Prowadzenie własnej firmy to wyzwanie. Wymaga sporej wytrwałości, cierpliwości oraz uporu. Cechy te szczególnie przydatne są przy ubieganiu się o kredyt. Droga do jego uzyskania jest zazwyczaj trudna. Na rynku bankowym zachodzą jednak zmiany, które powinny ułatwić przedsiębiorcom pozyskanie finansowania.
Prawie 19% maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw negatywnie ocenia dostÄ™pność kredytów – wynika z sondażu Centrum BadaÅ„ Marketingowych „Indicator” i Warszawskiego Instytutu BankowoÅ›ci. To o okoÅ‚o 8% wiÄ™cej niż w 2012 roku. Podstawowy problem polega na tym, że banki wymagajÄ… wykazania dochodów, porÄ™czenia lub zabezpieczenia majÄ…tkiem, żeby zminimalizować swoje ryzyko. SkÄ…d jednak mÅ‚oda firma ma wziąć dochody za poprzedni rok lub duży majÄ…tek? - Obecnie sytuacja zaczęła siÄ™ poprawiać, przede wszystkim dziÄ™ki wejÅ›ciu na rynek banków, które specjalizujÄ… siÄ™ w ofercie dla przedsiÄ™biorców – mówi Marta Postek z Operatora Bankowego Fines. Niektóre tradycyjne banki, aby utrzymać siÄ™ na tym rynku, również zliberalizowaÅ‚y swoje podejÅ›cie do osób prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ….
WpÅ‚yw na poprawÄ™ warunków przyznawania kredytów przedsiÄ™biorcom ma również dziaÅ‚alność instytucji publicznych, które wspierajÄ… przedsiÄ™biorców. SÄ… to porÄ™czenia (np. program JEREMIE) oraz gwarancje (np. de minimis czy Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego), które instytucje samorzÄ…dowe, rzÄ…dowe oraz unijne oferujÄ… bankom jako zabezpieczenie kredytów dla nowych firm.
Podstawowym wymogiem stawianym biznesmenom przez banki jest czas prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Zazwyczaj przedsiÄ™biorca staje siÄ™ potencjalnym kredytobiorcÄ… nie wczeÅ›niej niż po 12 czy nawet 24 miesiÄ…cach od rozpoczÄ™cia dziaÅ‚alnoÅ›ci. Na szczęście na rynku pojawiajÄ… siÄ™ też tzw. kredyty na start, które mogÄ… uzyskać osoby dopiero rozpoczynajÄ…ce swojÄ… dziaÅ‚alność. W zależnoÅ›ci od oferty i zdolnoÅ›ci kredytowej, można w ten sposób pożyczyć od kilkudziesiÄ™ciu do nawet kilkuset tysiÄ™cy zÅ‚otych (warunki przyznania takiego kredytu zależą od indywidualnej analizy). Uproszczone sÄ… także formalnoÅ›ci zwiÄ…zane z przyznaniem takiego kredytu. CzÄ™sto wystarczy zwykÅ‚a ocena przedsiÄ™biorcy w Biurze Informacji Kredytowej czy przedstawienie uproszczonego biznesplanu.
Osoby prowadzÄ…ce jednoosobowÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… banki dzielÄ… na dwie grupy - standardowe firmy handlowo – usÅ‚ugowe oraz profesjonalistów, tzw. wolne zawody, do których zaliczany jest m.in. lekarz, adwokat, weterynarz, radca prawny czy notariusz. W tym drugim przypadku, na potwierdzenie dochodu, może wystarczyć dokument uprawniajÄ…cy nas do wykonywania danego zawodu. Na duże uproszczenia mogÄ… też liczyć przedsiÄ™biorcy z tej grupy, rozliczajÄ…cy siÄ™ na karcie podatkowej, czyli np. zegarmistrz, krawiec, wulkanizator, malarz, murarz czy kosmetyczka. - Do otrzymania kredytu wystarczy im przedstawienie decyzji z US ustalajÄ…cej wysokość podatku na rok bieżący oraz dowodu wpÅ‚aty podatku za ostatni miesiÄ…c - wyjaÅ›nia Marta Postek z Operatora Bankowego Fines. Przed rozpoczÄ™ciem ubiegania siÄ™ o kredyt warto wiÄ™c sprawdzić, co banki mogÄ… zaoferować przedstawicielom naszej profesji.