Rolnicy zajmujący się z prowadzeniem produkcji mleka, świń lub owoców i warzyw, którzy mają do opłacenia różne spore rachunki z tego tytułu, a brakuje im na ta pieniędzy, mogą już starać się o tanie kredyty na ten cel.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiÅ‚a wÅ‚aÅ›nie nowÄ… liniÄ™ kredytów preferencyjnych (linia ZC), która jest przeznaczona na sfinansowanie zobowiÄ…zaÅ„ cywilnoprawnych, które zostaÅ‚y podjÄ™te w zwiÄ…zku z prowadzeniem produkcji mleka, Å›wiÅ„ lub owoców i warzyw przez producentów rolnych, których przychody sÄ… niewystarczajÄ…ce na sfinansowanie zobowiÄ…zaÅ„ cywilnoprawnych w okresie od dnia 7 sierpnia 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2016 r.
KoÅ„czÄ… siÄ™ prace zwiÄ…zane z zawieraniem aneksów do umów o wspóÅ‚pracy z czterema bankami, które bÄ™dÄ… udzielaÅ‚y takich kredytów. Agencja podpisaÅ‚a już aneks do umowy o wspóÅ‚pracy z SGB Bank S.A., który umożliwia uruchomienie nowej linii kredytów preferencyjnych.
Producenci mleka, Å›wiÅ„ lub owoców i warzyw mogÄ… zatem starać siÄ™ o udzielenie przez SGB Bank S.A. lub banki spóÅ‚dzielcze zrzeszone w SGB-Banku S.A., kredytu na sfinansowanie zobowiÄ…zaÅ„ cywilnoprawnych. Kwota kredytu nie może przekroczyć kwoty zobowiÄ…zaÅ„ cywilnoprawnych i nie może wynosić wiÄ™cej niż 5 mln zÅ‚ na gospodarstwo rolne lub dziaÅ‚ specjalny produkcji rolnej. Od kredytobiorcy nie wymaga siÄ™ wniesienia wkÅ‚adu wÅ‚asnego.
Oprocentowanie należne bankowi jest płacone przez kredytobiorcę w wysokości 2,5proc. przy czym przez pierwsze dwa lata od dnia zawarcia umowy kredytu w wysokości 1 proc. pozostałą część spłaca Agencja. Pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytu z linii ZC może być stosowana w okresie kredytowania, ale nie dłużej niż przez 8 lat liczonych od dnia zawarcia umowy kredytu.
WYG
ŹródÅ‚o: ARiMR