08.04.2014

Rosyjskie embarga. Po mięsie, mleko

Nie otrząsnęliśmy się jeszcze po rosyjskim embargu na polską wieprzowiną,a Rosjanie nakładają już kolejne – tym razem mleczne. Już trzy polskie mleczarnie mają zakaz eksportu mleka i produktów mlecznych na teren Federacji Rosyjskiej. Po embargu dla niewielkich mleczarni w Rypnie i Baranowie, koło Ostrołęki, rosyjska służba fitosanitarna uznała, że od 17 kwietnia nie będzie mogła wysyłać swego towaru Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Maz..

Federalna SÅ‚użba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) stwierdziÅ‚a, że podczas badaÅ„ laboratoryjnych w produktach spóÅ‚dzielni wykryto bakterie z grupy paÅ‚eczek jelitowych. Dariusz SapiÅ„ski, prezes Mlekovity, w rozmowie z portalem spożywczym zapewniÅ‚, że Rosja nie ma podstaw do podejmowania decyzji o zakazie eksportu. ZaprzeczyÅ‚, aby w produktach spóÅ‚dzielni znajdowaÅ‚y siÄ™ bakterie wskazane przez rosyjskich inspektorów Ma nadziejÄ™, że sprawa zostanie szybko wyjaÅ›niona, a Rossielchoznadzor cofnie swojÄ… decyzjÄ™. - Na chwilÄ™ obecnÄ… możemy wysyÅ‚ać nasze produkty na rynek rosyjski, sÄ… one doskonaÅ‚ej jakoÅ›ci. WyjaÅ›niamy te sprawÄ™ i spodziewam siÄ™, że blokada zostanie szybko zdjÄ™ta – powiedziaÅ‚ portalowi spożywczemu prezes SapiÅ„ski.
Mlekovita nadal może eksportować wyroby z zakÅ‚adów z Baranowa i Lubawy.

Mlekovita jest najwiÄ™kszym producentem nabiaÅ‚u w kraju, posiada 13 zakÅ‚adów i 23 centra dystrybucyjne zlokalizowane w caÅ‚ym kraju. WedÅ‚ug Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek dziennika „Rzeczpospolita”, Mlekovita jest najcenniejszÄ… markÄ… produkcyjnego sektora polskiej gospodarki. Jej wartość wyceniana jest na 1,37 miliarda zÅ‚otych. Jest jednym z gÅ‚ównych polskich eksporterów żywnoÅ›ci na rynek Federacji Rosyjskiej.

Rosyjska sÅ‚użba sanitarno-epidemiologiczna (Rospotriebnadzor) zabroniÅ‚a także wwożenia na terytorium Federacji produktów nabiaÅ‚owych z szeÅ›ciu zakÅ‚adów ukraiÅ„skich. "Aby zapewnić przestrzeganie praw konsumenta, Rospotriebnadzor wstrzymaÅ‚ import szeÅ›ciu ukraiÅ„skich producentów do Federacji Rosyjskiej" - gÅ‚osi komunikat Rospotriebnadzoru.

Chińskie nadzieje
    
Marcin WroÅ„ski, prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. WÅ‚adysÅ‚awa Grabskiego, jest przekonany, że rosyjskie embargo na polskÄ… wieprzowinÄ™ oraz mleko jest efektem polskiego zaangażowania siÄ™ w konflikt na Ukrainie. To Polska najgÅ‚oÅ›niej z krajów Unii Europejskiej żądaÅ‚a sankcji dla Rosji. Teraz prawdopodobnie odczuwamy tego konsekwencje. Prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa uważa, że rzÄ…d nie powinien dopuÅ›cić, żeby zakaz importu zostaÅ‚ rozszerzony na mleko, owoce i warzywa. - Powinien powstać kompleksowy plan dziaÅ‚aÅ„ dla przetwórców i producentów Å‚agodzÄ…cy negatywne skutki zakazu. Na poczÄ…tek musimy zdywersyfikować eksport wieprzowiny. Zwrócić uwagÄ™ na takie kraje jak: Korea, Japonia, Filipiny, Angola, czy inne kraje azjatyckie - apeluje.
Minister Sawicki zapowiedziaÅ‚, że ma nadzieje, iż „jeszcze w maju uda mi siÄ™ pojechać na rynki azjatyckie i tam bezpoÅ›rednio o tym rozmawiać".

Teraz z nadziejÄ… patrzymy wÅ‚aÅ›nie na ChiÅ„czyków. Jak informuje GÅ‚ówny Lekarz Weterynarii, w dniach 16-20 kwietnia br. w Polsce odbÄ™dzie siÄ™ kontrola zakÅ‚adów mleczarskich i produkujÄ…cych odżywki dla dzieci na bazie mleka przez inspektorów z ChiÅ„skiej Republiki Ludowej. Koordynatorem chiÅ„skiej misji jest Polska Izba Mleka. Na razie ChiÅ„czycy utrzymujÄ…, podobnie, jak i Rosjanie i UkraiÅ„cy, embargo na polskie miÄ™so.

Rosyjskie potrzeby

Tymczasem Rosjanie muszÄ… importować mleko i przetwory mleczne, bo nie sÄ… na razie samowystarczalni. Minister Rolnictwa, NikoÅ‚aj Fiodorow, informowaÅ‚ 31 marca br. premiera Dmitrija Miedwiediewa, że w 2013 r. produkcja mleka wyniosÅ‚a 30,7 mln ton, co oznacza spadek 3,7% w porównaniu do wyników 2012 roku. UdziaÅ‚ krajowej produkcji mleka pozostaje poniżej progów Doktryny BezpieczeÅ„stwa Å»ywnoÅ›ci o 13,4%. Zgodnie z tym dokumentem, Rosja musi zapewnić sobie mleko z wÅ‚asnej produkcji w 90% do roku 2020.

Åšrednie ceny konsumpcyjne produktów mlecznych w Rosji w marcu br, liczÄ…c rok do roku, wzrosÅ‚y o 20% - podaÅ‚a rosyjska Krajowa Unia Producentów Mleka (Soyuzmoloko). W okresie od marca 2013 r. do marca 2014 ceny pasteryzowanego mleka wzrosÅ‚y o ponad 6 rubli do 40,44 rubli (plus 18,4%), masÅ‚a - o 62 ruble do 326 rubli (plus 23,6%), sera - o 67 rubli do 341,68 rubli (plus 24,5%.)

"Wzrost cen mleka nastÄ…piÅ‚ z kilku powodów: jest to efekt ubiegÅ‚orocznej suszy i wzrostu cen zbóż i nawozów oraz konsekwencji wstÄ…pienia Rosji do WTO, a co najważniejsze - opóźnienia subsydiów i zmian w systemie paÅ„stwa" - powiedziaÅ‚ przewodniczÄ…cy organizacji Unii Mleka Andrey Danilenko. WpÅ‚yw pewnie miaÅ‚y i embarga z 2013 roku na mleko z niektórych krajów, np. Litwa, Nowa Zelandia.

Nie tylko rosyjskie embargo

Nie wiadomo też kiedy ewentualnie zakoÅ„czy siÄ™ europejskie i azjatyckie embargo na polskÄ… wieprzowinÄ™. Przypomnijmy, że zakaz eksportu polskiego miÄ™sa wieprzowego dotyczy Tajwanu, Korei PoÅ‚udniowej, Japonii, Rosji, BiaÅ‚orusi, Chin i Ukrainy. Tymczasem Komisja Europejska (trudno zgadnąć dlaczego) postanowiÅ‚a zwrócić siÄ™ w tej spawie do Åšwiatowej Organizacji Handlu, ale tylko wobec rosyjskiego embarga, pomijajÄ…c takie zaprzyjaźnione z PolskÄ…, kraje, jak Ukraina, czy np. Japonia. Rozpatrywanie skargi może potrwać i kilka lat. Tymczasem gÅ‚ównym dostawcÄ… miÄ™sa czerwonego na rynek rosyjski jest obecnie Brazylia, ze sprzedażą na poziomie 400 tys. ton. Kolejne miejsce zajmuje BiaÅ‚oruÅ›, która dostarcza już Rosji 300 tys. ton towarów miÄ™snych.

Szczególnie bolÄ…ce powinno być dla polskich polityków ukraiÅ„skie embargo. Tyle napracowali siÄ™ na Majdanie, a wdziÄ™cznoÅ›ci żadnej. Prezes ZwiÄ…zku Polskie MiÄ™so, Witold ChoiÅ„ski, podczas konferencji prasowej 7 kwietnia br., powiedziaÅ‚, że Ukraina nie tylko nie kupuje polskiej wieprzowiny, ale nadal blokuje też eksport polskiej woÅ‚owiny na swój rynek. "Nalegamy, aby minister spraw zagranicznych z okazji swojej nastÄ™pnej wizyty podniósÅ‚ te wÄ…tki. To może częściowo zrekompensować straty branży miÄ™snej" - zaznaczyÅ‚. Od 2007 roku obowiÄ…zuje embargo dla polskiej woÅ‚owiny i żywca woÅ‚owego na Ukrainie.

