Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi uznał powiat gołdapski za teren zagrożony chorobą Afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ma to związek z pojawieniem się tej choroby na Litwie i możliwością przeniesienia jej na terytorium Polski. Powiat gołdapski, graniczący z Litwą i Obwodem Kaliningradzkim, jest pierwszym w woj. warmińsko-mazurskim objętym takim rozporządzeniem.
Zakazano w zwiÄ…zku z tym prowadzenia targów, wystaw czy pokazów z udziaÅ‚em trzody chlewnej oraz wprowadzanie na teren gospodarstw utrzymujÄ…cych Å›winie: padÅ‚ych dzików, ubocznych produktów pochodzÄ…cych z dzików, a także produktów, surowców i innych przedmiotów w tym wyposażenia myÅ›liwskiego, które mogÄ… spowodować szerzenie siÄ™ wirusa afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„.
Hodowcy trzody chlewnej muszÄ… m.in. wyÅ‚ożyć maty dezynfekcyjne, by zabezpieczyć wejÅ›cia do pomieszczeÅ„, w których utrzymywane sÄ… Å›winie. MuszÄ… też trzymać zwierzÄ™ta w zamkniÄ™ciu i na bieżąco czyÅ›cić oraz dezynfekować narzÄ™dzia i sprzÄ™t wykorzystywany w hodowli. Ponadto mogÄ… karmić Å›winie tylko paszÄ… zabezpieczonÄ… przed dostÄ™pem dzikich zwierzÄ…t.
Ma to związek z pojawieniem się tej choroby na Litwie i możliwością przeniesienia jej na terytorium Polski. Powiat gołdapski jest pierwszym w woj. warmińsko-mazurskim objętym takim rozporządzeniem. Graniczy on z Litwą i obwodu kaliningradzkim. W gminie Dubeninki stykają się granice: polska, rosyjska i litewska.
Przypomnijmy, że już 9 sierpnia 2013 roku. wojewoda podlaski i lubelski wydali podobne rozporzÄ…dzenia, mocÄ… których ustalono obszary zagrożenia wystÄ…pienia afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ obejmujÄ…cy m.in. tereny powiatów: augustowskiego, biaÅ‚ostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, sejneÅ„ski, siemiatyckiego, sokólskiego i suwalskiego oraz miast: BiaÅ‚ystok i SuwaÅ‚ki.
Na tym obszarze zakazuje siÄ™:
- prowadzenia targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziaÅ‚em Å›wiÅ„;
- wywożenia tusz oraz skór odstrzelonych dzików bez otrzymania potwierdzenia ujemnego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku wykrycia afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„;
- wyprowadzenia zwÅ‚ok padÅ‚ych Å›wiÅ„ do zakÅ‚adów utylizacyjnych bez wczeÅ›niejszego zgÅ‚oszenia padnięć Å›wiÅ„ do powiatowego lekarza weterynarii;
- uboju świń na użytek własny
GÅ‚ówny Lekarz Weterynarii,w specjalnie wydanym komunikacie, zaprzecza pogÅ‚oskom o o rzekomym wystÄ…pieniu afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ na terytorium Polski
Komunikat GÅ‚ównego Lekarza Weterynarii w sprawie doniesienia o rzekomym wystÄ…pieniu afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ na terytorium Polski:
W dniu 24 stycznia 2014 r. litewskie wÅ‚adze weterynaryjne notyfikowaÅ‚y o stwierdzeniu dwóch przypadków afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (ASF) u dzików w rejonie solecznickim (okrÄ™g wileÅ„ski) oraz w rejonie oraÅ„skim (okrÄ™g olicki). Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono dalszych przypadków wystÄ…pienia ASF u dzików ani u Å›wiÅ„ na terytorium Litwy.
Z dniem 27 stycznia 2014 r. Federacja Rosyjska, podajÄ…c za powód fakt wystÄ…pienia w/w przypadków ASF na terytorium Litwy, wstrzymaÅ‚a import wieprzowiny i wyrobów wieprzowych z caÅ‚ej UE, w tym z Polski. Federacja Rosyjska nie bÄ™dzie również uznawać unijnych Å›wiadectw zdrowia wystawionych po tej dacie. Zdaniem Komisji Europejskiej dziaÅ‚ania Federacji Rosyjskiej sÄ… nieproporcjonalne do zaistniaÅ‚ego problemu.
JednoczeÅ›nie, strona rosyjska w niektórych zwiÄ…zanych z powyższym zagadnieniem wypowiedziach i materiaÅ‚ach wskazywaÅ‚a na nieprawdziwe informacje, iż do wystÄ…pienia ASF doszÅ‚o również na terytorium Polski. GÅ‚ówny Lekarz Weterynarii podkreÅ›la, iż afrykaÅ„ski pomór Å›wiÅ„ nie wystÄ™puje ani nigdy nie wystÄ™powaÅ‚ na terytorium Polski. Wszelkie doniesienia medialne sugerujÄ…ce, iż mogÅ‚o dojść do wystÄ…pienia ASF w Polsce nie znajdujÄ… potwierdzenia w faktach. Wyniki dziaÅ‚aÅ„ sÅ‚użb weterynaryjnych, w tym wyniki badaÅ„ laboratoryjnych prowadzonych na terenie kraju od roku 2011 wyraźnie wskazujÄ… (w tym okresie przebadano 2077 sztuk Å›wiÅ„ oraz 13063 sztuk dzików), że nie stwierdzono w Polsce afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (wszystkie wyniki badaÅ„ laboratoryjnych wykonanych na próbkach pobranych od tych zwierzÄ…t byÅ‚y ujemne). Nie stwierdza siÄ™ również zwiÄ™kszonej liczby padnięć dzików.
Ponadto, w odpowiedzi na powyższe doniesienia GÅ‚ówny Lekarz Weterynarii przekazaÅ‚ w dniu 28 stycznia 2014 r. stronie rosyjskiej sprostowanie informacji dotyczÄ…cych rzekomego wystÄ…pienia ASF na terenie Polski oraz podkreÅ›liÅ‚, że dotychczas nie wykryto ognisk choroby ani nie zauważono również zwiÄ™kszonej liczby padnięć dzików, jak również poinformowaÅ‚ stronÄ™ rosyjskÄ… o dziaÅ‚aniach podejmowanych na terenie Polski w zwiÄ…zku z zagrożeniem ASF oraz o prowadzonym programie monitoringowym majÄ…cym na celu wczesne wykrycie zakażeÅ„ wirusem wywoÅ‚ujÄ…cym tÄ™ chorobÄ™.
Jan Wyganowski