27.09.2014

Rozmawiasz o pracy? To błąd!

Komu nie zdarzyło się po pracy ponarzekać na szefa, klienta czy kolegę zza biurka? Dzielenie się z innymi biurowymi opowieściami może jednak wpędzić nas w poważne kłopoty. Sprawdź jak mówić o pracy, by nie wejść w konflikt z prawem. A może jest już za późno?

Niezależnie od tego czy pracujemy w maÅ‚ej firmie, czy w wielkiej korporacji w trakcie realizowania obowiÄ…zków zawodowych wchodzimy w posiadanie informacji, które nie powinny wypÅ‚ynąć na zewnÄ…trz. Niektórzy pracodawcy by zabezpieczyć swoje interesy wymagajÄ… od nowo zatrudnionych podpisania specjalnych umów o zachowanie poufnoÅ›ci. Jednak uwaga, nawet bez podpisania takiego dokumentu obowiÄ…zuje nas dyskrecja. W jakim zakresie?

DÅ‚ugi jÄ™zyk  grozi bezrobociem

Pracownicy powinni uważać przede wszystkim na tzw. tajemnicÄ™ przedsiÄ™biorstwa. Jej definicjÄ™ reguluje ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jak czytamy w ustawie: „Przez tajemnicÄ™ przedsiÄ™biorstwa rozumie siÄ™ nieujawnione do wiadomoÅ›ci publicznej informacje techniczne, technologiczne, handlowe, organizacyjne przedsiÄ™biorstwa lub inne informacje posiadajÄ…ce wartość gospodarczÄ…, co do których przedsiÄ™biorca podjÄ…Å‚ niezbÄ™dne dziaÅ‚ania w celu zachowania ich poufnoÅ›ci”. Które informacje sÄ… tajemnicÄ…? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej firmy i rodzaju dziaÅ‚alnoÅ›ci. Wiadomo, że niektóre zakÅ‚ady pracy (zwÅ‚aszcza te dziaÅ‚ajÄ…ce w sektorze nowoczesnych technologi) bÄ™dÄ… posiadaÅ‚y wiÄ™cej tajemnic – inne znacznie mniej. TajemnicÄ… objÄ™te mogÄ… być np. treÅ›ci umów zawieranych z kontrahentami czy plany przyszÅ‚ych dziaÅ‚aÅ„. Dla wÅ‚asnego bezpieczeÅ„stwa lepiej  wykazać siÄ™ nadmiernÄ… dyskrecjÄ… niż zbytniÄ… wylewnoÅ›ciÄ…. W dobie mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych i internetu nieopatrzna wypowiedź może kosztować nas wiÄ™cej niż utratÄ™ pracy.

Zdradzisz tajemnicÄ™ – naruszysz kodeks karny

Ujawnienie tajemnicy przedsiÄ™biorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, który może za sobÄ… pociÄ…gać odpowiedzialność karnÄ… oraz cywilnÄ…. JeÅ›li pracownik podpisaÅ‚ umowÄ™ o zachowaniu poufnoÅ›ci to dodatkowo można mówić o odpowiedzialnoÅ›ci kontraktowej.

 – W zakresie odpowiedzialnoÅ›ci cywilnej przedsiÄ™biorca może domagać siÄ™ od pracownika szeregu dziaÅ‚aÅ„ wskazanych w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Najważniejsze z nich to żądanie zaniechania niedozwolonych dziaÅ‚aÅ„ a także naprawienie szkody – mówi mecenas Konrad Syryca z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych – JeÅ›li chodzi o odpowiedzialność karnÄ… to warto zwrócić uwagÄ™ na art. 266 kodeksu karnego, który za ujawnienie informacji zdobytej w zwiÄ…zku z wykonywanÄ… pracÄ… przewiduje karÄ™ grzywny, ograniczenia wolnoÅ›ci lub jej pozbawienia do lat dwóch – zaznacza mec. Syryca.

Dodajmy, że  w myÅ›l przepisów, przestÄ™pstwo to Å›cigane jest na wniosek pokrzywdzonego.

Czy Polacy czÄ™sto Å‚amiÄ… prawo w tym zakresie? Trudno stwierdzić, bo prawdopodobnie nie wszystkie przypadki sÄ… zgÅ‚aszane na policjÄ™ czy kierowane do sÄ…du. Statystyki Policji wskazujÄ…, że liczba wszczÄ™tych postÄ™powaÅ„ w sprawie przestÄ™pstw przeciwko ochronie informacji co roku jest podobna: w 2011 roku wszczÄ™to 131 postÄ™powaÅ„, w 2012 – 159, natomiast w 2013 mniej, bo 148. Warto zauważyć, jednak, że liczba stwierdzonych przestÄ™pstw byÅ‚a znacznie niższa i wynosiÅ‚a – 47 (w roku 2011), 77 (w roku 2012), 50 (w roku 2013).

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie