W środę, w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich w Głogowie koło Torunia, premier spotkał się z rolnikami. Towarzyszył mu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który przedstawił założenia planu dla wsi.
- Polskie rolnictwo, polska wieÅ› majÄ… ogromnÄ… przyszÅ‚ość, szansÄ™ by być bardzo dobrze rozwiniÄ™te, w tym celu trzeba stworzyć dla nich nowe możliwoÅ›ci – powiedziaÅ‚ szef rzÄ…du. - Nowe rozwiÄ…zania dla wsi nadrobiÄ… zalegÅ‚oÅ›ci z wielu lat. W tym celu zostanie zaproponowany „Plan dla wsi”.
Premier zapowiedziaÅ‚ wdrożenie m.in. zmian w ustawie o rolniczym handlu detalicznym. DodaÅ‚, że w najbliższym czasie wypracowane zostanÄ… również „mechanizmy kompensacji dla tych, którzy zostali dotkniÄ™ci klÄ™skÄ… suszy i tam, gdzie nastÄ…piÅ‚a klÄ™ska urodzaju”.
Mateusz Morawiecki podkreÅ›liÅ‚, że „Plan dla wsi” ma na celu podnoszenie „poziomu bezpieczeÅ„stwa Polaków w trzech obszarach: bezpieczeÅ„stwa rodziny, bezpieczeÅ„stwa miast i wsi oraz bezpieczeÅ„stwa zewnÄ™trznego”. PrzypomniaÅ‚ m. in., że wprowadzono już ubezpieczenie od nastÄ™pstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci rolników, które sÄ… ubezpieczone w KRUS-ie.
Stabilizacja cen pÅ‚odów rolnych
- Chcemy odbudować paÅ„stwowÄ… interwencjÄ™ w rolnictwie, która jest niezbÄ™dna dla stabilizacji cenowej – oÅ›wiadczyÅ‚ premier Mateusz Morawiecki. WyjaÅ›niÅ‚, że wyrównanie cen pÅ‚odów rolnych jest konieczne. „Nie zrobimy tego w ciÄ…gu miesiÄ…ca, czy dwóch, to sÄ… zaniedbania wieloletnie, ale bÄ™dziemy do tego dążyć, żebyÅ›my kontraktowali poszczególne kategorie produktów odpowiednio wczeÅ›nie w procesie wegetacyjnym, np. wiosnÄ… dla owoców miÄ™kkich, a nie, kiedy jest za późno” – zaznaczyÅ‚ szef rzÄ…du.
Prezes Rady Ministrów zachÄ™caÅ‚ także do kupowania polskich produktów z kodem 590. „Ważne jest to, byÅ›my kupowali polskie produkty, żeby patriotyzm gospodarczy wytyczaÅ‚ naszÄ… drogÄ™ do silniejszej Polski”– powiedziaÅ‚ na zakoÅ„czenie premier.
Plan dla wsi:
Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego
W celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych, zwiÄ™kszone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydÅ‚a.
Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego
Dla stabilizacji rynków rolnych utworzony zostanie Narodowy Holding Spożywczy, który bÄ™dzie alternatywÄ… dla firm przejÄ™tych w ramach prywatyzacji na poczÄ…tku okresu transformacji. Zapewniony zostanie organizacyjny i wÅ‚aÅ›cicielski udziaÅ‚ rolników-producentów rolnych w firmach Holdingu.
Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny
Zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpoÅ›redniego udziaÅ‚u w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego.
Zdrowa polska żywność
ZwiÄ™kszona zostanie pomoc w rozwoju produkcji żywnoÅ›ci wysokiej jakoÅ›ci, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać siÄ™ rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzone zostanie oznakowanie produktów wolnych od GMO.
Wsparcie rolnictwa na terenach górskich
W celu lepszego wykorzystania użytków zielonych nastÄ…pi wsparcie hodowli bydÅ‚a miÄ™snego, kóz i owiec. Dla terenów górskich wdrożona zostanie specjalna polityka.
Przeciw suszy
PrzeciwdziaÅ‚ajÄ…c suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyznoÅ›ci gleb, w tym wapnowania, oraz zwiÄ™kszona zostanie retencja wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnieÅ„ w rolnictwie.
Polskie pasze
W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, białko paszowe z zagranicy będzie sukcesywnie zastępowane białkiem z produkcji krajowej.
Rolnictwo dla ekologii
PodjÄ™te zostanÄ… dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyÅ›le oraz nastÄ…pi rozwiniÄ™cie odnawialnych źródeÅ‚ energii (OZE) w rolnictwie, które sÄ… przyjazne Å›rodowisku i akceptowane spoÅ‚ecznie.
Minister Ardanowski poinformowaÅ‚, że zaÅ‚ożenia programu zostaÅ‚y wypracowane na podstawie rozmów z rolnikami w caÅ‚ej Polsce i wychodzÄ… naprzeciw ich oczekiwaniom. Szef resortu rolnictwa zapowiedziaÅ‚, że program bÄ™dzie rozbudowywany i doprecyzowany.
Nie dla zmniejszenia zmniejszeniu unijnego budżetu na rolnictwo
WczeÅ›niej, minister rolnictwa, podczas spotkania z przewodniczÄ…cymi rad nadzorczych i prezesami spóÅ‚dzielni mleczarskich, przypomniaÅ‚, że Polska nie godzi siÄ™ na propozycjÄ™ Komisji Europejskiej, polegajÄ…cÄ… na zmniejszeniu unijnego budżetu na rolnictwo. − Nie tylko Polska, lecz także inne kraje unijne, które majÄ… być potraktowane po macoszemu siÄ™ na to nie godzÄ…. Rozmowy bÄ™dÄ… bardzo trudne, ale sÄ… spore szanse na to, że ta krzywdzÄ…ca dla naszej części Europy propozycja bÄ™dzie skorygowana – podkreÅ›liÅ‚.
Zwiększenie eksportu
Minister zaznaczyÅ‚, że resort rolnictwa bÄ™dzie wspieraÅ‚ zwÅ‚aszcza maÅ‚ych producentów w poszukiwaniu nowych rynków zbytu. Przy obecnej skali produkcji Polska musi eksportować.
− Bez eksportu polskie rolnictwo siÄ™ udusi. ZwÅ‚aszcza mleczarstwo i drobiarstwo. Eksport jest niezbÄ™dny, dlatego szukamy nowych rynków. Duże firmy czy spóÅ‚dzielnie sobie radzÄ…, majÄ… wiedzÄ™ i fundusze na podróże. Dlatego bÄ™dÄ™ podejmowaÅ‚ dziaÅ‚ania, aby również mniejszym firmom pomóc w sprzedaży za granicÄ™ - mówiÅ‚ minister Ardanowski.
MówiÄ…c o planie zmian dla polskiej wsi minister poinformowaÅ‚, że gÅ‚ówny cel, to gospodarstwa rolne, które utrzymujÄ… siÄ™ z wÅ‚asnej produkcji. DziaÅ‚ania resortu bÄ™dÄ… skupiaÅ‚y siÄ™ miÄ™dzy innymi na przetwórstwie oraz sprzedaży detalicznej.
− Nie ma rolnictwa bez przetwórstwa. Dlatego bardzo mocno bÄ™dÄ™ wspieraÅ‚ przetwórstwo rolno-spożywcze. Przetwórstwo również powiÄ…zane z innowacyjnoÅ›ciÄ… – szukaniem nowych, niewystÄ™pujÄ…cych dotychczas rozwiÄ…zaÅ„. Zarówno w zakresie organizacji pracy i produkcji, jak również nowych produktów – na przykÅ‚ad żywnoÅ›ci funkcjonalnej. Nowych sposobów docierania do rynku, nowych sposobów promocji, możliwoÅ›ci eksportu itd.
Bardzo duży nacisk zostanie poÅ‚ożony na rozwój rolnictwa ekologicznego i produkcjÄ™ żywnoÅ›ci wysokiej jakoÅ›ci.
− Nie tylko żywnoÅ›ci tej powszechnej, stosunkowo taniej, z wielkich wytwórni. Polska ma siÄ™ stać krajem kojarzonym z żywnoÅ›ciÄ… najwyższej jakoÅ›ci. PójÅ›cie w kierunku identyfikowalnoÅ›ci, czyli produkty tradycyjne, regionalne, zwiÄ…zane z rolnikami – mówiÅ‚ Jan Krzysztof Ardanowski.
Rolnicy bÄ™dÄ… mogli sprzedawać żywność dla stoÅ‚ówek szkól, restauracji
Minister poinformowaÅ‚, że zaraz po wakacjach bÄ™dzie nowelizowana ustawa o rolniczym handlu detalicznym. − Nie ma innej metody na urynkowienie produkcji maÅ‚ych gospodarstw, jak tylko skracanie Å‚aÅ„cucha od producenta do konsumenta. Ustawa pozwoli rolnikom lokować na lokalnym rynku produkowanÄ… i przetwarzanÄ… w gospodarstwie żywność. Uproszczenia bÄ™dÄ… szÅ‚y w kierunku sprzedaży do restauracji, do gospodarstw agroturystycznych, do sklepików, do stoÅ‚ówek i również do szkóÅ‚. Zmiany majÄ… prowadzić do tego, że gospodarstwa mniejsze bÄ™dÄ… w stanie utrzymać siÄ™ z tego, co produkujÄ….
Większe zaliczki dopłat bezpośrednich
Podczas niedawnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa Komisarz Phil Hogan podkreÅ›liÅ‚, że Komisja uważnie monitoruje sytuacjÄ™ na rynkach rolnych. Pomimo, że ostateczne straty nie sÄ… jeszcze znane - zaproponowaÅ‚ on dziaÅ‚ania, które pomogÄ… rolnikom przetrwać ten trudny sezon rolniczy.
Rolnicy otrzymajÄ… wyższe w tym roku zaliczki na poczet dopÅ‚at bezpoÅ›rednich w wysokoÅ›ci 70 proc. należnych kwot pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich oraz 85 proc. w ramach dziaÅ‚aÅ„ obszarowych PROW. Rolnicy paÅ„stw dotkniÄ™tych suszÄ… zostanÄ… również zwolnieni z niektórych zobowiÄ…zaÅ„ wynikajÄ…cych z zazielenienia. DostÄ™pna bÄ™dzie pomoc paÅ„stwa w formule de minimis.
WYG
ŹródÅ‚o: Kancelaria Prezesa rady Ministrów, MRiRW
Foto: KPRM