Czy polscy seniorzy mogą liczyć na wsparcie? A może pozostawiamy ich samym sobie?
Aż 85% Polaków twierdzi, że pomaga osobom starszym. Z drugiej strony, wspieramy najczęściej wyłącznie seniorów z naszej rodziny i nawet wtedy ograniczamy się do sytuacji nagłych, zapominając
o codziennej trosce. Taki obraz wyłania się z badania przeprowadzonego z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora przez IBRiS Homo Homini na zlecenie firmy Promedica24.
Niewiele grup spoÅ‚ecznych ma swoje Å›wiÄ™to kilka razy do roku. Seniorzy sÄ… pod tym wzglÄ™dem grupÄ… wyjÄ…tkowÄ…. 1 października przypada MiÄ™dzynarodowy DzieÅ„ Seniora, niecaÅ‚e trzy tygodnie później - 20 października - obchodzimy Europejski, a 14 listopada – Ogólnopolski DzieÅ„ Seniora. W ten sposób chcemy pokazać osobom starszym, naszym rodzicom i dziadkom, że sÄ… dla nas ważni, że ich doceniamy i chcemy otoczyć ich opiekÄ…. Czy jednak przekÅ‚ada siÄ™ to na rzeczywiste wsparcie i troskÄ™? Firma Promedica24, lider na rynku opieki nad osobami starszymi w kraju i za granicÄ…, zapytaÅ‚a Polaków o stosunek spoÅ‚eczeÅ„stwa do seniorów oraz pomoc, jakiej im udzielamy.
Polska nie ceni seniorów
Stosunek do osób starszych w Polsce oceniamy zdecydowanie krytycznie. Ponad 40% Polaków uważa, że jest raczej zÅ‚y, osobom w podeszÅ‚ym wieku trudno funkcjonować w naszym kraju i nie majÄ… zapewnionej należytej opieki. Kolejnych 18% odpowiedziaÅ‚o, że stosunek do seniorów w naszym kraju jest wrÄ™cz zdecydowanie zÅ‚y, a starsi ludzie sÄ… traktowani jako zÅ‚o konieczne. Z drugiej strony, niemal 1/3 (31%) respondentów stwierdziÅ‚a, że Polacy sÄ… raczej dobrze nastawieni do osób starszych.
Pomagamy starszym
Zaawansowany wiek wiąże siÄ™ z niższÄ… sprawnoÅ›ciÄ…, a czÄ™sto również z ciÄ…gÅ‚ymi kÅ‚opotami ze zdrowiem. Nic zatem dziwnego, że ponad poÅ‚owa (55%) ankietowanych zna lub sÅ‚yszaÅ‚o o seniorach, którzy potrzebujÄ… wsparcia. Zdecydowana wiÄ™kszość, bo aż 85% deklaruje, że zdarza im siÄ™ pomagać osobom starszym.
Rodzina przede wszystkim
PomocnÄ… dÅ‚oÅ„ do seniorów wyciÄ…gajÄ… najczęściej najbliżsi. Aż 57% Polaków przyznaje, że co prawda wspiera starszych, ale tylko w ramach wÅ‚asnej rodziny. Sytuacja samotnych seniorów jest wiÄ™c dużo trudniejsza. Na szczęście, mogÄ… liczyć na wsparcie tych z nas, którzy majÄ… chÄ™ci, czas i możliwoÅ›ci otoczenia troskÄ… także ludzi spoza najbliższego krÄ™gu. Jednemu na piÄ™ciu Polaków zdarzyÅ‚o siÄ™ wspierać osoby w podeszÅ‚ym wieku w charakterze wolontariusza lub w ramach swojej parafii.
Rodzina okazuje siÄ™ bardzo ważna także z punktu widzenia osób, które opiekujÄ… siÄ™ osobÄ… starszÄ….
56% Polaków może w takiej sytuacji liczyć na pomoc rodziny. W przypadku 14% ankietowanych pomocÄ… w opiece nad seniorem sÅ‚uży partner lub partnerka. Natomiast 12% Polaków opiekuje siÄ™ starszymi osobami samemu.
Pomoc tylko w nagłych wypadkach
Z badania wynika, że choć pomagamy, to najczęściej incydentalnie. Nie ma mowy o staÅ‚ej, codziennej trosce. Okazuje siÄ™ bowiem, że aż 60% Polaków wspiera osoby starsze nieregularnie, tylko w nagÅ‚ych wypadkach. Kolejne 10% poÅ›wiÄ™ca seniorom nie wiÄ™cej niż 5 godzin w tygodniu. Z drugiej strony, 20% Polaków przeznacza na pomoc osobom lub osobie starszej ponad 20 godzin tygodniowo, czyli niemaÅ‚Ä… część życia.
Dostrzegamy potrzeby osób starszych i zgadzamy siÄ™, że potrzebujÄ… pomocy. Niestety, obowiÄ…zki rodzinne czy zawodowe sprawiajÄ…, że trudno znaleźć siÅ‚y i czas na staÅ‚e wsparcie – podsumowuje Mariusz Kisiel, Dyrektor ds. Sprzedaży w Polsce, Promedica24. Tymczasem nie sposób przecenić codziennej troski, wyrażajÄ…cej siÄ™ czasem w bardzo prosty sposób, na przykÅ‚ad poprzez wspólne spÄ™dzanie czasu.
Opieka nad seniorem wymaga poświęceń
Trudność, z jakÄ… przychodzi nam otaczanie osób w podeszÅ‚ym wieku staÅ‚Ä… opiekÄ… wiąże siÄ™ także
z koniecznymi wyrzeczeniami. 20% ankietowanych odpowiedziaÅ‚o, że ze wzglÄ™du na opiekÄ™ nad seniorami musi rezygnować ze spotkaÅ„ towarzyskich. Niewiele mniej, bo 19%, nie korzysta z urlopu. OkoÅ‚o 17% rezygnuje z rozrywki, np. wyjść do kina, teatru czy kawiarni. Dla jednego na dziesiÄ™ciu Polaków wsparcie seniorów oznacza ograniczenie czasu spÄ™dzanego z najbliższÄ… rodzinÄ…, partnerem
czy dziećmi.
Pomagamy, bo…
Co ma największy wpływ na nasze zaangażowanie? Ponownie widać, jak wielkie znaczenie ma rodzina.
Dla 28% ankietowanych wÅ‚aÅ›nie wiÄ™zi rodzinne sÄ… gÅ‚ównym powodem wspierania seniorów. Niewiele mniej, bo 27% deklaruje, że po prostu należy pomagać. Duże znaczenie ma również to, że obecni seniorzy opiekowali siÄ™ nami w dzieciÅ„stwie, w zwiÄ…zku z czym czujemy siÄ™ zobowiÄ…zani im pomóc (14%). Taki sam odsetek pomaga z miÅ‚oÅ›ci.
Jak pomagamy seniorom?
Osoby w podeszÅ‚ym wieku majÄ… różne potrzeby, wynikajÄ…ce z charakteru czy stanu zdrowia. Pomagamy zatem na różne sposoby, czÄ™sto zapewniajÄ…c po prostu niezbÄ™dne wsparcie w życiu codziennym. 18% Polaków pomaga seniorom w prowadzeniu gospodarstwa domowego, np. robiÄ…c zakupy, sprzÄ…tajÄ…c czy przygotowujÄ…c posiÅ‚ki. Niewiele mniej (15%) wspiera poprzez dotrzymywanie towarzystwa i np. wspólne spacery. Na kolejnych pozycjach znalazÅ‚y siÄ™ pomoc w zaÅ‚atwianiu spraw urzÄ™dowych czy wizyt lekarskich (14%) oraz pielÄ™gnacja w chorobie (13%). Z kolei 12% Polaków pomaga seniorom w czynnoÅ›ciach zwiÄ…zanych z higienÄ… osobistÄ…, a 11% - udzielajÄ…c porad w różnych sprawach. Co dziesiÄ…ty z nas organizuje czas osobom starszym. Badanie pokazuje również, że znacznie częściej poÅ›wiÄ™camy czas niż pieniÄ…dze – tylko 6% wspiera seniorów finansowo. Co ciekawe, okoÅ‚o 35% Polaków przystosowaÅ‚o swoje mieszkanie do potrzeb osoby w podeszÅ‚ym wieku, np. likwidujÄ…c wysokie progi w drzwiach lub instalujÄ…c uchwyt na wannie.
Opieka nad seniorami rolą rodziny i państwa
Na pytanie, kto powinien w najwiÄ™kszym stopniu zajmować siÄ™ osobami starszymi ponad 36% respondentów odpowiedziaÅ‚o, że to obowiÄ…zek rodziny. Sporo mniej, bo 22% odpowiedziaÅ‚o, że pierwszoplanowÄ… rolÄ™ powinno odgrywać paÅ„stwo. WedÅ‚ug 4% ankietowanych osoby starsze powinny być samowystarczalne.
W badaniu sprawdzono także jaka forma opieki nad seniorami jest najlepsza wedÅ‚ug Polaków. Znaczenie wiÄ™zów rodzinnych i obowiÄ…zków, które z nich wynikajÄ…, widać i tutaj. Ponad 27% z nas chciaÅ‚oby samemu zajmować siÄ™ seniorami z rodziny. Niewiele mniejszy odsetek (24%) za najlepsze rozwiÄ…zanie uważa opiekuna domowego. Z kolei 14% Polaków najwyżej ceni poÅ‚Ä…czenie obu form opieki – samodzielnÄ… troskÄ™ o osobÄ™ starszÄ…, ale z doraźnym wsparciem opiekuna. Wyraźna mniejszość Polaków (9%) chciaÅ‚aby zapewnić seniorowi miejsce w domu opieki.
- Wyniki sÄ… potwierdzeniem naszych dotychczasowych doÅ›wiadczeÅ„. Starsi ludzie rzadko lubiÄ… zmiany, a przeprowadzka do domu opieki może okazać siÄ™ dla nich stresujÄ…cym doÅ›wiadczeniem. DostrzegajÄ… to także mÅ‚odsi Polacy i dlatego tak wielu z nas chciaÅ‚oby zapewnić seniorom opiekÄ™ domowÄ… – mówi Mariusz Kisiel z firmy Promedica24.
Zbyt mało aktywności w życiu seniora
Prawie poÅ‚owa (48%) Polaków twierdzi, że w ich okolicy organizowane sÄ… zajÄ™cia aktywizujÄ…ce seniorów. Pomimo tego, 3/4 osób, które opiekujÄ… siÄ™ seniorami przyznaÅ‚o, że ich podopieczni nie podejmujÄ… żadnych aktywnoÅ›ci. Jeżeli już siÄ™ na coÅ› decydujÄ…, najczęściej sÄ… to zajÄ™cia rehabilitacyjne (16%). NiecaÅ‚e 5% odpowiedziaÅ‚o, że osoby starsze, którymi siÄ™ opiekujÄ…, samodzielnie uprawiajÄ… sport lub ćwiczÄ…. Zaledwie 3% potwierdziÅ‚o, że ich podopieczni biorÄ… udziaÅ‚ w imprezach i wydarzeniach specjalnie organizowanych dla starszych osób.
- Coraz wiÄ™cej instytucji oferuje różne formy aktywnoÅ›ci dedykowane osobom starszym, które mogÄ… zdecydowanie poprawić jakość ich życia. Bardzo istotnym zadaniem opiekunów jest zatem nie tylko pomoc seniorom w radzeniu sobie z trudami życia codziennego, ale także zachÄ™canie do ruchu i aktywnego udziaÅ‚u w życiu spoÅ‚ecznym. To pozytywnie wpÅ‚ywa zarówno na stan psychiczny, jak i fizyczny starszych ludzi – podkreÅ›la Mariusz Kisiel.
---
Badanie przeprowadzone przez IBRiS Homo Homini we wrześniu 2014 roku.
Próba obejmowaÅ‚a Polaków w wieku powyżej 35 lat.