Już za kilka dni ruszy budowa „mostu energetycznego” z Ełku do Alytusa po polskiej stronie granicy. Linia będzie biegła przez teren 11 gmin w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Roboty mają rozpocząć się równolegle na terenie gmin Wieliczki, Olecko, Ełk.
Polskie Sieci Energetyczne zapewniają, że przy tej wielkiej inwestycji jest miejsce także dla lokalnych firm, szczególnie dla zajmujących się wydobyciem żwiru (potrzebne są m.in. koparki, ładowarko-koparki, wywrotki.) i innymi robotami ziemnymi. Potrzebne będą też firmy ochroniarskie, miejsca noclegowe dla pracowników.
Przy okazji budowy „mostu” zostaną zmodernizowane w regionie północno - wschodnim przestarzałe linie aż po Ostrołękę. Projekt zakłada budowę prawie 85 km linii elektroenergetycznej na trasie Ełk - Łomża oraz blisko 113 km linii na trasie Ełk granica RP. Planuje się, że moce przesyłowe aktualnie budowanego połączenia elektroenergetycznego LitPol Link już w 2015 roku osiągną poziom 500 MW, a do lat 2018-2020 - maksymalną przepustowość rzędu 1000 MW.
Oprócz prądu, będą też pieniądze dla samorządów z tytuły inwestycji. Tylko gmina Puńsk ma otrzymywać rocznie ok. 1,2 mln złotych, co stanowi ok. połowy jej dochodów własnych.
Litewski operator sieci przesyłowej - Litgird podpisał już 12 listopada ubr budowę na budowę napowietrznej linii 400 kV od stacji elektroenergetycznej z miejscowości Alytus do granicy z Polską. Linię 400 kV długości 51 km wybuduje litewska spółka A. Žilinskio ir Ko UAB. Zgodnie z kontraktem, opiewającym na 73,3 mln litów (ok. 88,7 mln zł), linia ma zostać wybudowana do połowy 2015 roku. Prace też rozpoczną się wiosną 2014 roku. Ta sama spółka na zmodernizuje rozdzielnię w stacji transformatorowej 330 kV w Alytus. W lutym 2014 r. Litgrid podpisał natomiast umowę z ABB na budowę stacji przekształtnikowej prądu stałego wraz z rozdzielnią 400kV wartości 288 mln litów (ok. 348 mln zł).
W grudniu 2013 roku sfinalizowano na Litwie etap projektowania łącza energetycznego pomiędzy Litwą a Polską LitPol Link - pozyskano zezwolenie na budowę wstawki konwertorowej prądu stałego w Alytusie. Jedna wstawka prądu stałego (500 MW) może mieć następujące wymiary: ok. 170 m szerokości i 200 m długości. Aby połączenie Litwy i Polski pracowało w pełnym zakresie niezbędne jest zbudowanie dwóch takich wstawek. Są one konieczne ze względu na połączenie dwóch niezsynchronizowanych systemów przesyłowych energii elektrycznej Polski (linia o napięciu 400 kV) i Litwy (linia o napięciu 330 kV).
Przypomnijmy, że porozumienie w sprawie projektu podpisali premierzy Polski i Litwy już w 1997 roku, a pierwszy prąd miał popłynąć w 2003 roku. Popłynie w 2015r., mimo protestów części mieszkańców polsko - litewskiego pogranicza.
Jan Wyganowski