Od 6 do 20 listopada rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc.
Wnioski o takÄ… pomoc można skÅ‚adać w oddziaÅ‚ach regionalnych ARiMR, bÄ…dź za poÅ›rednictwem biura powiatowego Agencji lub wysÅ‚ać je rejestrowanÄ… przesyÅ‚kÄ… pocztowÄ… nadanÄ… w placówce Poczty Polskiej do wÅ‚aÅ›ciwego oddziaÅ‚u regionalnego.
O przyznanie takiego wsparcia mogÄ… starać siÄ™ rolnicy, którzy ponieÅ›li straty spowodowane przez co najmniej jednÄ… z nastÄ™pujÄ…cych klÄ™sk żywioÅ‚owych: powódź, deszcz nawalny, suszÄ™, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsuniÄ™cie siÄ™ ziemi, lawinÄ™, grad, huragan, uderzenie pioruna.
Przyznanie wsparcia uzależnione bÄ™dzie od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jednÄ… z wymienionych klÄ™sk, jeżeli miaÅ‚y one miejsce w roku, w którym jest skÅ‚adany wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzajÄ…cym rok, w którym skÅ‚adany jest wniosek.
O pomoc mogÄ… ubiegać siÄ™ rolnicy, którzy w danym roku kalendarzowym ponieÅ›li straty w uprawach rolnych, zwierzÄ™tach gospodarskich, czy rybach w wysokoÅ›ci co najmniej 30% Å›redniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzajÄ…cych rok, w którym wystÄ…piÅ‚a szkoda, albo z trzech lat w okresie piÄ™cioletnim poprzedzajÄ…cym rok, w którym wystÄ…piÅ‚a szkoda, z pominiÄ™ciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie oraz jeżeli straty dotyczÄ… skÅ‚adnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujÄ…cych siÄ™ do objÄ™cia wsparciem. Wysokość poniesionych strat, jakie powstaÅ‚y w gospodarstwie rolnika, okreÅ›la komisja powoÅ‚ana przez wojewodÄ™.
Pomoc może być przyznana np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów. Dofinansowanie można również otrzymać na zakup nowych maszyn lub urzÄ…dzeÅ„ rolniczych w miejsce tych, które zostaÅ‚y zniszczone w wyniku klÄ™sk żywioÅ‚owych, zakup stada podstawowego zwierzÄ…t gospodarskich, w przypadku utraty zwierzÄ…t oraz odbudowÄ™ zniszczonych budynków (z wyÅ‚Ä…czeniem budynków, do których rolnik jest obowiÄ…zany zawrzeć umowÄ™ ubezpieczenia obowiÄ…zkowego) lub budowli w miejsce tych, które zostaÅ‚y zniszczone.
Maksymalna kwota wsparcia, jakÄ… może otrzymać rolnik na "Inwestycje odtwarzajÄ…ce potencjaÅ‚ produkcji rolnej" w caÅ‚ym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi do 300 tys. zÅ‚, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych.
Na podstawie oszacowanej wartoÅ›ci szkód w skÅ‚adniku gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek o przyznanie pomocy okreÅ›lana jest wysokość wsparcia, jakÄ… może otrzymać rolnik, z uwzglÄ™dnieniem wczeÅ›niej wskazanego limitu pomocy na gospodarstwo i beneficjenta. Jeżeli zniszczony skÅ‚adnik gospodarstwa byÅ‚ ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego skÅ‚adnika pomniejsza siÄ™ o kwotÄ™ odszkodowania uzyskanego z tytuÅ‚u jego ubezpieczenia. Ponadto, jeżeli rolnik nie zawarÅ‚ umowy obowiÄ…zkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierzÄ…t gospodarskich, ważnej na dzieÅ„ wystÄ…pienia szkody w gospodarstwie, a bÄ™dzie ubiegaÅ‚ siÄ™ o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujÄ…cych efektywnie dÅ‚użej niż 5 lat, wówczas kwotÄ™ pomocy na odtworzenie tego skÅ‚adnika, pomniejsza siÄ™ o poÅ‚owÄ™.
ZÅ‚ożone przez rolników wnioski zostanÄ… poddane ocenie punktowej. Pod uwagÄ™ bÄ™dzie brana wysokość szkód w odniesieniu do zniszczonych lub uszkodzonych skÅ‚adników gospodarstwa wykorzystywanych do produkcji rolnej, procentowa wysokość szkód w produkcji rolnej oraz to, czy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzewów owocowych gatunków owocujÄ…cych efektywnie dÅ‚użej niż 5 lat objÄ™ta byÅ‚a dobrowolnym ubezpieczeniem.
Wszystkie dokumenty dotyczÄ…ce naboru wniosków sÄ… dostÄ™pne na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
WYG
ŹródÅ‚o; ARiMR