kosztów - precyzuje rosyjski przedsiÄ™biorca.

Natomiast polscy sadownicy z firmy Arna Grupp wyszli naprzeciw nowemu wspólnemu przedsiÄ™wziÄ™ciu: razem z sadzonkami udostÄ™pnili rosyjskojÄ™zycznego agronoma, który przez prawie rok mieszkaÅ‚ w Rosji, uczÄ…c rzemiosÅ‚a pracowników gospodarstwa.

Braniewski biznesmen ma doÅ›wiadczenie, z Rosjanami wspóÅ‚pracuje już od 1993 roku. Do Kaliningradu stara siÄ™ przyjeżdżać regularnie. Doskonale uchwyciÅ‚ moment sprzyjajÄ…cy biznesowi – jeÅ›li polskie jabÅ‚ka nie majÄ… wstÄ™pu do Rosji, to Rosja sama musi wyhodować polskie jabÅ‚ko! I on poczyniÅ‚ ten Å›miaÅ‚y krok – komentuje kaliningradzki przedsiÄ™biorca.

TysiÄ…c hektarów sadów

Ministerstwo rolnictwa obwodu kaliningradzkiego poinformowaÅ‚o, że w latach 2013–2017 w obwodzie kaliningradzkim zasadzono okoÅ‚o 600 hektarów wieloletnich plantacji owoców i jagód. WÅ›ród nich gÅ‚ówna część przypada na sady jabÅ‚oniowe (ponad 80 proc), reszta obszaru zajmowana jest przez jagody, sady gruszowe i truskawki. W najbliższym czasie sady w obwodzie bÄ™dÄ… miaÅ‚y 1000 ha powierzchni. WedÅ‚ug danych kaliningradzkiej sÅ‚użby celnej, obwód corocznie zużywa nawet 48 tysiÄ™cy ton jabÅ‚ek. A żeby osiÄ…gnąć taki wynik, trzeba zaÅ‚ożyć ponad tysiÄ…c hektarów superintensywnych sadów.

Już w 2016 roku miaÅ‚ miejsce pierwszy zbiór jabÅ‚ek z przemysÅ‚owego sadu jabÅ‚oniowego w gospodarstwie rolnym Kalina w Czerniachowsku. Posadzono go po unijnych sankcjach i rosyjskim embargu, m.in. i na unijne jabÅ‚ka. A w 2014 roku sad w Kaliningradzie sadziÅ‚ osobiÅ›cie ówczesny gubernator –Cukanow.

Sok jabłkowy z Kaliningradu na unijnych stołach

Kaliningradzcy sadownicy i przedsiębiorcy produkują już nie tylko jabłka, ale i sok.

Jak głosi komunikat władz obwodu kaliningradzkiego producenci z Kaliningradu zaczęli w listopadzie 2017 roku dostarczać pierwszy sok jabłkowy do Unii Europejskiej, w tym i do Polski.

Napój zostaÅ‚ wyprodukowany przez spóÅ‚dzielniÄ™ Warzywa Kaliningradzkie (znak towarowy Agro-Factory Naturovo). Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi umowami i jeÅ›li zaistnieje popyt, planuje siÄ™ regularne organizowanie dostaw rosyjskiego soku do naszego kraju. Prognozuje siÄ™ wysyÅ‚kÄ™ 20 000 litrów napoju na kwartaÅ‚.

- Sok jabÅ‚kowy produkowany z lokalnych jabÅ‚ek jest eksportowany do Unii Europejskiej po raz pierwszy w historii rolnictwa i przetwórstwa w obwodzie kaliningradzkim - powiedziaÅ‚ Andrej Jegorow. - Do podpisania umowy doszÅ‚o, bo polskim kontrahentom odpowiadaÅ‚y wyjÄ…tkowe wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci konsumenckie i smakowe towaru. Nie ma analogów soku produkowanego przez spóÅ‚dzielniÄ™ Warzywa Kaliningradu w UE – zaznacza prezes spóÅ‚dzielni.

Sok jest produkowany z lokalnych jabÅ‚ek. Produkty sÄ… sprzedawane nie tylko w regionie, ale również dostarczane do St. Petersburga. SprzÄ™t i technologia pochodzÄ… z Austrii.

SpóÅ‚dzielnia Warzywa Kaliningradzkie zajmuje siÄ™ przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu owoców i warzyw, produkcjÄ… soków. Firma wygraÅ‚a regionalny konkurs na paÅ„stwowÄ… dotacjÄ™ dla rolniczych spóÅ‚dzielni konsumenckich w celu rozwoju bazy materiaÅ‚owej i technicznej. Wielkość pomocy paÅ„stwa wyniosÅ‚a ponad 16,1 mln rubli. PieniÄ…dze zostaÅ‚y wykorzystane na zakup linii do produkcji pasteryzowanego soku z bezpoÅ›redniego tÅ‚oczenia.

A to my mieliśmy zalać Rosję polskim sokiem jabłkowym po tym, jak Rosja wprowadziła embargo na nasze jabłka.

- W caÅ‚ym obrocie kaliningradzkim dominujÄ… surowce spożywcze i rolnicze. Zasadniczo zboża i nasiona oleiste, póÅ‚produkty miÄ™sne sÄ… dostarczane z granicy. DziÅ› producenci z Kaliningradu otwierajÄ… nowy kierunek eksportu - soki - twierdzi minister rolnictwa Natalia Szewcowa.

Inwestycje w kaliningradzkie rolnictwo

W obwodzie kaliningradzkim już od 2012 r. przyznawane jest wsparcie dla maÅ‚ych firm. Od 2016 r. wsparcie paÅ„stwa dla maÅ‚ych firm w regionie zostaÅ‚o uzupeÅ‚nione wsparciem rolniczych spóÅ‚dzielni konsumpcyjnych. ZrzeszajÄ… rolników uprawiajÄ…cych ziemniaki, warzywa, owoce i owoce jagodowe, a także organizujÄ… zbiory, przechowywanie i przetwarzanie produktów rolnych.

Po wprowadzeniu wzajemnego embarga UE - Rosja, w obwodzie kaliningradzkim wyasygnowano spore pieniądze na pobudzenie własnej produkcji. Obecnie region jest w pełni zabezpieczony we własne zboża, ziemniaki, mięso, mleko pełnotłuste. W zakresie produkcji jaj stopień zabezpieczenia wynosi 80 proc. w odniesieniu do warzyw ok. 60 proc. (w tym kapusta i buraki 80 proc).

- Teraz planuje siÄ™ zrealizować kilka dużych projektów inwestycyjnych w zakresie budowy ferm wieprzowych i drobiowych, co pozwoli zapewnić wzrost produkcji wieprzowiny o 2,5 razy i miÄ™sa drobiowego o 50 proc. Koszty projektów wyniosÄ… 12,1 mld rubli - informowaÅ‚a kaliningradzkie media minister rolnictwa obwodu Natalia Szewcowa.

 

 

WYG

ŹródÅ‚o administracja obwodu kaliningradzkiego

Fot: Instagram; administracja obwodu kaliningradzkiego

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.16.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.01.2025

MAGAZYNIER

15.01.2025

SPRZEDAWCA

Dodaj nowe og³oszenie