07.02.2015

Rolnicy samobójcy

Nasilają się rolnicze protesty. Blokady dróg przez rolników, w odróżnieniu od podobnych akcji w 2013 i 2014 roku, zyskały nawet zainteresowanie mediów i polityków. Być może dlatego, że mamy czas wyborczy. Inna sprawa, że o spełnieniu rolniczych postulatów – jak na razie – nie ma mowy. O sytuacji w rolnictwie najlepiej świadczy jeden straszliwy fakt: rolnicy – hodowcy są – obok bezrobotnych – tą grupą społeczną, w której najczęściej popełniane są samobójstwa.

Nic dziwnego, wszak za namowÄ… wÅ‚adz brali kredyty. Modernizowali gospodarstwa, budowali obory, chlewnie, kupowali inwentarz, a gdy nadszedÅ‚ czas spÅ‚aty dÅ‚ugów, ceny skupu poleciaÅ‚y w dóÅ‚ „na Å‚eb i szyjÄ™”. Obecnie za kilo żywca wieprzowego kupcy dajÄ… rolnikom ok. 3,50 zÅ‚, podczas gdy kilkanaÅ›cie miesiÄ™cy wczeÅ›niej dostawali powyżej 5 zÅ‚otych. Ceny mleka spadÅ‚y o 20-30 proc, o cenach warzyw i owoców w skupie lepiej nie wspominać.
 Dodajmy do tego kary, jakie bÄ™dÄ… musieli zapÅ‚acić polscy producenci mleka za przekroczenie unijnych limitów w 2014 roku. Kary mogÄ… siÄ™gać Å‚Ä…cznie nawet 1 mld zÅ‚otych. To już naprawdÄ™ sytuacja nie do pozazdroszczenia. Niektórzy gospodarze maja do zapÅ‚acenia nawet 40 -60 tysiÄ™cy zÅ‚otych kary!

Polski rynek – jak twierdzÄ… rolnicy – jest zalewany tanim, bo bezcÅ‚owym, ukraiÅ„skim ziarnem. Tymczasem Polska jest już importerem netto miÄ™sa, cukru i wielu innych artykuÅ‚ów rolnych. Tak siÄ™ dzieje w kraju posiadajÄ…cym prawie 2 mln gospodarstw rolnych. Od 2016 roku zagraniczni inwestorzy – jeżeli Sejm i rzÄ…d nie zdążą na czas wprowadzić ograniczeÅ„ bÄ™dÄ…cych jednak w zgodzie z unijnym prawem – bÄ™dÄ… mogli nabywać bez ograniczeÅ„ ziemiÄ™ uprawnÄ… w Polsce. Na Litwie ze zmianami w prawie uporano siÄ™ jeż w ub. roku.

Rosjanie przedłużają embargo dla Polski

Polscy rolnicy sÄ… – obok baÅ‚tyckich – najbardziej poszkodowanymi z powodu rosyjskiego embarga. RzÄ…dy paÅ„stw baÅ‚tyckich nie tylko zyskaÅ‚y unijnÄ… pomoc, ale i dajÄ… rolnikom wÅ‚asne pieniÄ…dze. Polski rzÄ…d powiada, że czeka na zgodÄ™ Brukseli. Rosjanie niedawno zaÅ› oÅ›wiadczyli, że przedÅ‚użą swoje embargo na polskÄ… wieprzowinÄ™ na kolejne 3 lata! Oficjalny powód – kolejne przypadki pomoru dzików.
W województwie podlaskim zanotowano wÅ‚aÅ›nie 32 przypadek padÅ‚ego dzika. Na Litwie i BiaÅ‚orusi dokonano masowego odstrzaÅ‚u dzików zaraz po pojawieniu siÄ™ choroby. W Polsce wciąż wiÄ™cej dyskusji niż odstrzaÅ‚u.

Finów wspiera UE, choć wspóÅ‚pracujÄ… z RosjÄ…
    
Komisja Europejska zapewni fiÅ„skim producentom mleka 10,7 mln euro wsparcia finansowego, ponieważ ponieÅ›li straty w handlu z RosjÄ…, która wprowadziÅ‚a embargo na eksport produktów - podaÅ‚a agencja Bloomberg.

WiÄ™kszość dostaw produktów mlecznych z Finlandii do Rosji stanowiÅ‚y produkty firmy Valio. W zeszÅ‚ym miesiÄ…cu Valio zapowiedziaÅ‚a zmniejszenie o prawie 4 proc. liczby pracowników ze wzglÄ™du na trudnoÅ›ci zwiÄ…zane z embargiem. Rosji. Unia wiÄ™c pomoże, choć Valio, nie baczÄ…c na sankcje, tworzy nowe miejsca pracy w Rosji. Buduje nowe zakÅ‚ady produkcyjne w Rosji. UruchomiÅ‚a w październiku 2014 roku produkcjÄ™ mleka i Å›mietany w zakÅ‚adzie w Matczyna w rejonie leningradzkim pod wÅ‚asnÄ… markÄ…. Produkuje tam też jogurty i kefiry. Jak podaÅ‚a w komunikacie, ma już zamówienia na rozszerzenie produkcji jogurtu i kefiru od wÅ‚adz regionu leningradzkiego. Mleko dla tych produktów pochodzi z dwóch lokalnych gospodarstw regionu. Ponadto Valio posiada wÅ‚asny zakÅ‚ad produkcyjny w Rosji w regionie Jerszov k. Moskwy, produkujÄ…cy sery topione. ”W tym przypadku, wejÅ›cie do Rosji z produkcjÄ… bÄ™dzie najwÅ‚aÅ›ciwsze” - podkreÅ›liÅ‚a spóÅ‚ka w komunikacie i w grudniu br. rozpoczęła produkcjÄ™ nowych produktów w Rosji: kremowego sera i masÅ‚a Viola, "Surowiec do produkcji sera i masÅ‚a, wybraliÅ›my z krajów dopuszczonych do eksportu do Rosji, w tym z BiaÅ‚orusi, Nowej Zelandii - stwierdziÅ‚y sÅ‚użby prasowej Valio. Valio ma już zakÅ‚ady w Rosji, ale otwarcie nowego zwiÄ™kszy produkcjÄ™ jej serów topionych w Rosji aż o 67%. No i jeszcze UE jej pomoże.

Litwini zwiększyli eksport pięciokrotnie

Wczesnej UE daÅ‚a pieniÄ…dze dla mleczarzy z paÅ„stw baÅ‚tyckich. O Polsce w Brukseli jakby zapomniano. Litewski rzÄ…d sam też wspomaga mleczarzy. Litewscy producenci mleka otrzymajÄ… dodatkowe wsparcie z budżetu narodowego w zwiÄ…zku ze spadkiem ceny mleka w skupie, które spowodowaÅ‚o rosyjskie embargo. Co prawda, Komisja Europejska daÅ‚a Litwie na ten cel prawie 49 milionów litów (tj. 14 mln euro, podczas gdy dwa pozostaÅ‚e kraje baÅ‚tyckie otrzymaÅ‚y tylko po 7 mln euro), ale uwzglÄ™dniajÄ…c fakt, że kwota ta tylko częściowo pokryje straty producentów, Litwa z wÅ‚asnego budżetu przyznaÅ‚a w grudniu br. dodatkowe 30 milionów litów, poinformowano w ministerstwie rolnictwa

Litwini wykazujÄ… siÄ™ też dużą obrotnoÅ›ciÄ… w handlu zagranicznym. UdaÅ‚o siÄ™ im znaleźć nowe rynki zbytu, dziÄ™ki czemu, tylko w listopadzie (liczÄ…c rok do roku) eksport produktów mleczarskich na Litwie wzrósÅ‚ 5,6 raza w porównaniu do listopada 2013 - podaje agencja LETA / ELTA.
Od listopadzie 2014 r. litewskie produkty mleczne zaczÄ™to  eksportowane do wielu nowych krajów: Arabii Saudyjskiej, Korei PoÅ‚udniowej, Tajlandii, Filipin, Jemenu, Bangladeszu, Pakistanu.

Nierychliwa władza

Przypomnijmy, że dopiero przed kilkoma tygodniami polski Sejm zajÄ…Å‚ siÄ™ wreszcie projektem ustawy o zawieszeniu, w zwiÄ…zku z rosyjskim embargiem, spÅ‚at niektórych pożyczek i kredytów, zaciÄ…gniÄ™tych przez rolników na prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Projekt wpÅ‚ynÄ…Å‚ do Sejmu już 18 sierpnia 2014, ale dopiero 5 grudnia 2014 skierowano go do I czytania w komisjach - do Komisji Finansów Publicznych, z zaleceniem zasiÄ™gniÄ™cia opinii Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ta ostatnia zajęła siÄ™ sprawÄ… pod koniec stycznia br.. Tempo prac parlamentarnych jest wiÄ™c „oszaÅ‚amiajÄ…ce”.
Przypomnijmy, że polskie rolnictwo poniosÅ‚o z tytuÅ‚u embarga straty siÄ™gajÄ…ce co najmniej miliarda dolarów plus ok. 250 mln USD stracili polscy przewoźnicy. Jak ocenia prof. Grzegorz KoÅ‚odko, polska gospodarka straciÅ‚a ogóÅ‚em na embargu 4 mld USD. „Wartość eksportu do Rosji w 2014 r. spadÅ‚a o ok. 1,3 mld USD w stosunku do 2013 r., kiedy to, po raz pierwszy, polski eksport przekroczyÅ‚ 10 mld USD i wyniósÅ‚ 10,8 mld dolarów. W 2015 r. najprawdopodobniej spadnie poniżej 9 mld dolarów” – ocenia byÅ‚y wicepremier, minister finansów RP.

Projekt ustawy zakÅ‚ada m.in., że rolnikom, którzy w prowadzÄ… produkcjÄ™ rolnÄ… objÄ™tÄ… zakazem wwozu na terytorium obszaru celnego Federacji Rosyjskiej, na ich udokumentowany wniosek, bÄ™dzie można zawieszać, na okres jednego roku od wejÅ›cia w życie ustawy, spÅ‚atÄ™ kredytów lub pożyczek, zaciÄ…gniÄ™tych w zwiÄ…zku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Za kredyty lub pożyczki zaciÄ…gniÄ™te w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego uznaje siÄ™ w szczególnoÅ›ci kredyty lub pożyczki zaciÄ…gniÄ™te na zakup nieruchomoÅ›ci rolnych, maszyn rolniczych, materiaÅ‚u hodowlanego, pasz oraz innych Å›rodków do produkcji rolnej.
WiążącÄ… dla banków decyzjÄ™ w tej kwestii miaÅ‚by wydawać wójt.

Oby tylko ustawa ujrzaÅ‚a Å›wiatÅ‚o dziennie nim upadnÄ… gospodarstwa rolne. KÅ‚opoty majÄ… bowiem nie tylko, tak opisywani w mediach sadownicy, ale i producenci mleka, czy trzody chlewnej. PogÅ‚owie trzy chlewnej jest obecnie na poziomie z lat 60. ub. wieku!. Za trudnÄ… sytuacjÄ™ w tej branży hodowcy obwiniajÄ… rosyjskie embargo i zbyt duży import tego miÄ™sa z takich krajów jak Niemcy, Dania czy Belgia.
Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w ramach UE, od stycznia do wrzeÅ›nia 2014 r. sprowadziliÅ›my towary rolne na kwotÄ™ 7,5 mld euro, tj. o 3,8 proc. wiÄ™cej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Np. z Niemiec sprowadzamy miÄ™so wieprzowe, czekoladÄ™ i wyroby czekoladowe, karmÄ™ dla zwierzÄ…t, Å›wiÅ„, wyroby piekarnicze, w tym m.in. herbatniki i wafle, sery, mleko w proszku.

Rolnicze postulaty

Pierwsze masowe protesty rolnicze w Polsce miaÅ‚y miejsce już w grudniu 2012 roku. Potem byÅ‚y kolejne i kolejne, prawie przemilczane przez polityków. ByÅ‚o też szereg zbiorowych petycji do rzÄ…du, dotyczÄ…cych szeregu bolÄ…czek. Nie ma co siÄ™ dziwić, że „miarka siÄ™ przebraÅ‚a”.

Podlaska i Wielkopolska Izba Rolnicza domagaÅ‚y siÄ™ już dawno siÄ™ interwencji rzÄ…du. „Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec caÅ‚kowitej biernoÅ›ci organów polskiego paÅ„stwa. Jak dotÄ…d, nie podjÄ™to żadnych skutecznych posunięć gwarantujÄ…cych zdjÄ™cie z rynku nadwyżek, które nie z winy rolników zostaÅ‚y „uwiÄ™zione” w kraju. Nie wypracowano także żadnych propozycji rekompensat za ponoszone straty. Tymczasem oczekiwania Å›rodowiska rolniczego odnoÅ›nie pilnego podjÄ™cia konkretnych dziaÅ‚aÅ„ wynikajÄ… z coraz bardziej potÄ™gujÄ…cej siÄ™ obawy o przyszÅ‚ość ekonomicznÄ… gospodarstw, szczególnie tych, w których inwestycje realizowane sÄ… w oparciu o kredyty bankowe” – czytamy w komunikacie. Teraz doÅ‚Ä…czyÅ‚y swoje postulaty inne organizacje rolnicze.

Izby rolnicze żądają m.in.:

- Uruchomienia rekompensat dla producentów żywca wieprzowego, które choć w części zÅ‚agodziÅ‚yby poziom cen od dÅ‚uższego czasu utrzymujÄ…cy siÄ™ poniżej progu opÅ‚acalnoÅ›ci;
- Wprowadzenia czytelnego systemu znakowania miÄ™sa, by nabywca Å‚atwo mógÅ‚ zidentyfikować kraj jego pochodzenia;
- Zintensyfikowania działań nad przyjęciem programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej, zanim produkcja ta załamie się całkowicie;
- Prowadzenia rzetelnej kontroli weterynaryjnej i sanitarnej materiału hodowlanego oraz mięsa pochodzącego z importu;
- Podjęcia działań stabilizujących polski rynek mleka.

Jan Wyganowski




 








udostępnij na fabebook
11.02.2015, 17:17:28

co to za tytuł rolni

kpina jakas ze strony autorów

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie