28.03.2014

Rekompensaty: sprzedawać świnie czy poczekać

Jak informuje resort rolnictwa, rozporządzenie Komisji Europejskiej określające nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny w Polsce przewidziane jest do opublikowania 29 marca br. W życie wejdzie następnego dnia, czyli 30 marca br.

Zgodnie z postanowieniami tego rozporzÄ…dzenia, producentowi rolnemu, który byÅ‚ posiadaczem Å›wiÅ„ pochodzÄ…cych z obszarów dotkniÄ™tych ograniczeniami weterynaryjnymi w zwiÄ…zku ze zwalczaniem afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ i sprzedaÅ‚ je w okresie od 26 lutego do 25 maja 2014 roku przysÅ‚uguje wsparcie finansowe.

Rekompensaty dla producentów rolnych bÄ™dÄ… przysÅ‚ugiwaÅ‚y za dostarczone do ubojni Å›winie z terenów, które obejmowaÅ‚y:

A. W okresie od 26 lutego do 28 marca 2014 r. z terenów, które obejmowaÅ‚y:
- powiat sejneński;
- w powiecie augustowskim gminÄ™ PÅ‚aska, gminÄ™ Lipsk, gminÄ™ Sztabin;
- powiat sokólski;
- w powiecie biaÅ‚ostockim: gminÄ™ Czarna BiaÅ‚ostocka, gminÄ™ SupraÅ›l, gminÄ™ ZabÅ‚udów, gminÄ™ MichaÅ‚owo, gminÄ™ Gródek;
- powiat hajnowski;
- powiat bielski;
- powiat siemiatycki;
- powiat Å‚osicki;
- powiat bialski wraz z miastem Biała Podlaska;
- powiat włodawski.

B. Od 29 marca 2014 r. z terenów województwa podlaskiego:
- w powiecie sejneńskim: gminę Giby i gminę Sejny wraz z miastem Sejny;
- w powiecie augustowskim: gminÄ™ Lipsk i gminÄ™ PÅ‚aska;
- w powiecie biaÅ‚ostockim: gminÄ™ Czarna BiaÅ‚ostocka, gminÄ™ Gródek, gminÄ™ SupraÅ›l, gminÄ™ Wasilków i gminÄ™ MichaÅ‚owo;
- w powiecie sokólskim: gminÄ™ DÄ…browa BiaÅ‚ostocka, gminÄ™ Janów, gminÄ™ Krynki, gminÄ™ Kuźnica, gminÄ™ Nowy Dwór, gminÄ™ Sidra, gminÄ™ SokóÅ‚ka i gminÄ™ SzudziaÅ‚owo.

Wsparcie finansowe (rekompensaty) będzie udzielane do świń o masie od 50 kg oraz macior o masie od 160 kg. Wsparcie to określono na poziomie 35,7 euro/100 kg masy tuszy. W przypadku tusz o masie powyżej 100 kg wsparcie będzie ograniczone do 35,7 euro/tuszę. W przypadku tusz poniżej 100 kg poziom wsparcia będzie odpowiednio redukowany. Producenci chcący uzyskać wsparcie będą składać wnioski do Agencji Rynku Rolnego. W celu udokumentowania posiadania i sprzedaży świń wnioskodawcy będą zobligowani do przedstawienia kopii:
- faktur sprzedaży świń,
- świadectw zdrowia świń i pozwoleń na przemieszczanie świń objętych fakturami,
- informacji o masie sprzedanych zwierzÄ…t.

Będzie fundusz ubezpieczeń

Minister rolnictwa, Marak Sawicki, poinformowaÅ‚, że resort pracuje nad programem dotyczÄ…cym ryzyk rynkowych. Taki projekt powinien być gotowy w ciÄ…gu miesiÄ…ca. "Czas najwyższy, żebyÅ›my utworzyli fundusz, takie towarzystwo, które bÄ™dzie pobieraÅ‚o pieniÄ…dze ze sprzedaży rynkowej na wzór chociażby funduszy promocji i wtedy, kiedy mamy do czynienia ze stratami rynkowymi powyżej 30 proc., z tego funduszu można bÄ™dzie (wypÅ‚acać) rekompensaty" - przekonywaÅ‚ w Polskim Radiu.
Takie systemy istniejÄ… np. w Danii i w Niemczech, majÄ… one charakter ubezpieczeÅ„ wzajemnych wewnÄ…trz grup producenckich. Sawicki przyznaÅ‚, że już dawno próbowaÅ‚ utworzyć taki fundusz, jednak, wówczas nie byÅ‚o pieniÄ™dzy na utworzenie tzw. funduszu startowego. ChodziÅ‚o o 350-400 mln zÅ‚. - My nie chcemy tych Å›rodków na staÅ‚e, chcemy, by ten fundusz w okresie dziesiÄ™cioletnim Å›rodki pożyczone czy z Banku Gospodarstwa Krajowego, czy z innych dochodów paÅ„stwa zwróciÅ‚ - mówiÅ‚. DodaÅ‚, że pieniÄ…dze te na poczÄ…tek sÄ… jednak konieczne.

UE chce skarżyć Rosję ws. wieprzowiny

Rozmowy Komisji Europejskiej z RosjÄ…, prowadzone w Genewie w dniu 26 marca br., w sprawie zniesienia embarga, znowu zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ fiaskiem. – Rosjanie powiedzieli, że „nie odpuszczÄ…”, bo spodziewajÄ… siÄ™, że w maju afrykaÅ„ski pomór Å›wiÅ„ jeszcze bardziej rozprzestrzeni siÄ™ na terenie Unii Europejskiej – powiedziaÅ‚ unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht.
Dodajmy, że Rosjanie gotowi sÄ… pójść na ustÄ™pstwa, ale żądajÄ…, aby UE zniosÅ‚a swoje embargo na rosyjskie miÄ™so, na co z kolei Bruksela nie zgadza siÄ™. I tak kóÅ‚ko siÄ™ zamyka. Bruksela planuje natomiast zÅ‚ożenie na RosjÄ™ skargi do Åšwiatowej Organizacji Handlu w sprawie embarga na unijnÄ… wieprzowinÄ™.
- UE ma mocne argumenty, żeby iść ze skargÄ… do WTO – zapewniaÅ‚ natomiast unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht. – Nie mamy przeszkód prawnych. Musimy siÄ™ tylko zdecydować, w którym momencie już nie negocjujemy z RosjÄ…, tylko skÅ‚adamy skargÄ™ – mówiÅ‚ komisarz. – Ta choroba przyszÅ‚a z Rosji i tam wystÄ™puje, a nie u nas, wbrew temu, co mówiÄ… Rosjanie. I nawet, jeżeli sÄ… rzadkie przypadki w strefach przygranicznych – w Polsce i na Litwie, to dlatego, że wystÄ™puje ona w Rosji – tÅ‚umaczyÅ‚.
De Gucht przyznaÅ‚ jednak, że procedura w ramach WTO może potrwać do 1,5 roku zanim zapadnie wyrok. A to dla polskich producentów i przetwórców oznacza katastrofÄ™. Tymczasem, mimo embarga, przejechaÅ‚o przez PolskÄ™ na BiaÅ‚oruÅ› kilka transportów miÄ™sa z Danii i Austrii.

Już 28 lutego wicepremier Rosji, Arkady Dworkowicz, sugerowaÅ‚, że Rosja jest gotowa do przeprowadzenia regionalizacji importu wieprzowiny z Unii Europejskiej, gdy po stronie UE bÄ™dÄ… przyjÄ™te takie same postanowienia. "Unia Europejska nie poszÅ‚a na zasadÄ™ regionalizacji dostaw z Rosji, gdzie zdarzaÅ‚y siÄ™ przypadki afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ i pryszczycy, a embargo wprowadzono na caÅ‚y obszar Federacji, my jesteÅ›my gotowi do wprowadzenia zasady regionalizacji symetryczne, jeÅ›li UE umożliwi eksport naszych produktów z niektórych naszych regionów " - powiedziaÅ‚ wicepremier, minister Arkady Dworkowicz przy "okrÄ…gÅ‚ym stole" w sprawie udziaÅ‚u rosyjskich i holenderskich firm w realizacji projektów inwestycyjnych na Syberii i na Dalekim Wschodzie, 28 lutego br., w Krasnojarsku. Bruksela milczy woli skÅ‚adać skargi do WTO.

Rosjanie straszÄ… PolskÄ™ kolejnym embargiem

Tymczasem Siergiej Dankvert. szef rosyjskiej sÅ‚użby fitosanitarnej, Rosselchoznadzor, oÅ›wiadczyÅ‚ przed kilkoma dniami, że „(…)nie odrzucam możliwoÅ›ci wprowadzenia zakazu importu do Rosji produktów gotowych z miÄ™sa z Polski i Litwy, w zwiÄ…zku z wystÄ…pieniem w tych krajach afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (ASF)”.
Szef Rosselchoznadzoru dodaÅ‚, że nie wyklucza, iż „przedsiÄ™biorstwa przetwórcze z Litwy i Polski mogÄ… korzystać przy produkcji wyrobów miÄ™snych z potencjalnie szkodliwych dodatków”.
Po tym, jak w Polsce i na Litwie, wykryto przypadki afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„, to Rosja zakazaÅ‚a importu wieprzowiny z caÅ‚ej Unii Europejskiej. Można byÅ‚o jednak wysyÅ‚ać jÄ… po obróbce termicznej, np. w postaci konserw, itp.
W przyszÅ‚ym tygodniu bÄ™dÄ… rozpatrywane przez Rosselchoznadzor oceny ryzyka „Mamy pewne wymagania, sprawdzimy wszystkie z nich, spójrzmy na dziaÅ‚ania, które podejmujÄ… te kraje, jeÅ›li nie sÄ… one wystarczajÄ…ce, ograniczymy import wszystkich gotowych produktów z tych krajów." - powiedziaÅ‚ Dankvert rosyjskim reporterom po spotkaniu z rosyjskÄ… branżą przetwórczÄ….
Na pytanie, czy takie Å›rodki bÄ™dÄ… nakÅ‚adane w odniesieniu do jakiegokolwiek innego kraju Unii Europejskiej, powiedziaÅ‚: "zobaczymy". Dankvert wczeÅ›niej informowaÅ‚, że podaż wieprzowiny z UE może zostać przywrócona w kwietniu bieżącego roku.

Gdzie się podziały świnie?

WedÅ‚ug danych Instytutu Rozwoju Rolnictwa, w 2013 roku eksport miÄ™sa wieprzowego wyniósÅ‚ 438 tys. ton, z czego 218 tys. ton trafiÅ‚o go krajów Unii Europejskiej, w tym do WÅ‚och aż 43 tys. ton. Do krajów spoza Unii Europejskiej, wysÅ‚aliÅ›my m.in. 52 tys. ton do Chin, 42 tys. ton na BiaÅ‚oruÅ› i 32 tys. ton do Rosji. Wynika z tego, że Rosja nie jest gÅ‚ównym odbiorcÄ… naszej wieprzowiny, a należy pamiÄ™tać również o Korei, Japonii, Filipinach, Angoli, czy innych krajach azjatyckich, które mogÄ… zdywersyfikować nasz eksport – tÅ‚umaczy prezes Instytutu.
Problem w tym, że wciąż embargo na polskÄ… wieprzowinÄ™ utrzymujÄ… Ukraina, BiaÅ‚oruÅ›, Chiny, Korea PoÅ‚udniowa, Japonia, Kazachstan. A media i politycy wciąż powtarzajÄ… tylko o rosyjskim embargu. Może warto by próbować negocjować i z tymi krajami? Ponoć trwajÄ… rozmowy, ale - podobnie jak i z RosjÄ… - bez efektu. Jakby wszyscy uwziÄ™li siÄ™ na PolskÄ™.

Tymczasem za kilka miesiÄ™cy może nie mieć czego eksportować. PogÅ‚owie trzody chlewnej w ostatnich latach bardzo siÄ™ zmniejszyÅ‚o. Obecnie Polska ma niecaÅ‚e 11 mln sztuk trzody chlewnej, co nie zaspakaja nawet wewnÄ™trznego popytu. Pod koniec lat 90. ub. wieku mieliÅ›my 21 mln sztuk, w 2003 byÅ‚o jeszcze 18,5 mln Å›wiÅ„, w 2007 – 18 mln, w 2012 już tylko 13 mln Å›wiÅ„, a w br. spadÅ‚o do poziomu niższego niż za czasów GomóÅ‚ki (rzÄ…dziÅ‚ w latach 1956 -1970).

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie