Każde gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 10 hektarów gruntów ornych ma obowiązek utrzymywania 5 proc. obszaru użytków proekologicznych. Można było z tego obowiązku wywiązać się także przez ugorowanie ziemi.
Za grunty ugorowane uznaje siÄ™ ziemie, na których przez okres roku lub dwóch nie jest prowadzona produkcja rolna.
Wojna na Ukrainie wpÅ‚ynęła na decyzjÄ™ Komisji Europejskiej, która zdecydowaÅ‚a, że w przyszÅ‚ej Wspólnej Polityce Rolnej lata 2023 – 2027 nie znajdzie siÄ™ pewnie zapis o koniecznoÅ›ci ugorowania ziemi.
Wielu rolników skrytykowaÅ‚o nowy pomysÅ‚ Komisji Europejskiej wprowadzenia obowiÄ…zku ugorowania najpierw 10%, a potem 4% gruntów rolnych. Okazuje siÄ™, że przymus ten zostanie zniesiony. Może bÄ™dzie obÅ‚ożone jakimiÅ› programami dotyczÄ…cymi wymogów Å›rodowiskowych, na przykÅ‚ad uprawÄ… roÅ›lin wysokobiaÅ‚kowych czy traw albo
Na razie jest pewne, że , przymus ten zostanie zniesiony przynajmniej na rok.
Zasady stosowania odstępstw dotyczących produkcji na ugorach i zmianowania upraw w 2023 roku
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu wojny w Ukrainie przepisy unijne umożliwiły państwom członkowskim skorzystanie z tymczasowego odstępstwa od stosowania norm, czyli dotyczących nakazu zmianowania upraw i zakazu produkcji na ugorach.
Należy zaznaczyć, że jest to odstÄ™pstwo czasowe – dotyczy tylko wniosków skÅ‚adanych w 2023 roku – wyjaÅ›nia resort rolnictwa.
Co oznacza i co obejmuje odstępstwo od normy
W 2023 r. norma GAEC 7 dotyczÄ…ca zmianowania upraw nie bÄ™dzie stosowana, w zwiÄ…zku z czym rolnicy (również ci posiadajÄ…cy gospodarstwo rolne powyżej 10 ha gruntów ornych) nie bÄ™dÄ… musieli realizować praktyk sÅ‚użących zmianowaniu oraz dywersyfikacji upraw na gruntach ornych.
W ramach normy GAEC 8 – w części dotyczÄ…cej przeznaczenia minimalnego udziaÅ‚u gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne – możliwe bÄ™dzie prowadzenie produkcji na gruntach ugorowanych, z wyjÄ…tkiem uprawy: kukurydzy, soi (przeznaczanych w wiÄ™kszoÅ›ci na pasze) i zagajników o krótkiej rotacji (uprawianych na cele energetyczne).
Należy zaznaczyć, że odstÄ™pstwo to odnosi siÄ™ tylko do części tej normy, tj. obowiÄ…zku – dla rolników posiadajÄ…cych gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha gruntów rolnych – do zagwarantowania:
- minimalnego udziaÅ‚u co najmniej 4 proc. gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub
- minimalnego udziaÅ‚u co najmniej 7 proc. gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane oraz miÄ™dzyplony lub uprawy wiążące azot, uprawiane bez stosowania Å›rodków ochrony roÅ›lin, z czego 3 proc. stanowiÄ… obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane.
Czego nie obejmuje odstępstwo?
Norma GAEC 8 zobowiÄ…zuje wszystkich rolników, w odniesieniu do wszystkich posiadanych użytków rolnych (te obowiÄ…zki nie sÄ… objÄ™te odstÄ™pstwem) do:
- zachowania elementów krajobrazu (obowiÄ…zek zachowania drzew – pomników przyrody, oczek wodnych o powierzchni do 100 m2, rowów do 2 m szerokoÅ›ci);
- przestrzegania zakazu przycinania żywopÅ‚otów i drzew podczas okresu lÄ™gowego ptaków oraz okresu wychowu mÅ‚odych (nie dotyczy drzew owocowych, wierzb i zagajników o krótkiej rotacji).
Czym jest warunkowość?
Warunkowość to poÅ‚Ä…czenie obecnych wymogów zazielenienia i zasady wzajemnej zgodnoÅ›ci, w tym norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochronÄ… Å›rodowiska (GAEC).
Rolnicy wnioskujÄ…cy od roku 2023 o przyznanie pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich, jak również niektórych pÅ‚atnoÅ›ci II filara WPR objÄ™tych Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, bÄ™dÄ… zobowiÄ…zani do przestrzegania wymogów warunkowoÅ›ci, oczywiÅ›cie tych nieobjÄ™tych odstÄ™pstwami.
Å»ródÅ‚o: MRiRW