ZwiÄ…zek Polskie MiÄ™so poinformowaÅ‚, że przez zakaz eksportu polskiej wieprzowiny m.in. na UkrainÄ™, do Rosji i Chin nasz eksport kurczy siÄ™ Å›rednio o ok. 10 mln zÅ‚ dziennie. Podczas konferencji prasowej prezes ChoiÅ„ski powiedziaÅ‚, że już kilku polskich przetwórców miÄ™sa ma zamiar przenieść produkcjÄ™ do Niemiec. I tak kupujemy od nich póÅ‚tusze, bo w Polsce zostaÅ‚a zaledwie poÅ‚owa pogÅ‚owia trzody chlewnej w porównaniu ze stanem przed ok.10 lat.

Chińskie mięso z Ameryki

SprawdziÅ‚y siÄ™ też nasze wczeÅ›niejsze informacje o stopniowym znoszeniu rosyjskiego embarga na amerykaÅ„skie miÄ™so. Na razie zgodÄ™ otrzymaÅ‚ przejÄ™ty w 2013 roku przez ChiÅ„czyków amerykaÅ„ski koncern Smithfield. Ma on swoje zakÅ‚ady i w Polsce ( np. ZakÅ‚ady MiÄ™sne EÅ‚k, Morliny, czy drobiarskie w SuwaÅ‚kach). Dostawy na rosyjski rynek sÄ… realizowane od niedawna tylko z zakÅ‚adów za oceanem. Rosyjskie embargo na amerykaÅ„skie miÄ™so zostaÅ‚o naÅ‚ożone w 2013 roku z powodu stwierdzenia zawartoÅ›ci w miÄ™sie pozostaÅ‚oÅ›ci raktopaminy. WczeÅ›niej Stany Zjednoczone byÅ‚y jednym z najwiÄ™kszych dostawców miÄ™sa wieprzowego do Rosji. W 2012 roku wartość eksportu wyniosÅ‚a prawie 300 milionów dolarów.

Rosja wznowiÅ‚a też dostawy wieprzowiny z Brazylii. Import wieprzowiny z Brazylii do Rosji byÅ‚ ograniczony w okresie od grudnia 2012 roku także z powodu obecnoÅ›ci w produkowanym miÄ™sie zakazanego stymulatora raktopaminy. Analogiczne Å›rodki podjÄ™te zostaÅ‚y również wobec przedsiÄ™biorstw z Meksyku, Kanady i USA.

Zaostrzone kontrole

Wicepremier Federacji Rosyjskiej, Arkady Dworkowicz, po spotkaniu 7 kwietnia, br. sztabu operacyjnego zajmujÄ…cego siÄ™ AfrykaÅ„skim Pomorem ÅšwiÅ„ oraz kierownictwem Rosselchoznadzoru, poleciÅ‚ wzmóc kontrolÄ™ towarów w tranzycie na granicy z FederacjÄ… RosyjskÄ…. Rosselhoznadzor i SÅ‚użba Celna majÄ… zapobiegać „kontrabandzie do Rosji wieprzowiny z Unii Europejskiej, którÄ… próbuje siÄ™ pod pÅ‚aszczykiem produktów tranzytowych, np. czy też z faÅ‚szywymi etykietami drobiu, wprowadzać na rynek rosyjski”.
Na spotkaniu w siedzibie sztabu operacyjnego dla likwidacji skutków ASF, Dworkowicz poleciÅ‚ podjąć Å›rodki „ dla ograniczenia przypadków nieuprawnionego przepÅ‚ywu wszystkich Å›rodków transportu i nielegalnej sprzedaży żywych Å›wiÅ„ i produktów ze Å›wiÅ„ oraz sprawdzanie, czy nie sÄ… narażone w czasie transportu na ciepÅ‚o, wskutek czego nie bÄ™dÄ… nadawać siÄ™ na przetwórstwo przemysÅ‚owe”.

Jan Wyganowski



udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie