W Polsce rośnie nasycenie galeriami handlowymi, wraz z nimi przybywa pracowników zatrudnionych w sklepach. Sprzedawcy (i nie tylko oni) powinni mieć się na baczności – odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie jest większa, niż mogłoby się wydawać. Zobacz, jak chronić się przed ewentualnymi kłopotami.
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracÄ™, oprócz szeregu przywilejów, gwarantowanych im przez kodeks pracy majÄ… także obowiÄ…zki. To nie wszystko – przepisy prawa nakÅ‚adajÄ… na zatrudnionych także szczególny rodzaj odpowiedzialnoÅ›ci, czyli odpowiedzialność materialnÄ… za powierzone mienie. O co w tym chodzi?
Towar szefa – Twoja odpowiedzialność?
Pracownik, któremu powierzono (z obowiÄ…zkiem zwrotu bÄ…dź wyliczenia siÄ™) jakieÅ› mienie, w peÅ‚ni odpowiada za szkodÄ™, która na nim powstanie. Czym wÅ‚aÅ›ciwie jest to „mienie”? Kodeks Pracy wymienia tu dwie grupy przedmiotów po pierwsze: pieniÄ…dze, papiery wartoÅ›ciowe, kosztownoÅ›ci, po drugie zaÅ› narzÄ™dzia, Å›rodki ochrony indywidualnej, obuwie robocze.
– Należy jednak zauważyć, że katalog rzeczy, które można uznać za „mienie powierzone” jest otwarty. Kodeks pracy w art. 124 §2 wyraźnie mówi, że odpowiedzialność pracownika dotyczy każdego mienia, które zostanie mu powierzone z obowiÄ…zkiem zwrotu albo wyliczenia siÄ™ – mówi mecenas Helena Fic z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. Oznacza to, że jeÅ›li pracownikowi powierzono np. sklepowy towar, to ponosi on za niego odpowiedzialność. Każda szkoda, chociażby uszkodzenie towaru, czy jego zaginiÄ™cie, może być podstawÄ… do pociÄ…gniÄ™cia pracownika do odpowiedzialnoÅ›ci. Czy w takiej sytuacji pracownicy sÄ… bezbronni? Wcale nie.
Jak uwolnić się od odpowiedzialności?
Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie nie ma charakteru bezwzględnego i pracownik może się od niej w majestacie prawa uwolnić. Jak to zrobić?
– Zatrudniony musiaÅ‚by w takiej sytuacji wykazać, że szkoda powstaÅ‚a z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególnoÅ›ci wskutek niezapewnienia przez pracodawcÄ™ warunków umożliwiajÄ…cych zabezpieczenie powierzonego mienia – wskazuje mec. Fic. W praktyce oznacza to, że pracodawca, aby wymagać od pracownika skutecznej ochrony mienia, musi stworzyć ku temu odpowiednie warunki. JeÅ›li np. w sklepie należącym do pracodawcy towar leży niezabezpieczony, nie ma monitoringu, to wówczas (na wypadek nagÅ‚ego zaginiÄ™cia mienia) pracownik może powoÅ‚ać siÄ™ na wyżej wymienione okolicznoÅ›ci i dowieść, że do szkody doszÅ‚o z przyczyn od niego niezależnych.