Producenci trzody chlewnej tracą cierpliwość i postanawiają upominać się o swoje na drogach. W środę, 5 marca br. w godz. 10-13.00 zablokują krajową dwójkę w Zbuczynie w powiecie siedleckim. W tym czasie rolnicy będą chodzić po przejściu dla pieszych. Udział w manifestacji zapowiedzieli przedstawiciele wielu okolicznych powiatów. Najgorsza sytuacja panuje w dziesięciu powiatach Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny, gdzie po wykryciu pierwszych w Polsce przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików wprowadzono tzw. strefę buforową.
Minister rolnictwa zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu ma ruszyć skup interwencyjny trzody chlewnej z obszaru strefy buforowej. Jednak rolnicy podkreślają, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Wprawdzie teoretycznie ubojnie i zakłady mięsne mogą już kupować zwierzęta ze strefy buforowej, ale w praktyce nikt nie jest tym zainteresowany.
Minister obiecuje
Minister rolnictwa spotkaÅ‚ siÄ™ 3 marca z rolnikami i przetwórcami ze strefy buforowej. ZapewniÅ‚, że producenci z powiatów objÄ™tych strefÄ… buforowÄ… otrzymajÄ… w pierwszej kolejnoÅ›ci dopÅ‚aty bezpoÅ›rednie, zostanie także, na wniosek producentów trzody, wystosowane pismo do banków w sprawie umożliwienia prolongaty w spÅ‚acie zaciÄ…gniÄ™tych kredytów z dopÅ‚atÄ… ARiMR.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystÄ…piÅ‚o też do komisarza UE Daciana Ciolosa o przyznanie dopÅ‚at do prywatnego przechowywania póÅ‚tusz wieprzowych oraz funduszy rezerwowych na częściowe pokrycie strat dla producentów trzody chlewnej ze strefy buforowej.
Minister rolnictwa StanisÅ‚aw Kalemba zapowiedziaÅ‚, że bÄ™dÄ… prowadzone odstrzaÅ‚y dzików. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu siÄ™ afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„. Problem w tym, że ani resort rolnictwa, ani Å›rodowiska nic nie mówiÄ… o pieniÄ…dzach za odstrzaÅ‚. Wzmożony odstrzaÅ‚ dzików spowoduje dodatkowe koszty dla kóÅ‚ Å‚owieckich. Na Litwie rzÄ…d pÅ‚aci od dawna po 250 litów za jednego odstrzelonego dzika. „Minister powiedziaÅ‚ „a” w sprawie odstrzaÅ‚u dzików, natomiast nie powiedziaÅ‚ „b”. Ministerstwo powinno zabezpieczyć Å›rodki na przeprowadzenie zmożonego odstrzaÅ‚u dzików – zwraca uwagÄ™ Dariusz BÄ…k, poseÅ‚ PiS.
Rosja nie planuje regionalizacji
Nie ma co też liczyć na Å‚askawość paÅ„stw należących do Unii Celnej, czyli Rosji, BiaÅ‚orusi i Kazachstanu. Szef Rosselchoznadzoru - Sergey Dankvert, zapowiedziaÅ‚ 4 marca, że taka regionalizacja obejmie 150 kilometrów wokóÅ‚ ogniska choroby, skÄ…d nie mogÄ… być eksportowane Å›winie i wieprzowina, ale sÄ… to tereny BiaÅ‚orusi i Ukrainy.
"Rosyjscy eksperci wyrazili opiniÄ™, że nie speÅ‚niÅ‚a siÄ™ nadzieja Komisji Europejskiej, że brak wieprzowiny na rynku rosyjskim i w konsekwencji wzrost cen, zmusi RosjÄ™ do przyjÄ™cia wariantu regionalizacji" – nie bez zadowolenia oznajmiÅ‚ Dankvert, zauważajÄ…c, że zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ już podwyżka cen na rosyjskim rynku z przyczyn psychologicznych, wszystkich typów produktów wieprzowych, oprócz smalcu.
Rosjanie mogÄ… zgodzić siÄ™ na import wieprzowiny z krajów UE, najbardziej oddalonych od ognisk ASF: Belgii, Holandii, Hiszpanii, WÅ‚och, Danii. Istnieje - jak zauważyÅ‚ szef Rosselchoznadzoru - Sergey Dankvert - „wysokie ryzyko dla paÅ„stw graniczÄ…cych z PolskÄ…, LitwÄ…, BiaÅ‚orusiÄ… i UkrainÄ…”
Dankwert zwróciÅ‚ też uwagÄ™, że "pomimo wielkiego zainteresowania poszczególnych krajów UE wznowieniem dostaw wieprzowiny na rynek rosyjski, Komisja Europejska nie skierowaÅ‚a jeszcze do komisji Eurazji wniosku o prowadzenie negocjacji w sprawie nowych Å›wiadectw weterynaryjnych.”
Amerykanie też nie mogÄ… liczyć na Å‚askawość Rosjan. Embargo miaÅ‚o być zniesione od 10 marca br. dla dwóch spóÅ‚ek wchodzÄ…cych w skÅ‚ad amerykaÅ„skiego koncernu Smithfield, kupionego w 2013 roku przez Amerykanów. W przeddzieÅ„ wyjazdu do Waszyngtonu ekspertów rosyjskich, USA odmówiÅ‚y przyjÄ™cia ekspertów Rosselchoznadzoru.
Z kolei embargo na polską wieprzowinę wciąż utrzymują tacy polscy przyjaciele, jak Ukraina, Korea Południowa, Japonia.
Jan Wyganowski