30.12.2017

Rusza program współpracy transgranicznej Polska - Rosja. Z korzyścią dla Raczek, Wiżajn i Olecka

Rzutem na taśmę Rada Ministrów, na wniosek Ministra Rozwoju, przyjęła tuż przed końcem roku program współpracy transgranicznej Polska-Rosja (obwód kaliningradzki). Gdyby program nie zyskał akceptacji polskiego rządu, przepadłyby duże unijne pieniądze.

Dzięki zgodzie rządu, 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej trafi do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z obwodem kaliningradzkim.

Całkowita kwota dofinansowania Programu wynosi 62 298 477 EUR. Alokacja pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (20 652 617 EUR), Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (20 993 243 EUR) oraz wkładu Federacji Rosyjskiej do Programu (20 652 617 EUR).

Program Polska-Rosja obejmuje wsparciem polskie podregiony: gdański, trójmiejski, starogardzki, elbląski, olsztyński, ełcki i suwalski oraz obwód kaliningradzki po stronie rosyjskiej. Realizacja projektów będzie możliwa do 31 grudnia 2022 roku.

Program Polska-Rosja koncentruje się na czterech celach, którymi są:

- promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego (22,64 mln euro)

- ochrona środowiska i łagodzenie skutków zmian klimatycznych ( 19,08 mln euro)

- poprawa dostępności komunikacyjnej regionów( 14,77 mln euro)

- wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach (6,36mln EUR)

Wysokość grantu wynosi od 100 tys. do 2,5 mln euro, a maksymalny poziom dofinansowania sięga 90 proc. W każdym przedsięwzięciu musi brać udział co najmniej dwóch beneficjentów (po jednym z Polski i Rosji).

-Zespół Ministerstwa Rozwoju i Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie są w pełnej gotowości do uruchomienia programu – zapewnił Jerzy Kwieciński wiceminister rozwoju (na zdjęciu).

- W związku z podjęciem uchwały przez rząd, już poprosimy polsko-rosyjski komitet monitorujący o zatwierdzenie pięciu potencjalnych projektów pozakonkursowych, a na początku przyszłego roku wspólnie podejmiemy decyzję ws. szybkiego uruchomienia naboru wnioskówpowiedział wiceminister i dodał, że decyzję Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu poprzedziły liczne konsultacje i uzgodnienia z innymi ministerstwami. – Cieszę się, że finalnie doszliśmy do satysfakcjonującego porozumienia, z którego po stronie polskiej skorzystają województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i pomorskie – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Wykaz Dużych Projektów Infrastrukturalnych:

1. Rozwój potencjału turystyczno-rekreacyjnego oraz turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malborku (faza II).

  • Beneficjent wiodący: Administracja „Miejskiego Dystryktu Swietłyj”.

  • Pozostali beneficjenci: Gmina Miejska Malbork.

  • Całkowity budżet projektu: 5,1 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 4,6 mln euro.

  • Zakres projektu: Projekt stanowi kontynuację współpracy rozpoczętej podczas realizacji Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Jego głównym celem jest wspieranie kultury lokalnej i ochrona dziedzictwa historycznego miast Swietłyj i Malborka oraz rozwój turystyki wodnej pomiędzy obwodem kaliningradzkim a województwem pomorskim poprzez wykorzystanie międzynarodowej drogi wodnej E-70.

2. Transgraniczne trasy rowerowe w celu wspierania i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego.

  • Beneficjent wiodący: Ministerstwo Turystyki Rządu Obwodu Kaliningradzkiego.

  • Pozostali beneficjenci: Administracja Gminy Miejskiej Swietłogorsk, Administracja Gminy Miejskiej Pionierskij, Administracja Gminy Miejskiej Zielenogradsk, Departament Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Europejska Fundacja Ochrony Zabytków.

  • Całkowity budżet projektu: 4,5 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 4 mln euro.

  • Zakres projektu: Projekt ma na celu poprawę atrakcyjności oraz konkurencyjności obwodu kaliningradzkiego oraz północno-wschodniej Polski poprzez stworzenie wspólnej trasy rowerowej, zintegrowanej i połączonej z trasami rowerowymi EuroVelo.

3. Partnerstwo na rzecz ochrony wód strefy transgranicznej Polski i Rosji (faza II).

  • Beneficjent wiodący: Administracja Miasta Gusiew.

  • Pozostali beneficjenci: Gmina Olecko, Spółka akcyjna „Gusev-KOS”, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Olecku.

  • Całkowity budżet projektu: 7,6 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 6,8 mln euro.

  • Zakres projektu: Proponowany projekt stanowi kontynuację partnerstwa zapoczątkowanego podczas wdrażania Programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013: „Partnerstwo na rzecz ochrony wód transgranicznego obszaru Litwy, Polski i Rosji”. W ramach projektu, który jest drugim etapem współpracy, beneficjenci planują zmodernizować przepompownię oraz przebudować sieci wodociągowe i kanalizacyjne, co przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców oraz wpłynie na poprawę stanu środowiska.

4. Poprawa jakości wód Morza Bałtyckiego, w tym transgranicznych lagun: Zalewu Wiślanego/ Kaliningradzkiego i Kurońskiego.

  • Beneficjent wiodący: Gmina Tolkmicko.

  • Pozostali beneficjenci: Administracja Jednostki Miejskiej „Rejon Zielonogradski”, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Oddział Atlantycki Instytutu Oceanologii im. P.P. Szirszowa Rosyjskiej Akademii Nauk.

  • Całkowity budżet projektu: 8,3 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 7,4 mln euro.

  • Zakres projektu: W ramach projektu planowana jest przebudowa oczyszczalni ścieków w Tolkmicku wraz z budową współpracującej z oczyszczalnią bioelektrowni. Po stronie rosyjskiej, w miejscowości Rybaczij, wybudowana zostanie oczyszczalnia ścieków. Realizacja projektu przyczyni się do rozwiązania transgranicznych wyzwań związanych z ochroną środowiska poprzez uporządkowanie gospodarki ściekowej.

5. Poprawa jakości wody i ograniczenie strat wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim i Mieście Jantarnyj.

  • Beneficjent wiodący: Centralny Wodociąg Żuławski Sp. z o.o. w Nowym Dworze Gdańskim.

  • Pozostali beneficjenci: Jednostka Miejska „Miejski Dystrykt Jantarny”.

  • Całkowity budżet projektu: 10,5 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 9,5 mln euro.

  • Zakres projektu: Głównym celem projektu jest ograniczenie negatywnego wpływu Centralnego Wodociągu Żuławskiego na zasoby środowiska, a zwłaszcza zmniejszenie nadmiernego poboru wód podziemnych. W ramach projektu planowana jest modernizacja istniejącej sieci rur wodociągowych oraz zastąpienie rur azbestowo-cementowych rurami z polietylenu po stronie polskiej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków po stronie rosyjskiej.

6. Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce.

  • Beneficjent wiodący: Województwo Warmińsko-Mazurskie (Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie).

  • Pozostali beneficjenci: Administracja Gminy Miejskiej „Miejski Dystrykt Gusiew”.

  • Całkowity budżet projektu: 8 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 7,2 mln euro.

  • Zakres projektu: W ramach projektu planowana jest budowa mostu wraz z budową nowego odcinka drogi po polskiej stronie granicy oraz remont ulic i chodników w miejscowości Gusiew po stronie rosyjskiej. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy dostępności do przejścia granicznego Bezledy – Bagrationowsk oraz rozwoju sieci transportowej w obszarze przygranicznym.

 

 Są i małe projekty, które będą locdniane po ogłoszeniu naboru wniosków. Np. Gmina Raczki wraz Wiżajnami i rosyjskim Gusiewem i starają się o pieniądze na drogi i modernizację oczyszczalni.

O dofinansowanie ubiegać się mogą wnioskodawcy, którzy są osobami prawnymi posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu.

Przypomnijmy, przy okazji, że efektami realizacji poprzedniego programu transgranicznego Polska - Rosja są m.in.: kanalizacja wodociągowa we wsi Kukuwo, koło Olecka, zmodernizowany Park Konstytucji i jego otoczenie w Suwałkach. Z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, dofinansowano też kwotą 10 mln euro przebudowę drogi krajowej na odcinku Gołdap - Kowale Oleckie.

 

WYG

Źródło i fot.: Ministerstwo Rozwoju; plru.eu;

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.15.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie