Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, podpisał dekret przewidujący ograniczenia w imporcie towarów rolnych z tych krajów, które wprowadziły sankcje na Rosję. To wojna gospodarcza - ocenia polski minister rolnictwa. To ciężki cios w polskie rolnictwo - straty się pogłębią, a 80 proc. towarów, które eksportowaliśmy do Rosji, nie znajdzie nowych nabywców zagranicznych - komentował w środę na gorąco Marek Sawicki.
Zakazane warzywa, owoce, mleko, ser, drób, ryby
Zakaz importu do Rosji dotyczy w szczególnoÅ›ci woÅ‚owiny, wieprzowiny, drobiu, owoców, serów i produktów mlecznych i obejmuje kraje: Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, KanadÄ™, AustraliÄ™ i NorwegiÄ™. Dekret prezydenta FR jest już dostÄ™pny na stronie internetowej Rady Ministrów Federacji Rosyjskiej.
Wykaz obejmuje: schÅ‚odzone, Å›wieże lub mrożone miÄ™so z bydÅ‚a, wieprzowiny, drobiu, solone, suszone, wÄ™dzone miÄ™so, ryby i skorupiaki, miÄ™czaki i inne bezkrÄ™gowce. Ponadto, na liÅ›cie sÄ…: mleko i produkty mleczne, warzywa, korzenie i bulwy spożywcze, owoce i orzechy, kieÅ‚basy i podobne wyroby z miÄ™sa, podroby z zawartoÅ›ciÄ… krwi (w tym przetwory spożywcze oparte na nich). Na liÅ›cie sÄ… produkty gotowe, w tym sery i twarogi na bazie tÅ‚uszczów roÅ›linnych i produktów na bazie mleka, tÅ‚uszczów roÅ›linnych.
Należy zauważyć, że zakaz nie obejmuje towarów przeznaczonych do pożywienia niemowlÄ…t.
Rosja jest gÅ‚ównym odbiorcÄ… europejskich owoców i warzyw, ale plasuje siÄ™ dopiero na 23. miejscu wÅ›ród nabywców żywnoÅ›ci ze Stanów Zjednoczonych (mniej niż 1% eksportu rolnego USA). Do Rosji trafia natomiast 21,5% eksportu warzyw z UE i 28% eksportu owoców.
Bank centralny Rosji ostrzegÅ‚, że takie zakazy importu tanich produktów mogÄ… utrudnić kontrolowanie inflacji, która spadÅ‚a do 7,5% w skali rocznej w lipcu br., ale pozostaje znacznie powyżej poziomu 6,5% z 2013 roku.
Do tej pory sankcje na RosjÄ™ naÅ‚ożyÅ‚y miÄ™dzy innymi: kraje Unii Europejskiej, USA, Japonia, Kanada i Australia. WczeÅ›niej Rosja wprowadziÅ‚a embargo na warzywa i owoce z Polski, unijnÄ… wieprzowinÄ™, woÅ‚owinÄ™ z Rumunii oraz wiÄ™kszość produktów spożywczych z: Ukrainy, Gruzji i MoÅ‚dawii. Od 7 sierpnia Rosja wprowadziÅ‚a zakaz dostaw bydÅ‚a hodowlanego z kilku regionów WÅ‚och i Grecji.
WedÅ‚ug szefa Departamentu Gospodarki Åšwiatowej na Uniwersytecie w St Petersburgu Siergieja Sutyrina, z USA do Rosji importowano gÅ‚ownie produkty pochodzenia zwierzÄ™cego (woÅ‚owina, cielÄ™cina, drób), z UE przede wszystkim - produkty mleczne (Dania, Finlandia, Francja i kraje baÅ‚tyckie) i warzywa (Polska), z Japonii - owoce morza.
WedÅ‚ug Federalnej SÅ‚użby Celnej Rosji, najwiÄ™kszymi eksporterami produktów mleczarskich do koÅ„ca 2013 roku byÅ‚y Finlandia (17,8 ton o wartoÅ›ci 19.600.000 dolarów), Estonia (8,3 tony na 19.400.000 dolarów), Polska (3,8 ton na 8.000.000 dolarów) i Litwa (3 ton na 7.300.000 dolarów). Do koÅ„ca 2013 r., zgodnie z danymi Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej, okoÅ‚o 70% importu sera i twarogu do Rosji stanowiÅ‚y dostawy Holandii, Ukrainy, Niemiec, Finlandii i Litwy.
UE straci na zakazie importu 10-12 mld euro rocznie
WedÅ‚ug przeglÄ…du analitycznego Raiffeisen Research, ”(...)Wartość produktów rolnych ze znakiem UE eksportowanych do Rosji, szacuje siÄ™ na okoÅ‚o 10-12 mld euro.Tak wiÄ™c, może ona stracić tyle, w przypadku zakazu importu wszystkich artykuÅ‚ów żywnoÅ›ciowych i produktów rolnych do Rosji”.
Rzecznik BiaÅ‚ego Domu zauważyÅ‚ zaÅ›, że "wraz z rozwojem krajowej produkcji drobiu, Rosja staÅ‚a siÄ™ dla Stanów Zjednoczonych mniej ważnym rynkiem eksportu. UdziaÅ‚ Rosji w caÅ‚kowitej podaży tego amerykaÅ„skiego produktu jest "tylko na poziomie 7%", podczas gdy w poÅ‚owie lat 1990, osiÄ…gnÄ…Å‚ 40%. W zwiÄ…zku z tym, nie należy siÄ™ spodziewać, że zakaz eksportu miÄ™sa drobiowego z USA bÄ™dzie miaÅ‚ duży wpÅ‚yw na naszÄ… branżę”.
W 2013 roku Stany Zjednoczone wyeksportowaÅ‚y do Rosji 267 ton kurczaka za 303 mln dolarów.
UE odwoła się do WTO
UE gotowa jest odwoÅ‚ać siÄ™ do Åšwiatowej Organizacja Handlu w zwiÄ…zku z rosyjskim zakazów importu żywnoÅ›ci – tak powiedziaÅ‚y dla ITAR-TASS unijne źródÅ‚a dyplomatyczne. Może też być niebawem zwoÅ‚ane nadzwyczajne posiedzenie Rady UE w zwiÄ…zku z rosyjskimi sankcjami. "Politycznie motywowane zakazu handlu sÄ… bezpoÅ›rednim pogwaÅ‚ceniem zasad WTO, które Rosja zobowiÄ…zaÅ‚a siÄ™ respektować Åšrodki te zostanÄ… dokÅ‚adnie przeanalizowane, a nastÄ™pnie należy skÅ‚adać odpowiednie roszczenia do WTO” - powiedziaÅ‚ unijny dyplomata, dodajÄ…c, że rosyjski zakaz importu żywnoÅ›ci z UE, to "nieodpowiedzialne dziaÅ‚ania", które "mogÄ… doprowadzić do utraty miliardów euro, zarówno przez konsumentów europejskich, jak i rosyjskich”.
Rzecz w tym, że unijne i amerykańskie sankcje też są motywowane politycznie i Rosja także zapowiada, że może odwołać się od nich do WTO.
Miliard euro polskich strat?
Prezes ZwiÄ…zku Polskie MiÄ™so Witold ChoiÅ„ski powiedziaÅ‚ IAR, że wprawdzie nie znamy szczegóÅ‚ów planowanych zmian, ale mogÄ… one dotknąć polskich rolników i przetwórców mleka, miÄ™sa oraz owoców i warzyw. To może mieć wpÅ‚yw na caÅ‚Ä… gospodarkÄ™, bo przetwórstwo rolne ma duży udziaÅ‚ w polskim eksporcie. Zdaniem Witolda ChoiÅ„skiego polskie przedsiÄ™biorstwa mogÄ… dużo stracić na rosyjskim embargu. Ekspert przypomina, że wiele z nich wciąż siÄ™ rozwija i majÄ… swoje zobowiÄ…zania finansowe.
- Sytuacja jest naprawdÄ™ poważna. Firmy w przetwórstwie mlecznym, miÄ™snym i owocowo-warzywnym korzystajÄ… z wieloletnich kredytów. Te kredyty trzeba spÅ‚acać. Kiedy nastÄ…pi zmniejszenie produkcji, te firmy stanÄ… przed bardzo poważnym problemem - zaznaczyÅ‚ ChoiÅ„ski.
Rynek rosyjski to dziÅ› niespeÅ‚na 7 proc. wartoÅ›ci polskiego eksportu rolno-spożywczego. WedÅ‚ug danych Ministerstwa Finansów, eksport z Polski do Rosji w pierwszym póÅ‚roczu tego roku zmniejszyÅ‚ siÄ™ o 7 proc. - do 5 mld dolarów. Natomiast dostawy produktów roÅ›linnych spadÅ‚y o 17,6 proc. JednoczeÅ›nie odnotowano znaczne zmniejszenie dostaw warzyw i owoców, w tym jabÅ‚ek, gruszek i pomidorów.
Polska - wedÅ‚ug obliczeÅ„ rosyjskich specjalistów - w zwiÄ…zku z nowymi ograniczeniami straci okoÅ‚o 1 mld euro.
W 2013 r. Polska wyeksportowaÅ‚a do Rosji ponad 804 tysiÄ™cy ton warzyw i owoców Å‚Ä…cznie okoÅ‚o 336 mln euro. Polskie Ministerstwo Rolnictwa, już po embargu na warzywa i jabÅ‚ka, szacowaÅ‚a straty z rosyjskiego zakazu 500 mln euro.
Mołdawscy chłopi już protestowali w Kiszyniowie
Setki moÅ‚dawskich rolników protestowaÅ‚o siÄ™ w Å›rodÄ™ rano w Kiszyniowie, żądajÄ…c zapewnienia pomocy paÅ„stwa w zwiÄ…zku z nadchodzÄ…cym zniesieniem zerowych stawek celnych na eksport do Rosji wina, miÄ™sa, warzyw, owoców i zbóż.
1 wrzeÅ›nia wchodzi w życie rosyjska ustawa, znoszÄ…ca zerowe stawki należnoÅ›ci celnych przywozowych na wiele towarów przywożonych do Rosji z MoÅ‚dawii, w tym wina, miÄ™sa, warzyw, owoców i zbóż. Strona rosyjska powiedziaÅ‚a, że to reakcja na podpisanie umowy MoÅ‚dawii z UE w sprawie strefy wolnego handlu, która, wedÅ‚ug wÅ‚adz rosyjskich, zagraża bezpieczeÅ„stwu rynku Unii Celnej.
Tradycyjnie MoÅ‚dawia eksportuje do Rosji ponad 180 tysiÄ™cy ton jabÅ‚ek, Å›liwek 50.000 ton, 45.000 ton winogron deserowych, brzoskwiÅ„ i moreli. Ponad 60 procent z owoców i warzyw MoÅ‚dawii trafia do Rosji.
Brazylia zajmie miejsce USA ?
Rosja tymczasem szuka nowych rynków importowych. UE i USA majÄ… zastÄ…pić dostawcy m.in. z Ameryki PoÅ‚udniowej, kraje BRICS, Unii Celnej. Eksperci i producenci. Rosselchoznadzoru już w czwartek, bÄ™dÄ… omawiać możliwość rozszerzenia dostaw z ambasadorami Ekwadoru, Brazylii, Chile i Argentyny.
W Å›rodÄ™ wieczorem już zniesiono ograniczenia dla brazylijskich dostawców produktów zwierzÄ™cych. Rosja w ciÄ…gu najbliższych dwóch miesiÄ™cy, może rozpocząć import ryb oraz niektórych produktów mlecznych, takich jak sery, mleko, masÅ‚o z Brazylii - powiedziaÅ‚ dla agencji RIA Novosti Manager Assistant Rosselchoznadzor Alex Alexeenko.
Szef Rosselchoznadzoru, Siergiej Dankvert, powiedziaÅ‚ na spotkaniu z kierownictwem Narodowego Stowarzyszenia MiÄ™snego i National Association of Pig Producentów Rosji, że wzrost podaży miÄ™sa i produktów mlecznych z Brazylii przyczyni siÄ™ do nasycenia rynku i zapobiegnie wzrostowi cen.
WedÅ‚ug Rosselchoznadzoru, prawo do eksportu swoich produktów otrzymaÅ‚o 27 brazylijskich producentów woÅ‚owiny, 26 - miÄ™sa drobiowego i produktów drobiowych, 4 - wieprzowiny. Ponadto pierwsza brazylijska firma ma już prawo do dostaw produktów mlecznych (Confepar i Perdigão).
„PrzedsiÄ™biorstwa brazylijskie produkujÄ…ce drób mogÄ… spokojnie zaspokoić popyt na miÄ™so z kurczaka na rynku rosyjskim w zwiÄ…zku z decyzjÄ… Federacji Rosyjskiej, aby zakazać lub ograniczyć na okres jednego roku przywóz produktów rolnych z kilku innych krajów” - ogÅ‚osiÅ‚ w Å›rodÄ™, 6 sierpnia br., prezes Brazylijskiego Stowarzyszenia Producentów biaÅ‚ka zwierzÄ™cego Francisco Turra.
„IstniejÄ…ce moce u brazylijskich producentów umożliwiajÄ… dodatkowÄ… dostawÄ™ 150 tysiÄ™cy ton drobiu do Rosji, które w caÅ‚oÅ›ci pokryjÄ… zakazany kontyngent z USA” - powiedziaÅ‚ Turra. PrzypomniaÅ‚, że w 2013 r., Brazylia wprowadziÅ‚a do Rosji w 60 ton miÄ™sa drobiowego, a do paÅ„stw Ameryki PoÅ‚udniowej wyeksportowaÅ‚a ponad 300 ton tego produktu. Szef brazylijskiego stowarzyszenia zauważyÅ‚ również, że wÅ‚aÅ›nie niedawno Rosselhoznadzor zaakceptowaÅ‚ 26 dostawców miÄ™sa drobiowego z Brazylii.
"Zwiększenie eksportu do Rosji oznaczać będzie, że w tym roku Brazylia może wyeksportować do 4 mln ton drobiu" - powiedział wiceprezes brazylijskiego stowarzyszenia przemysłu drobiarskiego Ricardo Santin.
CieszÄ… siÄ™ też biaÅ‚oruscy producenci mleka i "z entuzjazmem postrzegajÄ…" zakaz importu z UE. "Na BiaÅ‚orusi otworzÄ… siÄ™ dodatkowe możliwoÅ›ci sprzedaży i zbudujemy w tym czasie, potencjaÅ‚, który jest potrzebny" - mówi ekspert Eugenia Uvarinoy. Do niedawna BiaÅ‚oruÅ› zaopatrywaÅ‚a UkrainÄ™ w duże iloÅ›ci mleka i przetworów.
WzrosnÄ… cen na ryku rosyjskim?
W 2013 roku, Rosja zaimportowaÅ‚a 1.240.000 ton jabÅ‚ek (45% udziaÅ‚u w rynku). UdziaÅ‚ Polski wyniósÅ‚ 54% importu ogóÅ‚em – informowaÅ‚a agencjÄ™ ITAR -TASS Tyurin. Dostawy z MoÅ‚dawii stanowiÅ‚y 13,5%, Chin - 8,6%, Serbii 5%, Chile i Azerbejdżan dostarczaÅ‚y po 3% caÅ‚kowitego przywozu jabÅ‚ek na rynek rosyjski.
Ze wzglÄ™du na zakaz importu owoców z Polski, pod koniec roku cena jabÅ‚ek w Rosji może wzrosnąć o 30-40%, - uważa prezes Instytutu Marketingu Rolniczego (IAM) Elena Turina. WyjaÅ›niÅ‚a, że zakoÅ„czenie dostaw z Polski zmieni geografiÄ™ importu, wymaga dodatkowego czasu i kosztów. "To doprowadzi do wzrostu cen. Polskie jabÅ‚ka mogÄ… zastÄ…pić sadownicy z krajów poza UE - Chin, Serbii, Chile, Argentyny, Azerbejdżanu.
Rosyjscy dziennikarze zauważajÄ…, że Rosja jest samowystarczalna tylko pod wzglÄ™dem produkcji zboża i ziemniaków. ResztÄ™ produktów musi importować. W niektórych regionach import ten zabezpiecza zapotrzebowanie na żywność w 60-70 proc. Detaliczne sieci handlowe bÄ™dÄ… potrzebowaÅ‚y jednak kilku miesiÄ™cy, aby zapewnić wymienność produktów importowanych, które zostaÅ‚y zakazane w odpowiedzi na sankcje wobec Rosji - mówi dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych firm - Andrew Karpov.
Rosja stawia na samowystarczalność
WedÅ‚ug Ivana Fedyakova z firmy badawczej rynków CEO, Rosja w zakresie bezpieczeÅ„stwa żywnoÅ›ci, może liczyć na wÅ‚asne produkty, szczególnie takie jak drób. Problemy mogÄ… siÄ™ pojawić wtedy, gdy kraje zachodnie zabroniÄ… eksportu do Rosji technologii do produkcji roÅ›linnej: wyposażenia, chemii i sadzonek.
WedÅ‚ug ekspertów, udziaÅ‚ importu żywnoÅ›ci w sieciach detalicznych wynosi Å›rednio od 30% do 50% - w zależnoÅ›ci od sieci i kategorii. WedÅ‚ug WÅ‚adimira Rusanova z X5 Retail Group (sieć "Roundabout", "Crossroads", "Karuzela"), udziaÅ‚ importowanych produktów żywnoÅ›ciowych jest na poziomie 15-20%, w zależnoÅ›ci od sezonu. IstniejÄ… kategorie, których dostawa nie jest zależna od czynnika sezonowoÅ›ci, na przykÅ‚ad, niektóre rodzaje sera, jogurtu.
WedÅ‚ug oficjalnych źródeÅ‚ rosyjskich, dostawy drobiu na rynek rosyjski w 2013 roku wyniosÅ‚y 4,3 mln ton, z czego 88% pochodziÅ‚o z produkcji krajowej. W branży drobiarskiej jest najniższy, wÅ›ród wszystkich rodzajów miÄ™sa, wskaźnik importu: w 2012 roku import pokrywaÅ‚ 14%, rynku, natomiast w produkcji trzody chlewnej - 34%, woÅ‚owiny - 43%.
Import tylko owoców i warzyw z Europy do Rosji wynosiÅ‚ prawie 2,5 miliardów dolarów rocznie. WedÅ‚ug Federalnej SÅ‚użby Celnej, w ubiegÅ‚ym roku wprowadzono z UE warzywa o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci okoÅ‚o 935 milionów dolarów, a owoców za ponad - 1,5 mld dolarów.
Jan Wyganowski