Według danych z Rejestru Fundacji Rodzinnych, prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, do końca grudnia 2023 r. zarejestrowano 448 tego typu podmiotów.
Do tego ogólnie zÅ‚ożono 828 wniosków. Rozpatrzenie jednego z nich trwaÅ‚o Å›rednio od 14 do 180 dni. Tutaj warto zaznaczyć, że ustawa obowiÄ…zuje dopiero od maja 2023 r. WedÅ‚ug znawców tematu, rejestracji jest zaskakujÄ…co dużo. JednoczeÅ›nie eksperci komentujÄ…cy te dane twierdzÄ…, że tego typu fundacji mogÅ‚oby być jeszcze wiÄ™cej. BarierÄ… jest np. wydÅ‚użony czas procedury. Do tego dochodzÄ… koszty. Rejestr podmiotów nie jest też w peÅ‚ni elektroniczny, a to mogÅ‚oby uproÅ›cić część dziaÅ‚aÅ„.
Fundacja rodzinna to nowa instytucja pozwalajÄ…ca zarzÄ…dzać aktywami firmy w ramach tzw. sukcesji. Szczególnie sprawdza siÄ™ w sytuacji, gdy spadkobierców jest wielu lub sÄ… oni niepeÅ‚noletni. Proces może przeprowadzić zaÅ‚ożyciel firmy lub gÅ‚ówny udziaÅ‚owiec, a przekazanie aktywów do fundacji pozwala zachować majÄ…tek w niezmienionej formie, także gdy nie wszyscy spadkobiercy sÄ… zainteresowani udziaÅ‚em w zarzÄ…dzaniu firmÄ….
– PrzedsiÄ™biorcy, myÅ›lÄ…cy o sukcesji czy zaÅ‚ożyciele startupów, mogÄ… widzieć w fundacjach rodzinnych atrakcyjne narzÄ™dzie przede wszystkim do skonstruowania trwaÅ‚ej struktury organizacyjnej, która daje także możliwość efektywnego opodatkowania – komentuje doradca podatkowy Ewa Flor. – Wartość tego rozwiÄ…zania może wynikać nie tylko z aspektów podatkowych, ale także z możliwoÅ›ci skonstruowania struktury, która pozwala na skuteczne zarzÄ…dzanie majÄ…tkiem rodziny i kontynuowanie dziaÅ‚alnoÅ›ci w dÅ‚uższej perspektywie – stwierdza ekspertka.
Jak wynika z danych SÄ…du OkrÄ™gowego w Piotrkowie Trybunalskim, który prowadzi Rejestr Fundacji Rodzinnych, w 2023 roku zarejestrowano ich 448. WedÅ‚ug ekspertów, to zaskakujÄ…co dużo.
– Fundacja rodzinna stanowi innowacyjne i elastyczne rozwiÄ…zanie, niosÄ…ce ze sobÄ… wiele korzyÅ›ci również na gruncie podatkowym. Mimo ich rosnÄ…cej popularnoÅ›ci, istniejÄ… nadal obszary niejasnoÅ›ci w zakresie ich funkcjonowania – mówi Marek Niczyporuk, radca prawny i doradca podatkowy z Kancelarii Ars Aequi. – KorzyÅ›ci pÅ‚ynÄ…ce z ustanowienia fundacji rodzinnej, choć w pewnym stopniu kompensujÄ…ce ewentualne niejasnoÅ›ci czy ryzyko zwiÄ…zane z nowoÅ›ciÄ… tej instytucji, sÄ… wystarczajÄ…co atrakcyjne, by skÅ‚onić wielu przedsiÄ™biorców do podjÄ™cia kroków w celu utworzenia fundacji – dodaje mec. Niczyporuk.
Co podkreÅ›lajÄ… eksperci, rejestracji mogÅ‚oby być jeszcze wiÄ™cej. W ubiegÅ‚ym roku, wedÅ‚ug danych z sÄ…du, rozpatrzenie wniosku o zaÅ‚ożenie fundacji rodzinnej trwaÅ‚o Å›rednio od 14 do 180 dni. Dodatkowo, choć zarejestrowano 448 fundacji, zÅ‚ożono 828 wniosków. To zupeÅ‚nie nowa instytucja, której funkcjonowania muszÄ… siÄ™ nauczyć wszyscy uczestnicy procesu. Ustawa weszÅ‚a w życie w maju ubiegÅ‚ego roku, tuż przed wakacjami, a to nie sprzyja tak poważnym decyzjom.
– Bez wÄ…tpienia tempo rozpatrywania wniosków o rejestracjÄ™ fundacji rodzinnych mogÅ‚oby być wiÄ™ksze, zwÅ‚aszcza gdy porównać je do wniosków o rejestracjÄ™ spóÅ‚ek kapitaÅ‚owych. Czas oczekiwania na rejestracjÄ™ ustabilizowaÅ‚ siÄ™ na poziomie 2-3 miesiÄ™cy. Zatem należy postulować, aby zostaÅ‚ skrócony – mówi PaweÅ‚ Tomczykowski, partner zarzÄ…dzajÄ…cy KancelariÄ… Tomczykowski Tomczykowska. – Rejestr fundacji rodzinnych nie jest jeszcze w peÅ‚ni elektroniczny, a to uproÅ›ciÅ‚oby część dziaÅ‚aÅ„. Fundatorzy przedkÅ‚adajÄ… sÄ…dowi akty zaÅ‚ożycielskie o różnej objÄ™toÅ›ci i jakoÅ›ci – a to bez wÄ…tpienia ma wpÅ‚yw na czas procedowania wniosku – dodaje PaweÅ‚ Tomczykowski.
Nie można też zapominać o tym, że do przyspieszenia prac nad nowymi wnioskami potrzebne sÄ… pieniÄ…dze na nowe etaty w SÄ…dzie OkrÄ™gowym w Piotrkowie Trybunalskim. DodatkowÄ… barierÄ… jest fakt, że podatnicy czÄ™sto wstrzymujÄ… siÄ™ z korzystaniem z nowych przepisów, aż pojawi siÄ™ jasna praktyka ich stosowania. Jak zauważa mec. Marek Niczyporuk, brak orzecznictwa czy postanowieÅ„ organów skarbowych dotyczÄ…cych interpretacji przepisów może być dodatkowym czynnikiem hamujÄ…cym decyzjÄ™ o zaÅ‚ożeniu tego typu fundacji.
Próg finansowy 100 tys. zÅ‚ jako minimalny fundusz zaÅ‚ożycielski nie oddaje poziomu kosztów funkcjonowania fundacji rodzinnej. – BÄ™dzie znacznie wyższy, bo to profesjonalny instrument strukturyzacji sukcesyjnej i bÄ™dzie wiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z różnymi kosztami, w tym obsÅ‚ugi ksiÄ™gowej, prawnopodatkowej, serwisowej, audytów, a także wynagrodzeÅ„ kadry zarzÄ…dzajÄ…cej – mówi radca prawny Agnieszka Krysik, prezes zarzÄ…du Operator Fundacji Rodzinnej, przewodniczÄ…ca Komisji BCC dla Rodzinnych Business Centre Club. – I to ten dÅ‚ugoterminowy koszt może stanowić znaczÄ…cÄ… barierÄ™. Jeżeli dochody z majÄ…tku fundacji rodzinnej bÄ™dÄ… wystarczać na koszt i realizacjÄ™ Å›wiadczeÅ„ dla beneficjentów to taki podmiot ma szanse stać siÄ™ realnym narzÄ™dziem w sukcesji – dodaje ekspertka z BCC.
Warto też dodać, że formalnoÅ›ci sÄ… rozbudowane. Fundator musi zÅ‚ożyć oÅ›wiadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej przed notariuszem, sporzÄ…dzić jej statut, przekazać majÄ…tek na fundusz zaÅ‚ożycielski o wartoÅ›ci co najmniej 100 tys. zÅ‚, ustanowić organy fundacji oraz zÅ‚ożyć wniosek o wpis do rejestru. Procedura ta nie wydaje siÄ™ jednak istotnie bardziej skomplikowana niż w przypadku rejestracji innego podmiotu w KRS. – W miarÄ™ upÅ‚ywu czasu, gdy zaczyna ksztaÅ‚tować siÄ™ praktyka stosowania nowych przepisów, a organy podatkowe i sami przedsiÄ™biorcy zdobywajÄ… w tym doÅ›wiadczenie, nieufność wobec nowych rozwiÄ…zaÅ„ zmniejsza siÄ™. Można prognozować, że przedsiÄ™biorcy bÄ™dÄ… do konstrukcji fundacji rodzinnej podchodzić z coraz wiÄ™kszÄ… ufnoÅ›ciÄ…, co z pewnoÅ›ciÄ… przeÅ‚oży siÄ™ na przyszÅ‚e statystyki iloÅ›ci funkcjonujÄ…cych w takiej formie podmiotów – wyjaÅ›nia doradca podatkowy Ewa Flor.
Przedstawienie szczegóÅ‚owego statutu, okreÅ›lenie celów fundacji, ustalenie organów statutowych czy warunków funkcjonowania mogÄ… stanowić pewne wyzwanie dla wnioskodawców. Konieczność dostosowania siÄ™ do precyzyjnych przepisów oraz sporzÄ…dzenie kompleksowego statutu może wymagać pewnej wiedzy prawnej i zaangażowania ze strony zaÅ‚ożycieli.
– W Niemczech na chwilÄ™ obecnÄ… funkcjonuje nieco ponad 12 tysiÄ™cy fundacji rodzinnych, a przecież tamtejsza gospodarka jest dużo wiÄ™ksza od naszej. Natomiast niemieckie przepisy fundacyjne dziaÅ‚ajÄ… od wielu, wielu lat – mówi PaweÅ‚ Tomczykowski. I dodaje, że formalne wymagania rejestrowe nie sÄ… żadnÄ… barierÄ… dla potencjalnych fundatorów. Jednak zawsze można pewne czynnoÅ›ci zautomatyzować i uproÅ›cić, co zapewne bÄ™dzie miaÅ‚o miejsce.
Do tego doradca podatkowy Ewa Flor dodaje, że niesÅ‚ychanie ważne dla upowszechnienia tego rozwiÄ…zania jest edukacja. To wciąż nowe narzÄ™dzie sukcesyjne i przede wszystkim ten czynnik winien decydować o powoÅ‚aniu fundacji rodzinnej. – Część potencjalnych fundatorów nadal czeka, obserwuje praktykÄ™ i chce czerpać z doÅ›wiadczeÅ„ tych, którzy fundacje już zaÅ‚ożyli – mówi mec. Agnieszka Krysik. – Grono fundatorów jest różnorodne. Niektórzy przygotowali siÄ™ wczeÅ›niej i zaÅ‚ożyli fundacjÄ™ rodzinnÄ…. Inni sÄ… w procesie i przygotowujÄ… dokumenty fundacyjne, kolejni natomiast sÄ… na etapie uzgodnieÅ„ sukcesyjnych lub przed projektowaniem statutu fundacji – podsumowuje ekspertka z BCC.
ŹródÅ‚o i fot. MondayNews