20.08.2014

Producenci rolni mogą składać wnioski o unijne rekompensaty

Polscy rolnicy, którzy w związku z rosyjskim embargiem nie sprzedają owoców i warzyw, mogą już składać w Agencji Rynku Rolnego wnioski o rekompensaty - zapowiedział 19 sierpnia w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.

Wnioski o unijne rekompensaty należy kierować do Agencji Rynku Rolnego. Rekompensaty objęły tych rolników, którzy wycofajÄ… swoje produkty z rynku od 18 sierpnia, czyli od dnia podjÄ™cia decyzji przez KE o uruchomieniu wsparcia. Resort rolnictwa chce, by rekompensaty przysÅ‚ugiwaÅ‚y już od 1 sierpnia, czyli od chwili zakazania przez RosjÄ™ importu niektórych owoców i warzyw z Polski.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał już specjalną instrukcję dla starających się o rekompensaty. Oto jej treść:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystÄ…piÅ‚ do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wprowadzenie instrumentów wsparcia rynku. W celu uzyskania ewentualnych rekompensat, w przypadku objÄ™cia wycofywanych poprzez biodegradacjÄ™ peÅ‚nowartoÅ›ciowych produktów wsparciem, zachodzi konieczność udokumentowania przeprowadzanych dziaÅ‚aÅ„.

Instrukcja w sprawie dokumentowania przez producentów dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z brakiem możliwoÅ›ci sprzedaży owoców lub warzyw w zwiÄ…zku z rosyjskim embargiem
1.    Producent owoców lub warzyw, który ma zamiar wykonać czynnoÅ›ci zwiÄ…zane z wycofaniem okreÅ›lonego produktu poprzez przekazanie organizacjom charytatywnym dla najuboższych lub biodegradacjÄ™, powinien zÅ‚ożyć niezwÅ‚ocznie stosowne powiadomienie na piÅ›mie, do wÅ‚aÅ›ciwego OddziaÅ‚u Terenowego Agencji Rynku Rolnego. W przypadku czÅ‚onków grup i organizacji producentów owoców i warzyw powiadomienia powinny być kierowane do ARR za poÅ›rednictwem tych grup i organizacji.
2.    Wszystkie czynnoÅ›ci zwiÄ…zane z przekazaniem organizacjom charytatywnym lub biodegradacjÄ… owoców lub warzyw muszÄ… być dokonane pod nadzorem wÅ‚aÅ›ciwych sÅ‚użb kontrolnych.
3.    CzynnoÅ›ci wymienione w pkt. 2 muszÄ… zostać udokumentowane protokoÅ‚em potwierdzajÄ…cym przeprowadzenie przekazania lub biodegradacji dla caÅ‚ej iloÅ›ci zgÅ‚oszonego produktu.
4.    Nadzór nad wszystkim czynnoÅ›ciami sprawować bÄ™dÄ… wÅ‚aÅ›ciwe sÅ‚użby kontrolne.
5.    Podczas czynnoÅ›ci kontrolnych szczególnie istotne bÄ™dÄ… kwestie zwiÄ…zane z udokumentowaniem iloÅ›ci okreÅ›lonego produktu podlegajÄ…cego przekazaniu lub biodegradacji oraz speÅ‚nienia okreÅ›lonych wymagaÅ„ jakoÅ›ciowych produktów, które muszÄ… być przydatne do sprzedaży, a tym samym speÅ‚niać minimalne wymagania okreÅ›lone w zaÅ‚Ä…czniku X do rozporzÄ…dzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011, a w przypadku gdy istniejÄ… normy handlowe speÅ‚niać wymagania co najmniej II klasy okreÅ›lonej dla tych produktów.
6.    ZgÅ‚aszajÄ…c Agencji Rynku Rolnego owoce lub warzywa do przekazania lub biodegradacji należy wskazać m.in. miejsce poÅ‚ożenia uprawy, z której pochodzi produkt (numer obrÄ™bu ewidencyjnego, nr dziaÅ‚ki ewidencyjnej, rodzaj, ilość i powierzchniÄ™ uprawy).

Tyle dobrych wiadomości. A złe są takie:

Komisja Europejska odblokowaÅ‚a 125 mln euro na wsparcie dla dotkniÄ™tych rosyjskim embargiem unijnych (a nie tylko polskich) producentów niektórych owoców i warzyw, to jedynie kwota na wstÄ™pne uspokojenie rynku. Do wykorzystania bÄ™dzie jeszcze 400 mln euro z rezerwy na dziaÅ‚ania kryzysowe. Tymczasem unijni eksperci oszacowali straty na mld euro, a w tym polskie na 500 mln euro (Å‚Ä…cznie z caÅ‚ym embargiem i na inne niż warzywa produkty rolne – miliard euro),wiÄ™c obiecana pomoc jest kropelkÄ… w morzu potrzeb.

Nie będzie tranzytu przez Białoruś

Poza tym, nie powiedzie siÄ™ próba – o co zabiegaÅ‚ niedawno w MiÅ„sku minister Sawicki – reeksportu do Rosji przez BiaÅ‚oruÅ›. Co prawda miÄ™dzy BiaÅ‚orusi a RosjÄ… nie ma granicy celnej, ale zaostrzono kontrole i już sÄ… przykre niespodzianki. Rosselhoznadzor skontrolowaÅ‚ dostawy do Rosji przez BiaÅ‚oruÅ› partii jabÅ‚ek, brzoskwiÅ„, Å›liwek, pomidorów, odkrywajÄ…c, że na opakowaniach nie byÅ‚o okreÅ›lenia kraju pochodzenia lub oznaczono je, jakby pochodziÅ‚y z majÄ…cych zezwolenie na eksport do Rosji: Turcji, Serbii, Macedonii oraz kilka krajów afrykaÅ„skich, w tym Zimbabwe. Podczas kontroli stwierdzono, że owoce i warzywa importowane byÅ‚y z Polski, SÅ‚owenii, Holandii, Litwy i innych krajów UE.
Rosselhoznadzor zamierza w przyszÅ‚oÅ›ci uruchomić system certyfikacji elektronicznej towarów w tranzycie – poinformowaÅ‚ szef rosyjskie sÅ‚użby fitosanitarnej - Siergiej  Dankvert.

Do koÅ„ca sierpnia na BiaÅ‚oruÅ› pojedzie jednak polska misja gospodarcza producentów owoców i warzyw, by zbadać możliwoÅ›ci inwestycji i zwiÄ™kszenia wymiany handlowej - poinformowaÅ‚o Ministerstwo Rolnictwa po wizycie ministra Marka Sawickiego w MiÅ„sku.
Kraj ten nie przyÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ do rosyjskiego embarga na zachodniÄ… żywność. Po jego ogÅ‚oszeniu wÅ‚adze w MiÅ„sku nie kryÅ‚y, że liczÄ… na zwiÄ™kszenie sprzedaży do Rosji swoich produktów i poprawÄ™ sytuacji gospodarczej. BiaÅ‚oruÅ› jest gÅ‚ównym dostawcÄ… żywnoÅ›ci do Rosji. W 2013 r. wyeksportowaÅ‚a jej tam za 2,74 mld dol. Dla porównania wiÄ™ksza o jednÄ… trzeciÄ… Polska wywiozÅ‚a w tym czasie do Rosji żywność o wartoÅ›ci 1,55 mld dol.
W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy na Białoruś mięso wieprzowe o wartości 104 mln euro, jabłka i gruszki warte 50 mln euro oraz pomidory za 11 mln euro. Z danych resortu rolnictwa wynika, że całkowity eksport żywności z Polski na Białoruś wynosił ponad 300 mln euro. Jednak w 2014 r. z powodu wykrycia na terytorium Polski wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) władze w Mińsku zdecydowały się na zamknięcie swojego rynku na polską wieprzowinę. Teraz Białorusini sami liczą na zwiększenie swego eksporty do Rosji.

Szwajcarzy też nie pomogą

Kolejna przykra wiadomość, to odmowa wÅ‚adz szwajcarskich w poÅ›redniczeniu w omijaniu embarga. WedÅ‚ug rzecznika Szwajcarskiego Federalnego UrzÄ™du Rolnictwa Jürg Jordi, skierowane przez dostawców owoców, warzyw i innych produktów spożywczych wnioski zostaÅ‚y odrzucone – podaÅ‚ we wtorek 19 sierpnia amerykaÅ„ski Wall Street Journal.
Ten neutralny kraj nie znalazÅ‚ siÄ™ na rosyjskiej liÅ›cie krajów objÄ™tych embargiem importu żywnoÅ›ci, wiÄ™c europejscy producenci nabiaÅ‚u, miÄ™sa i warzyw oficjalnie zwrócili siÄ™ do wÅ‚adz Szwajcarii z proÅ›bÄ… o dostawy swojej produkcji przez jej terytorium. Szwajcaria chce jednak nadal być neutralna.

Natomiast. wedÅ‚ug rosyjskich dziennikarzy, dekret o embargu mówi jedynie o zakazaniu importu, ale nie o sprzedaży”, wiÄ™c jak komuÅ› siÄ™ uda przejechać biaÅ‚orusko – rosyjskÄ…, granicÄ™ w zakazanym towarem, to może go legalnie sprzedać.

Zakazane konserwy?

A Rosjanie szykujÄ… kolejne embargo. Rosyjskie Rosrybolovstvo zamierza zakazać importu konserw rybnych z Europy i Stanów Zjednoczonych. Obecnie embargiem sÄ… objÄ™te jedynie ryby, a nie przetwory, ale wiceminister Rolnictwa Ilya Shestakov powiedziaÅ‚a, że Ministerstwo Rolnictwa zaproponowaÅ‚o Rosrybolovstvu objÄ™cie sankcjami konserw i przetworów rybnych pochodzÄ…cych z Unii Europejskiej, USA, Norwegii i Kanady, napisaÅ‚a "Izwiestia”.

Ukraińskie embargo

Nadal nie sposób wwieźć na UkrainÄ™ polskiej wieprzowiny, choć oficjalnie embargo cofniÄ™to, ale objÄ™to różnymi ograniczeniami, żądajÄ…c m.in. kosztownych badaÅ„ laboratoryjnych. Od 7 lat trwa też ukraiÅ„skie embargo na polskÄ… woÅ‚owinÄ™.

"Embargo Ukrainy na polskÄ… wieprzowinÄ™ nadal trwa. Teraz wiÄ™c obok jabÅ‚ek powinniÅ›my zajadać siÄ™ także swojskÄ… golonkÄ… i kieÅ‚basÄ…, którÄ… gardzÄ… UkraiÅ„cy. Jak tak dalej pójdzie, to trzeba bÄ™dzie zjeść wszystkÄ… żywność, która zamiast pójść na Wschód zalega w magazynach" – pisze na swym blogu ksiÄ…dz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie