05.09.2017

Powiat sejneński ma swój klaster energetyczny. Lepszy stan środowiska i konkurencyjna gospodarka

Samorządy powiatu sejneńskiego zawarły porozumienie o ustanowieniu Klastra Energii.

Oprócz samorzÄ…dów miasta i gminy Sejny, gmin Krasnopol, Giby, PuÅ„sk, czÅ‚onkiem klastra jest także Centrum Energii Odnawialnej i Biomasy w Sejnach i ono bÄ™dzie peÅ‚nić funkcjÄ™ Koordynatora Klastra.

Do obowiÄ…zków koordynatora należy m.in. organizowanie struktury instytucjonalnej, koordynowanie dziaÅ‚aÅ„ partnerów w zakresie jego rozwoju, prowadzenie prac administracyjnych i finansowych, organizacja biura.

Organem wykonawczym klastra bÄ™dzie ZespóÅ‚ SterujÄ…cy. Do jego zadaÅ„ należy w szczególnoÅ›ci pozyskiwanie Å›rodków na realizacjÄ™ projektów zgodnych ze strategiÄ… klastra.

Misja i cele Klastra

1. MisjÄ… klastra jest radykalna poprawa stanu Å›rodowiska na obszarze Ziemi SejneÅ„skiej, w tym jakoÅ›ci powietrza, poprawa bezpieczeÅ„stwa energetycznego oraz wzmocnienie lokalnej gospodarki dziÄ™ki optymalizacji wykorzystywania lokalnie dostÄ™pnych zasobów energetycznych, w tym odnawialnych źródeÅ‚ energii oraz innym dziaÅ‚aniom proefektywnoÅ›ciowych.

2. DziaÅ‚ania klastra bÄ™dÄ… wzmacniać wizerunek regionu, w którym intensywnie rozwija siÄ™ przemysÅ‚ turystyczny, wskazujÄ…c, że angażuje siÄ™ on w dziaÅ‚ania proekologiczne, a przez to jest przyjazny i otwarty dla odwiedzajÄ…cych.

Działania Klastra

1. W ramach klastra bÄ™dÄ… podejmowane dziaÅ‚ania majÄ…ce doprowadzić do stworzenia nowoczesnego Å›rodowiska wspóÅ‚pracujÄ…cego na bazie najnowszych, innowacyjnych technologii w zakresie badaÅ„, wdrożeÅ„ i ksztaÅ‚cenia kadr z zapewnieniem wzajemnych transferów wiedzy, Å›rodków i technologii, a przez to:

a) wypracowanie i następnie wdrażanie efektywnych rozwiązań służących radykalnej poprawie stanu środowiska, w tym jakości powietrza na terenie Ziemi Sejneńskiej,

b) stworzenie i nastÄ™pnie wdrażanie kompleksowych programów sÅ‚użących bezpieczeÅ„stwu i samowystarczalnoÅ›ci energetycznej Ziemi SejneÅ„skiej przy optymalnym wykorzystywaniu lokalnych zasobów energetycznych,

c) stworzenie korzystnych warunków dla realizacji inwestycji ujÄ™tych w powyższych programach, a w szczególnoÅ›ci prowadzenie prac studialnych i badawczych majÄ…cych na celu opracowanie optymalnych programów inwestycyjnych,

d) realizacjÄ™ programów inwestycyjnych finansowanych ze Å›rodków publicznych i prywatnych, w tym również w formule partnerstwa publiczno-prywatnego,

e) prowadzenie edukacji ekologicznej i propagujÄ…cej efektywne gospodarowanie energiÄ…,

f) inicjowanie, wspieranie, prowadzenie i finansowanie prac badawczo-rozwojowych i przemysłowych,

g) realizacjÄ™ dziaÅ‚aÅ„ prowadzÄ…cych do poprawy efektywnoÅ›ci energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeÅ‚ energii,

h) wspieranie rozwoju inteligentnych systemów monitorowania konsumpcji energii jako narzÄ™dzia bilansowania, sterowania poboru energii oraz zintegrowanego planowania,

i) tworzenie mechanizmów skutecznego pozyskiwania i wykorzystywanie dostÄ™pnych Å›rodków publicznych na sfinansowanie inicjatyw podejmowanych w ramach Klastra.

Sięgnąć po zewnętrzne pieniądze

Realizacja projektów bÄ™dzie mogÅ‚a być finansowana ze Å›rodków wÅ‚asnych klastra, funduszy europejskich oraz innych funduszy krajowych, a także Å›rodków wÅ‚asnych Partnerów Klastra.

Zawiązanie klastra energetycznego pozwoli samorządom skuteczniej sięgać po unijne i rządowe pieniądze.

 Definicja klastra energetycznego zostaÅ‚a przedstawiona w znowelizowanej wersji ustawy o odnawialnych źródeÅ‚ energii. Pozwala to na tworzenie porozumieÅ„ cywilno-prawnych, zawieranych przez osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki nieposiadajÄ…ce osobowoÅ›ci prawnej, jednostki naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe lub jednostki samorzÄ…du terytorialnego, dotyczÄ…cych wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania lub obrotu energiÄ… z OZE bÄ…dź z innych źródeÅ‚ lub paliw, w ramach jednej sieci dystrybucyjnej, odpowiednio w granicach jednej gminy albo powiatu.

Jak wynika z przedstawionej przez resort energii ekspertyzy, klastry majÄ… siÄ™ przyczynić do zapewnienia bezpieczeÅ„stwa energetycznego lokalnym spoÅ‚ecznoÅ›ciom niezależnie od zewnÄ™trznych dostaw surowców oraz do pobudzenia energetyki prokonsumenckiej. MajÄ… siÄ™ przeÅ‚ożyć też na obniżenie kosztów energii dla odbiorców koÅ„cowych.

Na sÅ‚abo rozwiniÄ™tych obszarach klastry energetyczne mogÄ… natomiast podnieć konkurencyjność gospodarki lokalnej i przyczynić siÄ™ do restrukturyzacji obszarów wiejskich. Nie bez znaczenia jest też aspekt ochrony Å›rodowiska.

Zmiany w ustawie o OZE umożliwiajÄ… nawet tworzenie „wysp energetycznych” i zamkniÄ™tych systemów dystrybucyjnych, a wiÄ™c obszarów samowystarczalnych energetycznie.

Na spotkaniu w Ministerstwie Energii, jakie odbyÅ‚o siÄ™ w lipcu br., podane zostaÅ‚y przykÅ‚ady już dziaÅ‚ajÄ…cych inicjatyw stanowiÄ…cych punkt wyjÅ›cia do utworzenia  „klastrów energetycznych”- w Nowym Targu (Klaster Energii „Zielone Podhale”), Miastku (Gminne Centrum ZarzÄ…dzania EnergiÄ…). PrzywoÅ‚ane zostaÅ‚y także przykÅ‚ady takich przedsiÄ™wzięć dziaÅ‚ajÄ…cych zagranicÄ…: w Landskronie i Malmö (Szwecja), Valle Camonica (WÅ‚ochy) oraz „wiosek energetycznych” funkcjonujÄ…cych w Niemczech.

Ministerstwo Energii poprzez uruchomienie projektów pilotażowych klastrów energetycznych zamierza wypracować model ich wsparcia poza Å›rodkami unijnymi oraz wytyczne dla podmiotów zamierzajÄ…cych realizować tego typu inicjatywy. Zgodnie z planami Ministerstwa Energii realizacja projektów pilotażowych powinna rozpocząć siÄ™ jesieniÄ… tego roku.

Åšrodki na tworzenie klastrów energetycznych mogÄ… pochodzić z regionalnych programów operacyjnych lub unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Åšrodowisko.

Konkurs dla klastrów

Ministerstwo energii ogÅ‚osiÅ‚o wÅ‚aÅ›nie konkurs dla uczestników klastrów energetycznych. Celem konkursu jest wyróżnienie specjalnym certyfikatem tych klastrów energii, które zaprezentujÄ… najlepszÄ… wizjÄ™ swojego rozwoju. Na zgÅ‚oszenia resort czeka do 30 wrzeÅ›nia 2017 r.

Wyróżnione w konkursie zostanÄ… te klastry, które zaprezentujÄ… najatrakcyjniejszÄ… strategie rozwoju obszaru swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Powinna ona przede wszystkim uwzglÄ™dniać m.in. lokalne potrzeby energetyczne danego terenu przy wykorzystaniu lokalnego potencjaÅ‚u i dostÄ™pnych zasobów.

Wyróżnione klastry otrzymajÄ… Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii.

Wszystkie klastry, które otrzymajÄ… certyfikat pilotażowego klastra energii wÅ‚Ä…czone zostanÄ… w dziaÅ‚ania ME w zakresie: wymiany doÅ›wiadczeÅ„ w ramach klastrów oraz promocji dobrych praktyk.

 

WYG

udostępnij na fabebook
08.09.2017, 16:31:47

Grzegorz

Coś te klastry teraz są na topie. Ciekawi mnie tylko na co wyciągają pieniądze. Pewnie jak zwykle na "miękkie" szkolenia typu "poprawa wizerunku" i inne [...]y, ale może to i lepiej bo tak w ogóle by kasy na oczy by nie widzieli. Wiadomo, że teraz całe OZE ma ciężki okres bo zielone poleciały w dół. Może dojść nawet do tego że i banki pociągną za sobą. Ale zielonym w tomi graj. Osobiście stawiam na atom jako najbardziej ekologiczne źródło energii i tyle.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie