Zwykle, niemal intuicyjnie przeprowadzenie remontu planujemy na okres wiosenny lub letni. Dlaczego? Bo tak jest po prostu wygodniej. Czasem może się jednak zdarzyć tak, że jedyny pasujący nam – lub ekipie remontowej - termin przypadnie np. na styczeń. Podpowiadamy zatem, co należy wziąć pod uwagę przygotowując remont lub wykończenie mieszkania zimą.
Sezon remontowo-budowlany rozpoczyna siÄ™ zazwyczaj wraz z poczÄ…tkiem wiosny. Oczywistym uzasadnieniem takiego stanu rzeczy sÄ… niskie temperatury, które wczeÅ›niej utrudniajÄ… lub czasem wrÄ™cz uniemożliwiajÄ… wykonywanie prac na Å›wieżym powietrzu. Co jednak z remontami wewnÄ…trz pomieszczeÅ„ – czy te dla odmiany można wykonywać przez caÅ‚y rok?
KÅ‚opoty z przewietrzeniem
- Podstawowym problemem, z jakim wiążą siÄ™ remonty przeprowadzane w okresie zimowym, jest czas schniÄ™cia Å›cian. Przy znacznych mrozach ciężko jest przecież wyobrazić sobie otwarcie wszystkich okien w domu w celu przyspieszenia tego procesu – mówi PaweÅ‚ KwaÅ›niewski z firmy Tack Elewacje i WnÄ™trza.
Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może mieć dwojaki skutek. Po pierwsze sprawi, że wszystko bÄ™dzie schÅ‚o zdecydowanie dÅ‚użej, a w skrajnych przypadkach miejscowo może nie doschnąć w ogóle. DrugÄ…, lecz nie mniej istotnÄ… kwestiÄ… jest gromadzenie siÄ™ wilgoci wewnÄ…trz Å›cian. Przy np. zagipsowaniu caÅ‚ego pomieszczenia musimy siÄ™ bowiem liczyć z nawet setkami litrów wody, która z uwagi na brak możliwoÅ›ci odparowania prawdopodobnie wniknie w ich strukturÄ™.
- Niezbyt dobrym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie również przyspieszenie schniÄ™cia za pomocÄ… osuszaczy. Zbyt szybki, nienaturalny skurcz tynku czy betonu sprawi, że prÄ™dzej czy później pojawiÄ… siÄ™ na nim pÄ™kniÄ™cia – dodaje przedstawiciel Tacka. CzÄ™sto popeÅ‚niamy także bÅ‚Ä…d polegajÄ…cy na suszeniu tylko w jednym miejscu. Zwykle skierowanie nagrzewnicy na pojedynczy punkt skutkuje nierównomiernym wysychaniem Å›ciany i spÄ™kaniami wynikajÄ…cymi z różnicy temperatur.
Farby zmieniajÄ… kolor, tapety odstajÄ…
Sztuczne suszenie z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… może również rodzić kÅ‚opoty w pomieszczeniach Å›wieżo pomalowanych. Inne temperatura i czas schniÄ™cia sprawiajÄ…, że poszczególne Å›ciany, mimo użycia tego samego rodzaju farby, bÄ™dÄ… siÄ™ najzwyczajniej w Å›wiecie różnić od siebie kolorem. - Innym kÅ‚opotem z farbami może być przymarzanie spowodowane przez otwarcie okien. W bezpoÅ›rednim sÄ…siedztwie otworu okiennego np. na glefach bÄ™dzie zdecydowanie zimniej, przez co kolor może ulec delikatnym, ale widocznym zmianom – zauważa KwaÅ›niewski.
Nieco inaczej jest z tapetami. W tym przypadku zdecydowanie mniejsze znaczenie ma czas schniÄ™cia. Tu jednak musimy zwrócić szczególnÄ… uwagÄ™ na wilgoć w miejscach, w których panuje nieco niższa temperatura. Przez niÄ… klej może bowiem wÅ‚aÅ›ciwie nie zwiÄ…zać lub co gorsze zamarznąć, tworzÄ…c zÅ‚udne wrażenie wÅ‚aÅ›ciwie przylegajÄ…cego do Å›ciany, by później wraz z nadejÅ›ciem wiosny od niej odpaść.
Przewozimy i czekamy
Remonty rzadko wykonujemy zimÄ… również z nieco bardziej prozaicznych powodów. W okresie tym dużo szybciej zapada zmierzch, przez co znacznie krócej można pracować przy naturalnym, dziennym Å›wietle. Napotkać możemy także liczne problemy logistyczne wystÄ™pujÄ…ce tylko przy bardzo niskich temperaturach. Jak siÄ™ okazuje, do przewozu farb niezbÄ™dny jest odpowiednio zaizolowany samochód, w przeciwnym wypadku materiaÅ‚y te pod wpÅ‚ywem niskich temperatur mogÄ… zmienić swoje wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zanim dotrÄ… do klienta.
Oprócz tego, transportujÄ…c zimÄ… np. podÅ‚ogi drewniane czy nawet panele musimy pamiÄ™tać o tym, że muszÄ… one pewien czas odleżeć, by nabrać temperatury otoczenia. CzÄ™stym bÅ‚Ä™dem jest ukÅ‚adanie podÅ‚óg bezpoÅ›rednio po przywiezieniu ich na miejsce wykonania. - Z powodu ciepÅ‚a w pomieszczeniu, po dÅ‚uższej chwili zaczynajÄ… one „pracować”, czyli rozszerzać siÄ™, a w skrajnych przypadkach pÄ™kać. Przewożenie ich podczas dużego mrozu znacznie wydÅ‚uża zatem czas pracy, ponieważ czasem potrzeba nawet dwóch dni, nim dostosujÄ… siÄ™ one do warunków panujÄ…cych we wnÄ™trzu – wyjaÅ›nia przedstawiciel biaÅ‚ostockiej firmy Tack.
ZimÄ… również drożej
Generalnie stosunkowo niewiele osób decyduje siÄ™ na wykonywanie generalnych remontów zimÄ…. JeÅ›li nie ma innego wyjÅ›cia to ostatecznie można je przeprowadzić, trzeba siÄ™ jednak liczyć ze znacznie wyższymi kosztami zwiÄ…zanymi przede wszystkim z ogrzewaniem. TworzÄ…c optymalne warunki do schniÄ™cia, odkrÄ™camy zawory kaloryferów na maksymalnÄ… wartość i otwieramy okna, a to generuje wyższe zużycie paliwa, którego używamy do ogrzewania domu.
ZimÄ… możemy za to rozpocząć prace, którym nie szkodzi niska temperatura. Należą do nich m. in. ukÅ‚adanie docieplenia poddaszy, montaż stelaży i przykrÄ™canie do nich pÅ‚yt karton – gipsowych itp.