06.12.2018

Rolnictwo. Będzie można łatwiej i więcej sprzedać żywności własnej produkcji

Od 1 stycznia wejdą w życie nowe regulacje dotyczące sprzedaży produktów przez rolników. Sprzedaż do wysokości 40 tys. zł (dotychczas 20 tys. zł) będzie zwolniona z podatku, a po przekroczeniu tej kwoty zostanie objęta 2-procentowym. podatkiem obrotowym.

Ustawa, która już podpisaÅ‚ Prezydent RP, nowelizuje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o bezpieczeÅ„stwie żywnoÅ›ci i żywienia.

Nowe prawo ma poszerzyć możliwoÅ›ci sprzedaży żywnoÅ›ci wyprodukowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego na sklepy, restauracje, stoÅ‚ówki i inne placówki o podobnym charakterze.

 Ustawa ma też stworzyć zachÄ™ty podatkowe w celu zwiÄ™kszenia liczby producentów rolnych uzyskujÄ…cych dodatkowe przychody z przetwarzania sposobem domowym produktów rolnych. W tym celu ustawa umożliwia korzystanie ze zwolnienia podatkowego od osób fizycznych oraz umożliwia opodatkowanie 2% ryczaÅ‚tem od przychodów ewidencjonowanych, przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysÅ‚owy, produktów roÅ›linnych i zwierzÄ™cych, uzyskiwanych przez producentów rolnych niezależnie od sposobu sprzedaży przetworzonych produktów rolnych oraz rodzaju nabywcy tych produktów. JednoczeÅ›nie ustawodawca podwyższyÅ‚ kwotÄ™ przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 40 000 zÅ‚ rocznie. 

Można sprzedawać bezpoÅ›rednio do sklepów czy restauracji, ale tylko na obszarze województwa

W zakresie zmian wprowadzanych do ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeÅ„stwie żywnoÅ›ci i żywienia, w zwiÄ…zku z modyfikacjÄ… definicji rolniczego handlu detalicznego, ustawa wprowadza wymagania dotyczÄ…ce sposobu zbywania produktów w ramach takiej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Zbywanie żywnoÅ›ci do zakÅ‚adów prowadzÄ…cych handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego bÄ™dzie mogÅ‚o siÄ™ odbywać pod warunkiem, że zakÅ‚ady te bÄ™dÄ… zlokalizowane na obszarze województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywnoÅ›ci w ramach rolniczego handlu detalicznego lub na obszarach powiatów lub miast stanowiÄ…cych siedzibÄ™ wojewody lub sejmiku województwa, sÄ…siadujÄ…cych z tym województwem.

Z dokumentami i bez pośrednika

Zbywanie żywnoÅ›ci bÄ™dzie musiaÅ‚o zostać udokumentowane w sposób umożliwiajÄ…cy okreÅ›lenie iloÅ›ci zbywanej żywnoÅ›ci. Ponadto zbywanie żywnoÅ›ci nie bÄ™dzie mogÅ‚o być dokonywane z udziaÅ‚em poÅ›rednika, z wyjÄ…tkiem zbywania żywnoÅ›ci podczas wystaw, festynów, targów lub kiermaszy, organizowanych w celu promocji żywnoÅ›ci, pod warunkami wskazanymi w ustawie.

Ustawa wprowadza wymóg, aby w miejscu zbywania żywnoÅ›ci konsumentowi finalnemu przez podmiot prowadzÄ…cy rolniczy handel detaliczny, w tym przez poÅ›rednika, umieszczony byÅ‚ w sposób czytelny i widoczny dla konsumenta, napis „rolniczy handel detaliczny" wraz z danymi producenta.

Jak rozpocząć rolniczy handel?

Aby rozpocząć dziaÅ‚alność w ramach RHD, należy zgÅ‚osić siÄ™ do powiatowego lekarza weterynarii (jeÅ›li zamierzamy produkować wyroby pochodzenia zwierzÄ™cego i mieszanego) lub inspekcji sanitarnej (w przypadku wyrobów pochodzenia niezwierzÄ™cego).

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Jak było dotychczas?

Do 1 stycznia 2017 roku rolnik nie mógÅ‚ legalnie, beż zarejestrowania firmy, sprzedać nam swoich przetworów w zagrodzie. Jak podawaÅ‚ swego czasu portal Money.pl, z sondażu TNS Polska, wynikaÅ‚o, że produkcjÄ… różnego rodzaju przetworów trudni siÄ™ nawet 70 proc. rolników.

Odpowiednia ustawa, po wielu latach debat, zostaÅ‚a uchwalona przez Sejm 16 listopada 2016 r. Senat nie wniósÅ‚ do niej poprawek, a prezydent podpisaÅ‚ jÄ… na poczÄ…tku grudnia 2016 roku.

Nowe przepisy miaÅ‚y uÅ‚atwić rolnikom sprzedaż żywnoÅ›ci wytworzonej we wÅ‚asnym gospodarstwie. Z produktów pochodzÄ…cych z wÅ‚asnej uprawy lub chowu rolnik mógÅ‚ już wytworzyć np. szynki, kieÅ‚basy, pasztety, masÅ‚o, ser, dżemy, marynaty, pierogi, pÅ‚atki, oleje, przeciery, kasze, mÄ…ki, chleb domowy, oleje, mleko i wiele innych, i sprzedać je odbiorcy koÅ„cowemu, czyli np. turyÅ›cie lub sÄ…siadowi. Teraz, gdy projekt przyjmie parlament, rolnik bÄ™dzie miaÅ‚ szersze grono odbiorców: sklepy, restauracje, stoÅ‚ówki.

Ustawa z 2016 roku Å‚agodziÅ‚a też ogólne wymagania fitosanitarne.  WczeÅ›niej byÅ‚y bardzo rygorystyczne, podobne do tych, jakie obowiÄ…zujÄ… zakÅ‚ady produkcyjne.

Jak podajÄ… GÅ‚ówny Inspektorat Weterynarii oraz PaÅ„stwowa Inspekcja Sanitarna w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) dziaÅ‚a obecnie 2753 rolników. To niewiele, biorÄ…c pod uwagÄ™ prawie 2 mln gospodarstw rolnych.

 

 

WYG

ŹródÅ‚o: Kancelaria Prezydenta RP; MRiGÅ»

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie