Jak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy TNS na zlecenie Grupy KRUK na reprezentatywnej grupie osób w wieku powyżej 65 lat, polscy seniorzy nie są zadowoleni ze stanu swoich finansów. Prawie połowa (46%) badanych postrzega sytuację finansową osób starszych jako złą, a jedynie 5% jako dobrą.
NienajlepszÄ… sytuacjÄ™ osób 65+ w Polsce potwierdzajÄ… również statystyki. Tylko w Grupie KRUK znajdujÄ… siÄ™ sprawy ponad 217 tysiÄ™cy seniorów, zadÅ‚użonych na ponad 765 milionów zÅ‚otych. PrzeciÄ™tne zadÅ‚użenie polskiego seniora siÄ™ga 4400 zÅ‚. Sytuacja materialna osób starszych nie poprawia siÄ™. Ich kruchym finansom nie pomaga również nikÅ‚a wiedza z tego zakresu. Dlatego też warto z okazji Å›wiÄ™ta naszych babć i dziadków przyjrzeć siÄ™ temu problemowi i zastanowić, jak możemy ich pomóc. Wsparcie i zainteresowanie najbliższych, to w ich przypadku rzecz bezcenna, która może odmienić ich życie na lepsze ̶ mówi Karolina BaraÅ„ska z Grupy KRUK.
Jedynie 21% osób starszych ocenia swojÄ… sytuacjÄ™ jako dobrÄ… na tle innych. Co ciekawe, seniorzy w wieku 75+ sÄ… mniej krytyczni wobec swoich finansów niż 65-74-latkowie. Poziom zadowolenia w tej kwestii zmienia siÄ™ w zależnoÅ›ci od miejsca zamieszkania – najbardziej usatysfakcjonowane swojÄ… sytuacjÄ… sÄ… osoby z miast (36%), a najmniej z terenów wiejskich (15%). Ponadto wyksztaÅ‚cenie, a tym samym pozycja zawodowa przed emeryturÄ…, znaczÄ…co wpÅ‚ywa na obecnÄ… sytuacjÄ™ finansowÄ… seniorów. 31% badanych z wyższym wyksztaÅ‚ceniem odkÅ‚ada pieniÄ…dze co miesiÄ…c, a tylko 6% osób z wyksztaÅ‚ceniem podstawowym. Natomiast pieniÄ™dzy czÄ™sto brakuje jedynie 9% respondentów, którzy odebrali edukacjÄ™ na poziomie Å›rednim i wyższym w porównaniu do 22% z wyksztaÅ‚ceniem zawodowym i 24% z podstawowym. W gorszej sytuacji finansowej sÄ… kobiety – 17% z nich nie wystarczy Å›rodków do koÅ„ca miesiÄ…ca, to wiÄ™cej w porównaniu do 10% mężczyzn z tej grupy wiekowej.
Mimo trudnej sytuacji, osoby starsze częściej udzielajÄ… materialnego wsparcia, niż je otrzymujÄ…. RegularnÄ… pomoc otrzymuje jedynie 13% badanych, a udziela jej co trzeci senior (33%). Częściej wsparcie otrzymujÄ… kobiety (17%) niż mężczyźni (6%). WÅ›ród osób starszych udzielajÄ…cych finansowej pomocy 44% stanowi grupa z wyższym wyksztaÅ‚ceniem, lepiej sytuowanych. Niestety osoby starsze nie majÄ… w zwyczaju prowadzenia domowego budżetu oraz bieżącego kontrolowania wydatków. Blisko poÅ‚owa badanych (46%) przyznaÅ‚a, że nie prowadzi jakichkolwiek zapisów oraz nie kontroluje stanu swoich pieniÄ™dzy, nie upewnia siÄ™, ile może jeszcze wydać. Tylko 16% seniorów skrupulatnie kontroluje swoje wydatki. SÄ… to najczęściej osoby z wyższym wyksztaÅ‚ceniem. Coraz wiÄ™cej seniorów (40%) udaje siÄ™ do banku w celu uregulowania swoich rachunków. Wciąż niezbyt popularnÄ… formÄ… wÅ›ród tej grupy wiekowej jest pÅ‚atność internetowa – jedynie 10% dokonuje transakcji przez Internet.
Lista produktów bankowych, z których korzystajÄ… seniorzy, nie jest zbyt dÅ‚uga. Najczęściej przechowujÄ… swoje pieniÄ…dze na koncie w banku – postÄ™puje już tak 62% badanych, a wÅ›ród nich 12% ma konto internetowe. Posiadanie konta jest w dużym stopniu zależne od poziomu wyksztaÅ‚cenia (ma je 84% badanych legitymujÄ…cych siÄ™ wyksztaÅ‚ceniem wyższym, zaÅ› tylko 29% z podstawowym) oraz miejsca zamieszkania (79% pochodzÄ…cych z miast 500-tysiÄ™cznych oraz 49% mieszkajÄ…cych na wsi). PoÅ‚owa seniorów posiada w swoim portfelu kartÄ™ pÅ‚atniczÄ…. Także w tym przypadku sÄ… to najczęściej badani z dużych miast, wyksztaÅ‚ceni i relatywnie mÅ‚odsi. Inne produkty bankowe nie sÄ… zbyt popularne wÅ›ród osób starszych – tylko 37% posiada konto oszczÄ™dnoÅ›ciowe, 30% lokatÄ™ pieniężnÄ…, 6% obligacje skarbowe lub fundusze inwestycyjne, a jedynie 4% akcje gieÅ‚dowe.
JeÅ›li seniorowi przydarzy siÄ™ problem finansowy, wówczas czasem, choć stosunkowo rzadko, dzieli siÄ™ nim z najbliższÄ… rodzinÄ… (35%) i wspóÅ‚małżonkiem (33%). NiepokojÄ…cym jednak jest fakt, że aż 23% badanych z nikim nie rozmawia o swoich kÅ‚opotach z pieniÄ™dzmi, tym samym pozostajÄ…c sam na sam z trudnoÅ›ciami.
Jak siÄ™ okazuje, seniorzy dość chÄ™tnie korzystajÄ… z różnych form kredytowania. 43% badanych w ciÄ…gu 5 ostatnich lat pożyczaÅ‚o pieniÄ…dze - 28% zaciÄ…gnęło kredyt, natomiast 31% zdecydowaÅ‚o siÄ™ na zakup na raty. Na takie dziaÅ‚ania najczęściej decydowali siÄ™ „mÅ‚odsi" seniorzy wieku 65-74 lat w celu zakupu sprzÄ™tu do domu, na remont oraz leczenie. Badanie potwierdza także, że dzieci i wnuki mogÄ… liczyć na seniorów. Babcia i dziadek sÄ… częściej skÅ‚onni zaciÄ…gnąć pożyczkÄ™ na potrzeby innej osoby z rodziny (10%) niż na wÅ‚asne przyjemnoÅ›ci, np. wakacje (1%).