Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej w związku z afrykańskim pomorem świń. Z wsparcia będą korzystać producenci rolni z województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego.
Chodzi o producentów, którym nadano numer identyfikacyjny, sÄ… mikroprzedsiÄ™biorstwami, maÅ‚ymi lub Å›rednimi przedsiÄ™biorstwami oraz utrzymywali lub utrzymujÄ… Å›winie w siedzibie stada, któremu nadano numer na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierzÄ…t.
Pomoc bÄ™dzie udzielana producentowi Å›wiÅ„, którego siedziba stada znajduje siÄ™ na obszarze objÄ™tym częściÄ… II lub III zaÅ‚Ä…cznika do decyzji 2014/709/UE lub na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym w zwiÄ…zku z wystÄ…pieniem afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ i z tego powodu uzyskaÅ‚ obniżone dochody z tytuÅ‚u prowadzenia produkcji Å›wiÅ„.
Z pomocy wyÅ‚Ä…czeni zostanÄ… producenci rolni, którzy:
- uzyskali pomoc w ramach nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych,
- uzyskali pomoc w ramach nadzwyczajnych Å›rodków wspierania rynku wieprzowiny,
- uzyskali pomoc w ramach krajowych programów wsparcia, przyznano odszkodowanie z tytuÅ‚u ubezpieczenia albo na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii,
- sprzedali Å›winie w ramach prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci handlowej, przetwórczej, utylizacji, targów, wystaw, pokazów lub konkursów.
Pomoc bÄ™dzie udzielana w wysokoÅ›ci kwoty obniżenia dochodu w kwartale, póÅ‚roczu lub roku, poczÄ…wszy od 1 lipca 2017 r., w porównaniu do Å›redniego dochodu uzyskiwanego z produkcji Å›wiÅ„ z trzech ostatnich lat lub trzech lat z okresu piÄ™cioletniego po odjÄ™ciu roku z najwyższymi i najniższymi dochodami – z analogicznego okresu.
Wnioski będą składane do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji złożony na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej w okresach kwartalnych. Wniosek będzie zawierał następujące dane:
- imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres producenta świń ubiegającego się o pomoc;
- numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludnoÅ›ci (numer PESEL) producenta Å›wiÅ„ ubiegajÄ…cego siÄ™ o pomoc, a w przypadku, gdy producent ten nie posiada obywatelstwa polskiego – numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzajÄ…cego tożsamość tego producenta;
- numer siedziby stada producenta świń ubiegającego się o pomoc nadany zgodnie z przepisami ustawy;
- oświadczenie producenta świń, że do pomocy objętej wnioskiem nie przyznano mu:
- pomocy finansowej ze Å›rodków krajowych,
- odszkodowania z tytułu ubezpieczenia lub odszkodowania na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii nakazującej zabicie świń lub poddanie ich ubojowi.
Do wniosku producent świń będzie zobowiązany dołączyć oświadczenia o kwocie utraconego dochodu, sporządzonym na formularzu opracowanym i udostępnionym na stronie internetowej ARiMR.
Program wejdzie w życie siedem dni po jego opublikowaniu. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 30 mln zł.
WYG
ŹródÅ‚o: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi