Producenci porzeczek i wiśni otrzymają od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jednorazową pomoc w wysokości 410 zł za hektar owocujących w bieżącym roku wiśni i porzeczki czarnej – głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu, opublikowany po wtorkowym (30 września) posiedzeniu.
Kwota przewidziana dla jednego gospodarstwa nie może przekroczyć Å‚Ä…cznie równowartoÅ›ci 15 tys. euro. Limit ten, pomniejszÄ… kwoty pomocy, którÄ… rolnik otrzymaÅ‚ z jakiegokolwiek innego tytuÅ‚u w rolnictwie w ostatnich trzech latach - precyzowaÅ‚ komunikat.
Wsparcie ma być udzielane na wniosek rolnika złożony w odpowiednim biurze powiatowym ARiMR. We wniosku o pomoc finansową powinna znaleźć się informacja m.in. o powierzchni owocujących w 2014 r. upraw porzeczki lub wiśni.
Producenci porzeczki czarnej i wiśni otrzymają pomoc w formie de minimis. Pomoc de minimis, to dopuszczone prawem unijnym wsparcie publiczne, jakiego może udzielić państwo bez konieczności uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej.
W komunikacie Rady Ministrów dodano także, że producenci rolni mogÄ… liczyć na pomoc w spÅ‚acie kredytów w zwiÄ…zku z wprowadzeniem przez RosjÄ™ embarga na polskie produkty. Chodzi o zawieszenie spÅ‚aty kredytów przez 2 lata - przez ten okres ARiMR bÄ™dzie pÅ‚aciÅ‚a za rolnika-kredytobiorcÄ™ odsetki. Po okresie zawieszenia spÅ‚at zostanÄ… one spÅ‚acone przez kredytobiorcÄ™ albo pomniejszÄ… kwotÄ™ dopÅ‚at, którÄ… rolnik otrzymuje z ARiMR.
Druga unijna transza
Komisja Europejska opublikowaÅ‚a rozporzÄ…dzenie ws. drugiego programu wsparcia dla rolników dotkniÄ™tych rosyjskim embargiem. KE podaÅ‚a, że przeznaczy dodatkowe 165 mln euro na nowy program rekompensat dla sektora owoców i warzyw za straty zwiÄ…zane z wprowadzeniem przez RosjÄ™ embarga na żywność z UE. Polscy producenci bÄ™dÄ… mogli dostać rekompensaty za wycofanie z rynku maksymalnie 18.750 kg jabÅ‚ek i gruszek, podczas gdy np. maleÅ„kiej Belgii limit wynosi 43 tys. ton, dla WÅ‚och 35 tys. ton. NajwiÄ™kszy kontyngent na wycofanie z rynku pomaraÅ„czy, klementynek i mandarynek otrzymaÅ‚a Hiszpania - ponad 58 tys. ton.
Nowy system wsparcia dla unijnych producentów owoców i warzyw – który bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚ do koÅ„ca roku - uzupeÅ‚nia pierwszy program rekompensat dla tego sektora. KE przedstawiÅ‚a go 18 sierpnia, a opiewaÅ‚ na 125 mln euro. Jednak 10 wrzeÅ›nia Komisja zawiesiÅ‚a ten program, bo wartość wstÄ™pnych wniosków o rekompensaty przekroczyÅ‚a kwotÄ™ przewidzianÄ… na jego realizacjÄ™. PieniÄ…dze zostanÄ… wypÅ‚acone dopiero po weryfikacji wniosków. Już wiadomo, że nie stanie siÄ™ to w 2014 roku.
Tak jak poprzednio, na najwiÄ™ksze rekompensaty z drugiej transzy mogÄ… liczyć ci, którzy wycofajÄ… z rynku swoje produkty i przekażą je do bezpÅ‚atnej dystrybucji (np. w szkoÅ‚ach czy wÅ›ród najuboższych). Niższe bÄ™dzie wsparcie w przypadku niezbierania, zielonych zbiorów czy kompostowania.
Tak jak w pierwszym programie nieco więcej dostaną rolnicy zrzeszeni w organizacjach producenckich - otrzymają bowiem 75 proc. stawek za wycofanie z rynku w formie innej niż bezpłatna dystrybucja, podczas gdy rolnicy indywidualni otrzymają jedynie połowę tej stawki.
Nowy program rekompensat obejmie cztery grupy produktów: jabÅ‚ka i gruszki (do 181 tys. ton); owoce cytrusowe, w tym po raz pierwszy pomaraÅ„cze, mandarynki i klementynki (96 tys. ton); inne warzywa, w tym marchew, ogórki, papryka i pomidory (44,3 tys. ton) oraz kiwi, Å›liwki i winogrona (razem 76,8 tys. ton).
Z drugim programie nie przewiduje siÄ™ już rekompensat dla producentów kapusty, kalafiorów, brokuÅ‚ów, pieczarek i owoców miÄ™kkich.
Unii Europejskiej o wiele Å‚atwiej byÅ‚o wprowadzić trzy transze sankcji gospodarczych wobec Rosji, niż uporać siÄ™ z rekompensatami dla unijnych producentów rolnych. Czas mija, a obiecanych pieniÄ™dzy, jak nie byÅ‚o, tak nie ma i dÅ‚ugo nie bÄ™dzie.
WedÅ‚ug Ministerstwa Rolnictwa Polska rocznie produkuje 3 miliony ton jabÅ‚ek. W 2013 roku 700 tysiÄ™cy ton trafiÅ‚o na rynek rosyjski. Ogólna wartość eksportu owoców i warzyw wyniosÅ‚a w 2013 roku 840 mln euro. Polscy rolnicy zÅ‚ożyli zapotrzebowanie na 140 mln euro pomocy, której w tej wysokoÅ›ci –już wiadomo – nie dostanÄ…
Będą kontrolować
Do 15 października zostanÄ… przeprowadzone kontrole u rolników ubiegajÄ…cych siÄ™ o unijne rekompensaty w zwiÄ…zku z rosyjskim embargiem na żywność - poinformowaÅ‚ minister rolnictwa Marek Sawicki podczas targów żywnoÅ›ci Polagra w Poznaniu. Komisja Europejska zapowiedziaÅ‚a przeprowadzenie audytu w Polsce. Nie podoba siÄ™ je, że polscy sadownicy chcÄ… tak dużych rekompensat. Nie ma natomiast zastrzeżeÅ„ do np. do roszczeÅ„ francuskich, czy hiszpaÅ„skich farmerów.
Jan Wyganowski