04.08.2021

Rolnictwo – trzy projekty ustaw. Do 100 tysięcy złotych dochodu bez podatku

Będą też przepisy przeciwdziałające nieuczciwym praktykom handlowym oraz większe limity dopłat to oleju napędowego

Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw przedÅ‚ożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uÅ‚atwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego

Jednym z kluczowych rozwiÄ…zaÅ„ jest podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zÅ‚ kwoty przychodów zwolnionej z podatku. To zapewnienie wyższych dochodów ze sprzedaży dla rolników. Efektem wprowadzonych zmian bÄ™dzie także możliwość produkcji i zbywania żywnoÅ›ci w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) do zakÅ‚adów prowadzÄ…cych handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego – takich jak np. sklepy, restauracje, stoÅ‚ówki – na terytorium caÅ‚ego kraju, a także możliwość nielimitowanej sprzedaży żywnoÅ›ci tym podmiotom.

Rolniczy handel detaliczny jest specyficznÄ… formÄ… handlu detalicznego funkcjonujÄ…cÄ… w Polsce od 2017 r. Podstawowym warunkiem prowadzenia tej dziaÅ‚alnoÅ›ci jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w caÅ‚oÅ›ci lub części z wÅ‚asnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu. W ramach RHD możliwa jest produkcja na maÅ‚Ä… skalÄ™ i jej zbywanie konsumentom finalnym, zlokalizowanym na ograniczonym obszarze kraju. Obecnie obszar ten obejmuje województwo, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywnoÅ›ci w ramach RHD oraz powiaty lub miasta stanowiÄ…ce siedzibÄ™ wojewody lub sejmiku województwa, sÄ…siadujÄ…ce z tym województwem. Wielu producentów rolnych ogranicza także wielkość prowadzonej produkcji, aby uniknąć dodatkowych obowiÄ…zków administracyjnych.

Najważniejsze rozwiązania

  • Podwyższono z 40 tys. do 100 tys. zÅ‚ kwotÄ™ przychodów ze sprzedaży, przetworzonych w sposób inny niż przemysÅ‚owy, produktów roÅ›linnych i zwierzÄ™cych. WyjÄ…tek stanowiÄ… przetworzone produkty roÅ›linne i zwierzÄ™ce uzyskane w ramach prowadzonych dziaÅ‚ów specjalnych produkcji rolnej oraz produkty opodatkowane podatkiem akcyzowym na podstawie odrÄ™bnych przepisów, zwolnione z podatku dochodowego.
  • Dostawy żywnoÅ›ci, wyprodukowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), do zakÅ‚adów prowadzÄ…cych handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego – takich jak np. sklepy, restauracje, stoÅ‚ówki – mogÄ… odbywać siÄ™ na terytorium caÅ‚ego kraju.
  • Zaproponowano zniesienie maksymalnych limitów żywnoÅ›ci zbywanej w ramach RHD, w odniesieniu do sprzedaży konsumentom finalnym i pozostawienie tych limitów wyÅ‚Ä…cznie w odniesieniu do dostaw do zakÅ‚adów prowadzÄ…cych handel detaliczny, z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.
  • ZaÅ‚ożono, że produkcja i zbywanie żywnoÅ›ci w ramach RHD, tak jak dotychczas, bÄ™dÄ… podlegać przepisom prawa żywnoÅ›ciowego.
  • Doprecyzowano kwestie pochodzenia skÅ‚adników wykorzystywanych do produkcji żywnoÅ›ci w ramach RHD.

WejÅ›cie w życie nowych rozwiÄ…zaÅ„  uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w paÅ„stwach czÅ‚onkowskim UE.

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi

 Chodzi m.in. o zdefiniowanie 16 nieuczciwych praktyk handlowych, w relacjach miÄ™dzy przedsiÄ™biorcami, w Å‚aÅ„cuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. DziÄ™ki nowym rozwiÄ…zaniom dostawcy produktów rolnych i spożywczych bÄ™dÄ… mieli wiÄ™kszÄ… pewność funkcjonowania na rynku krajowym. Wprowadzone zmiany pozytywnie wpÅ‚ynÄ… na konkurencyjność gospodarki oraz przedsiÄ™biorczość w sektorze mikro, maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw. Nowe rozwiÄ…zania zapewniÄ… odpowiedni poziom życia ludnoÅ›ci wiejskiej, co stanowi cel wspólnej polityki rolnej.

Struktura rynku rolno-żywnoÅ›ciowego sprawia, że w Å‚aÅ„cuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych czÄ™sto wstÄ™pujÄ… znaczne różnice w sile przetargowej miÄ™dzy dostawcami a nabywcami produktów rolnych i spożywczych. Stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych ma miejsce w caÅ‚ym Å‚aÅ„cuchu dostaw żywnoÅ›ci. Różnice w potencjale ekonomicznym miÄ™dzy dostawcÄ… a nabywcÄ… mogÄ… prowadzić do narzucania nieuczciwych praktyk handlowych przez podmioty wiÄ™ksze podmiotom mniejszym. DziÄ™ki zmianom ochronÄ… zostanÄ… objÄ™ci rolnicy, mali i Å›redni przedsiÄ™biorcy sektora rolno-spożywczego.

Najważniejsze rozwiązania

  • Zdefiniowano 10 nieuczciwych praktyk, które sÄ… bezwzglÄ™dnie zakazane m.in.:

- zapÅ‚ata w terminie późniejszym niż 30 dni za produkty Å‚atwopsujÄ…ce siÄ™ i 60 dni na pozostaÅ‚e produkty;

-  anulowanie zamówienia produktów Å‚atwopsujÄ…cych w terminie krótszym niż 30 dni przed przewidywanym terminem dostarczenia;

- bezprawne pozyskiwanie, wykorzystywanie lub ujawnienie przez nabywcÄ™ tajemnic handlowych dostawcy.

  • Zdefiniowano 6 nieuczciwych praktyk, które sÄ… dozwolone pod warunkiem, że zostaÅ‚y one przed ich stosowaniem jasno i jednoznacznie uzgodnione w umowie miÄ™dzy nabywcÄ… a dostawcÄ… m.in.:

  • - zwrot przez nabywcÄ™ niesprzedanych produktów rolnych i spożywczych dostawcy, nie pÅ‚acÄ…c za te niesprzedane produkty;

  • - pobieranie od dostawcy opÅ‚aty stanowiÄ…cej warunek przechowywania, prezentowania lub oferowania do sprzedaży jego produktów lub udostÄ™pniania takich produktów na rynku;

  • - żądanie od dostawcy ponoszenia caÅ‚oÅ›ci lub części kosztów rabatów na produkty rolne i spożywcze sprzedawane przez kupujÄ…cego w drodze promocji.
  • Wprowadzono procedury dobrowolnego poddania siÄ™ karze pieniężnej. W takim przypadku, wysokość kary może być obniżona nie wiÄ™cej niż o 50% w stosunku do kary, jaka zostaÅ‚aby naÅ‚ożona, gdyby strona nie poddaÅ‚a siÄ™ dobrowolnie karze.
  • Rozszerzono definicje produktów rolnych i spożywczych. Chodzi m.in. o pasze, zwierzÄ™ta żywe, nasiona i owoce oleiste, bÄ™dÄ…ce przedmiotem produkcji rolników.
  • Zmieniono definicjÄ™ nabywcy – bÄ™dzie to przedsiÄ™biorca lub organ publiczny, który bezpoÅ›rednio lub poÅ›rednio nabywa od dostawcy produkty rolne lub spożywcze.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 listopada 2021 roku.

 

Ustawa o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

RzÄ…d chce zmniejszyć koszty produkcji w gospodarstwach rolnych. Chodzi o zwiÄ™kszenie limitu zużywanego oleju napÄ™dowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l. Zmiany dotyczÄ… także zwiÄ™kszenia limitu zużycia oleju napÄ™dowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydÅ‚a (DJP) z 30 l do 40 l. Zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napÄ™dowego to znaczÄ…ce wsparcie finansowe dla rolników.

Najważniejsze rozwiązania

  • Zaproponowano zwiÄ™kszenie limitu zużywanego oleju napÄ™dowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l.
  • Zaproponowano zwiÄ™kszenie limitu zużycia oleju napÄ™dowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydÅ‚a (DJP) z 30 l do 40 l – w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydÅ‚a, do którego przysÅ‚uguje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji.
  • Gminy jako zadanie zlecone bÄ™dÄ… przeprowadzaÅ‚y postÄ™powania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego producentom rolnym i jego wypÅ‚aty.
  • Za poÅ›rednictwem wojewodów minister wÅ‚aÅ›ciwy do spraw finansów publicznych bÄ™dzie przekazywaÅ‚ gminom, na wniosek ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw rozwoju wsi, dotacjÄ™ celowÄ… na realizacjÄ™ tego zadania.
  • Kierownicy powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa bÄ™dÄ… wystawiać dokument zawierajÄ…cy informacjÄ™ o liczbie DJP bydÅ‚a dla producentów rolnych utrzymujÄ…cych bydÅ‚o.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

 

ŹródÅ‚o: MRIRW

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie