01.08.2022

Pracujący Ukraińcy liczą koszty utrzymania w Polsce. Ponad 350 tys. uchodźców dostało etat

Od 24 lutego do 27 lipca br. ponad 358 tys. uchodźców z Ukrainy dostało etat w Polsce (MRiPS). Większość stanowiły kobiety. Wzrost liczby Ukraińców ¬– aktywnych zawodowo i przebywających w naszym kraju – potwierdzają też dane Grupy Progres.

W przypadku paÅ„ wynosi on 40 proc. – o tyle od wybuchu wojny do koÅ„ca czerwca, zwiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ grupa Ukrainek pracujÄ…cych tymczasowo. Wzrosty odnotowano też w liczbie przepracowanych godzin – UkraiÅ„cy pracujÄ… wiÄ™cej niż rok wczeÅ›niej, bo koszty ich życia nad WisÅ‚Ä… poszÅ‚y w górÄ™.

  • Od wybuchu wojny w Ukrainie zatrudnienie na WisÅ‚Ä… znalazÅ‚o ponad 358 tys. naszych wschodnich sÄ…siadów.
  • PracujÄ… gÅ‚ównie w przetwórstwie przemysÅ‚owym, transporcie, gospodarce magazynowej oraz w dziaÅ‚alnoÅ›ci zwiÄ…zanej z zakwaterowaniem i usÅ‚ugami gastronomicznymi, a także w rolnictwie i budownictwie.
  • W pierwszej poÅ‚owie br. liczba naszych wschodnich sÄ…siadów pracujÄ…cych tymczasowo nad WisÅ‚Ä… byÅ‚a wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. Co wiÄ™cej, w przypadku kobiet wzrost wynosi aż 80 proc. – wynika z raportu Grupy Progres.
  • Mimo że UkraiÅ„cy w Polsce zarabiajÄ… wiÄ™cej niż np. rok czy dwa lata temu, to utrzymanie nad WisÅ‚Ä… może stanowić dla nich coraz wiÄ™ksze wyzwanie.
  • Przed wybuchem wojny praca w Polsce byÅ‚a bardzo opÅ‚acalna, bo UkraiÅ„cy wiele wydatków ponosili w ojczyźnie (np. byli tu sami, nie wydawali dużo, a odÅ‚ożone Å›rodki wysyÅ‚ali rodzinie). Obecnie dużą część z nich pokrywajÄ… w naszym kraju ­– muszÄ… utrzymać siebie i rodzinÄ™, która po wybuchu wojny przyjechaÅ‚a do Polski. 
  • Wiele kobiet musi zapewnić mieszkanie sobie i dzieciom, czÄ™sto też starszym rodzicom, a ceny za wynajem sÄ… o kilkadziesiÄ…t procent wyższe niż przed rokiem. Do tego dochodzi koszt wyżywienia i inne wydatki na produkty higieniczne, ubrania czy leki, których ceny też idÄ… w górÄ™, co w przypadku kilkuosobowej rodziny staje siÄ™ bardzo odczuwalne.

Od 24 lutego do 27 lipca br. granicÄ™ polsko-ukraiÅ„skÄ… przekroczyÅ‚o ponad 5 mln uchodźców (dane: Straż Graniczna). Jak podaje Straż, to gÅ‚ównie kobiety i dzieci. W analogicznym okresie do Ukrainy z Polski wyjechaÅ‚o Å‚Ä…cznie ponad 3,17 mln osób. Co oznacza, że na terenie naszego kraju przebywa ok. 2 mln UkraiÅ„ców. Wielu z nich zaczęło szukać pracy. Od wybuchu wojny zatrudnienie w Polsce znalazÅ‚o ponad 358 tys. naszych wschodnich sÄ…siadów. NajwiÄ™cej osób rozpoczęło pracÄ™ w województwie: mazowieckim (79 tys.), dolnoÅ›lÄ…skim (37,9 tys.), Å‚ódzkim (35,2 tys.), wielkopolskim (33,3 tys.). Najmniej ­– na wschodzie kraju. PracujÄ… gÅ‚ównie w przetwórstwie przemysÅ‚owym, transporcie, gospodarce magazynowej oraz w dziaÅ‚alnoÅ›ci zwiÄ…zanej z zakwaterowaniem i usÅ‚ugami gastronomicznymi, a także w rolnictwie i budownictwie (MRiPS).

Wzrost aktywnych zawodowo UkraiÅ„ców potwierdzajÄ… też dane Grupy Progres – od wybuchu wojny do koÅ„ca czerwca, liczba UkraiÅ„ców (kobiet i mężczyzn) pracujÄ…cych tymczasowo wzrosÅ‚a o ponad 16 proc. W przypadku paÅ„ z Ukrainy wzrost jest wyższy i wynosi 41 proc. RóżnicÄ™ widać też w strukturze grupy UkraiÅ„ców zarabiajÄ…cych w Polsce przed wojnÄ… i po jej rozpoczÄ™ciu. W pierwszej poÅ‚owie br. liczba naszych wschodnich sÄ…siadów pracujÄ…cych tymczasowo nad WisÅ‚Ä… byÅ‚a wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. Co wiÄ™cej, w przypadku kobiet wzrost wynosi aż 80 proc. Mężczyzn jest o 15 proc. wiÄ™cej.

Aktywizacja zawodowa uchodźców z Ukrainy przebiega pomyÅ›lnie, aczkolwiek wymaga wsparcia ze strony wÅ‚adz i instytucji powiÄ…zanych z rynkiem pracy. Dużym problemem jest nieznajomość jÄ™zyka polskiego w dostatecznym stopniu, także specjalistycznego, dostosowanego do potrzeb pracodawców i branż, które reprezentujÄ… – mówi Andrzej Drozd, wiceprezes Polsko-UkraiÅ„skiej Izby Gospodarczej. – Znaczna część uchodźców i uchodźczyÅ„ pracuje poniżej swoich kwalifikacji zawodowych, co jest marnowaniem ich potencjaÅ‚u. Jednym z elementów mogÄ…cych to zmienić jest nauka jÄ™zyka, która jest niezbÄ™dnym dziaÅ‚aniem przystosowania uchodźców do oczekiwaÅ„ i wymogów polskich pracodawców. Co wiÄ™cej, kwestia uznania dyplomów oraz dÅ‚uga lista regulowanych zawodów stanowi dla uchodźców problem. Liberalizacja tego obszaru byÅ‚aby dużym uÅ‚atwieniem – dodaje ekspert.

Kursy jÄ™zykowe, szkolenia zawodowe czy szybki proces nostryfikacji dyplomów to jedna z wielu dziaÅ‚aÅ„, które umożliwiÅ‚yby znalezienie zatrudnienia wiÄ™kszej liczbie uchodźców, a tych – chÄ™tnych do pracy – przybywa. DecyzjÄ™ o podjÄ™ciu przyspieszajÄ… rosnÄ…ce koszty życia w Polsce.

UkraiÅ„cy przyjeżdżajÄ…cy do nas przed wybuchem wojny, skupiali siÄ™ na pracy, a zarobione Å›rodki wysyÅ‚ali do rodziny w Ukrainie. Część z nich sprowadzaÅ‚a do siebie bliskich, gdy ich sytuacja materialna byÅ‚a stabilna. Obecnie w naszym kraju mieszka wiele kobiet z dziećmi, które podejmujÄ… zatrudnienie, bo np. koÅ„czy im siÄ™ „poduszka” finansowa, a koszty życia ciÄ…gle rosnÄ…. Na ten wzrost wpÅ‚ywa inflacja, ale też liczba osób na utrzymaniu. WczeÅ›niej pracownicy mieszkali w kwaterach zapewnionych przez pracodawcÄ™ i odkÅ‚adali zarobione Å›rodki. Praca w Polsce byÅ‚a bardzo opÅ‚acalna, bo wiele wydatków ponosili w ojczyźnie. Obecnie dużą część z nich pokrywajÄ… w naszym kraju ­– mówi Magda DÄ…browska, wiceprezes Grupy Progres. – Wiele kobiet musi zapewnić mieszkanie sobie i dzieciom, czÄ™sto też starszym rodzicom, a ceny za wynajem sÄ… o kilkadziesiÄ…t procent wyższe niż przed rokiem. Do tego dochodzi koszt wyżywienia i inne wydatki na produkty higieniczne, ubrania czy leki, których ceny też idÄ… w górÄ™, co w przypadku kilkuosobowej rodziny staje siÄ™ bardzo odczuwalne. Co wiÄ™cej, wielu uchodźców nie jest w stanie utrzymać siebie i rodziny np. z oszczÄ™dnoÅ›ci i mimo otrzymywanego w Polsce wsparcia, dlatego decydujÄ… siÄ™ na podjÄ™cie pracy, a gdy już to zrobiÄ…, poÅ›wiÄ™cajÄ… jej coraz wiÄ™cej czasu – zaznacza ekspertka.

Od stycznia do końca maja 2022 r. osoby z Ukrainy wykonujące obowiązki w formie tymczasowej przepracowały o 27 proc. godzin więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika z analiz i danych Grupy Progres.

Mimo że UkraiÅ„cy w Polsce zarabiajÄ… wiÄ™cej niż np. rok czy dwa lata temu, to utrzymanie nad WisÅ‚Ä… może stanowić dla nich coraz wiÄ™ksze wyzwanie. W 2020 r. minimalna stawka za miesiÄ…c pracy wynosiÅ‚a 2 720 zÅ‚. brutto (1876 do 1920 zÅ‚ netto w zależnoÅ›ci od ulg podatkowych). W 2022 r. najniższa krajowa to 3010 zÅ‚. brutto (ok. 2363 zÅ‚. na rÄ™kÄ™). Do tego dochodzÄ… rozmaite dodatki np. nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i rentowe, wynagrodzenia za pracÄ™ w godzinach nadliczbowych, dodatki za wypeÅ‚nianie obowiÄ…zków w porze nocnej oraz za staż pracy.

PrzeciÄ™tne miesiÄ™czne wydatki na 1 osobÄ™ w gospodarstwach domowych w Polsce osiÄ…gnęły w 2021 r. wartość 1 316 zÅ‚ i byÅ‚y realnie wyższe o 3,5 proc. (nominalnie o 8,8 proc.) od wydatków z 2020 r. W tym roku ta kwota wzroÅ›nie, bo sytuacja gospodarcza nie sprzyja oszczÄ™dzaniu. WedÅ‚ug publikowanych co miesiÄ…c danych GUS wzrost cen żywnoÅ›ci i napojów bezalkoholowych w maju i czerwcu wyniósÅ‚ odpowiednio: 13,5 proc. oraz 14,1 proc. w skali roku. Jak wynika z raportu NBP z najnowszymi prognozami wzrostu cen w Polsce, mocno drożeć bÄ™dzie m.in. żywność. NBP szacuje, że w trzecim kwartale 2022 r. wzrost cen produktów spożywczych wyniesie 14 proc. w skali roku, w czwartym kwartale przyspieszy do 15,6 proc. NBP zakÅ‚ada też, że Å›rednioroczny wzrost cen energii ogóÅ‚em (nie tylko dla gospodarstw domowych) wyniesie 33,9 proc. w 2022 r. Wiele zależeć bÄ™dzie jednak od tego, do kiedy obowiÄ…zywać bÄ™dzie tarcza antyinflacyjna.

– WiÄ™kszość uchodźców wojennych zamierza wrócić do Ukrainy, ale dopiero, gdy bÄ™dzie to bezpieczne. Z raportu ONZ wynika, że 80 proc. przebywajÄ…cych w Polsce UkraiÅ„ców spodziewa siÄ™, że zostanie tu jeszcze dÅ‚ugo. Dlatego – już niebawem – może nastÄ…pić kolejny widoczny wzrost liczby uchodźców ze Wschodu pracujÄ…cych tymczasowo w Polsce. Ich aktywizacji zawodowej sprzyjać bÄ™dzie też podejÅ›cie pracodawców, którzy coraz częściej decydujÄ… siÄ™ na tÄ™ formÄ™ zatrudnienia, bo bojÄ… siÄ™ wiÄ…zać z kadrÄ… na dÅ‚użej w niepewnych rynkowo czasach – podkreÅ›la Magda DÄ…browska. 

– BiorÄ…c pod uwagÄ™ sytuacjÄ™ finansowÄ… uchodźców, po wybuchu wojny, do Polski trafiaÅ‚y różne grupy, poczÄ…wszy od tych z przysÅ‚owiowÄ… jednÄ… walizkÄ… w dÅ‚oni, stanowiÄ…cych wiÄ™kszość, do tych, którzy zakÅ‚adajÄ… w Polsce firmy, dokonujÄ…c relokacji aktywów swoich ukraiÅ„skich przedsiÄ™biorstw lub zakÅ‚adajÄ…c tu dziaÅ‚alność gospodarczÄ…. Obecnie sytuacja zawodowa osób z Ukrainy wskazuje na rosnÄ…cÄ… skalÄ™ zatrudnienia, co daje niezwykle pozytywne rezultaty – stabilizacjÄ™, realizacjÄ™ życiowych potrzeb, normalizacjÄ™ sytuacji materialnej. Dotyczy to również kobiet uchodźczyÅ„ i ich bliskich – mówi Andrzej Drozd. – Sytuacja jest bardzo dynamiczna i nie każda z osób, bÄ™dzie chciaÅ‚a zostać nad WisÅ‚Ä…. Wróci do Ukrainy lub wybierze inny kraj. W tej sytuacji rywalizacji paÅ„stw – o migrantów pozwalajÄ…cych zaspokoić popyt na pracowników widoczny na zagranicznych rynkach – może przybierać na sile. Dlatego strategia przekonania UkraiÅ„ców do pozostania w Polsce i podjÄ™cia u nas pracy pozwalajÄ…cej bezproblemowo utrzymać również rodzinÄ™ jest priorytetowa – podsumowuje ekspert.

Biuro prasowe Grupy Progres

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie