20.08.2014

Skorzystaj z dotacji, zainwestuj w odnawialne źródła energii

W latach 2014-2020 Unia Europejska dofinansuje te przedsięwzięcia, które będą związane z Odnawialnymi Źródłami Energii, czyli wykorzystujące energię ziemi, wody, słońca, wiatru, geotermalną czy biomasy bądź biogazu. Dotyczy to m.in. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, ale także instalacji do produkcji biokomponentów, biopaliw, czy budowy elektrowni wiatrowych.

Priorytetowo bÄ™dÄ… traktowane instalacje fotowoltaiczne (produkujÄ…ce prÄ…d z energii sÅ‚onecznej). Wiele gmin rezygnuje z budowy dużych farm wiatrowych z powodu przeciwwskazaÅ„ wymienianych w ostatnich latach w publicznej debacie. Chociaż energetyka wiatrowa na Å›wiecie rozwija siÄ™ bardzo dynamicznie, to w Polsce możemy zauważyć niski rozwój tej gaÅ‚Ä™zi techniki, pomimo iż warunki do jej rozwoju sÄ… bardzo dobre. Prawie trzecia część powierzchni kraju posiada dogodne warunki  do zakÅ‚adania elektrowni wiatrowych.

Niestety, sÄ… to inwestycje drogie, a koszty zwracajÄ… siÄ™ w zależnoÅ›ci od wielkoÅ›ci elektrowni od 5 do 25 lat. Wiatraki generujÄ… również haÅ‚as, co zmusza do szukania miejsc pod inwestycje z dala od zabudowy. Instalacje fotowoltaiczne gwarantujÄ… znacznie szybszy poziom zwrotu – od 5 do 12 lat.

Dodatkowo wiatraki wytwarzają tzw. infradźwięki, niesłyszalne, ale szkodliwe dla układu nerwowego człowieka. Dodatkowo pojawia się stwierdzenie, że wiatraki szpecą okolicę, przez co staje się ona mniej atrakcyjna turystycznie.

Obecnie problem wytwarzania przez wiatraki infradźwiÄ™ków jest likwidowany bÄ…dź ograniczany, a wiele osób twierdzi, że widok  farm wiatrowych przyciÄ…ga turystów. Gminy nie chcÄ… jednak inwestować w elektrownie wiatrowe. 

Jakie wymogi musi spełnić inwestor?

Aby rozpocząć wszelkiego rodzaju inwestycje zwiÄ…zane z OZE, należy speÅ‚nić szereg wymogów formalnoprawnych.

Pompa ciepÅ‚a nie stanowi obiektu budowlanego. UrzÄ…dzenie jest częściÄ… infrastruktury technicznej budynku i jej instalacja nie wymaga pozwolenia na budowÄ™, ani decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacjÄ™ inwestycji. PostÄ™powanie formalne może jednak okazać siÄ™ konieczne wtedy, gdy dolnym źródÅ‚em ciepÅ‚a ma być woda ze źródeÅ‚ gÅ‚Ä™binowych lub kolektory pionowe. Natomiast, gdy dolne źródÅ‚o stanowi woda w rzece lub studni – konieczne jest pozyskanie pozwolenia wodno-prawnego, zgodnie z postanowieniami ustawy Prawo wodne.

Elektrownie fotowoltaiczne możemy podzielić na mikroinstalacje oraz małe i duże instalacje fotowoltaiczne.

W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych gdzie moc wytwórcza nie przekracza 40 kW, nie sÄ… wymagane  pozwolenia na budowÄ™, koncesje na wytwarzanie prÄ…du, prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, decyzji Å›rodowiskowych. Operator sieci elektrycznej przyÅ‚Ä…cza je na wÅ‚asny koszt na zasadach zgÅ‚oszenia.

W przypadku maÅ‚ych i dużych instalacji fotowoltaicznych, których moc wytwórcza  przekracza 40 kW ,wymagane sÄ… pozwolenia na budowÄ™, koncesje na wytwarzanie prÄ…du, prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, a gdy ich powierzchnia przekracza 1 ha - decyzje Å›rodowiskowe. Inwestor musi także pokryć koszty przyÅ‚Ä…czenia do sieci oraz uzyskać odpowiednie warunki przyÅ‚Ä…czeniowe.

Jeżeli chodzi  o montaż turbiny wiatrowej, w każdym przypadku przeprowadzana jest osobna kwalifikacja. StÄ…d też, w zależnoÅ›ci od lokalnych uwarunkowaÅ„ oraz praktyki organów decydujÄ…cych o zakwalifikowaniu przedsiÄ™wziÄ™cia do oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko, na budowÄ™ mikro i maÅ‚ych turbin wiatrowych wymagane jest nie tylko pozwolenie na budowÄ™, ale w niektórych przypadkach także uzyskanie „decyzji Å›rodowiskowej”.

W przypadku gdy mikroturbina wiatrowa ma znajdować siÄ™  na dachu obiektu, jeżeli caÅ‚kowita wysokość konstrukcji (mierzona od podstawy masztu do najwyższego punktu pionowo ustawionego skrzydÅ‚a wirnika) nie przekracza 3 m, nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowÄ™, ani też zgÅ‚oszenie zamiaru budowlanego wÅ‚aÅ›ciwemu organowi.

Kolektory sÅ‚oneczne sÄ… z reguÅ‚y montowane na dachach obiektów budowlanych i nie wymagajÄ… pozwoleÅ„ na budowÄ™, ani dokonania zgÅ‚oszenia.

Od czego zacząć?

PrzedsiÄ™biorcy i rolnicy planujÄ…cy skÅ‚adajÄ…c wnioski o dofinansowanie powinni zadbać o speÅ‚nienie wymogów formalnoprawnych. Podstawowym dokumentem (kluczowym dla mikroinstlacji PV) jest projekt koncepcyjny instalacji OZE. Projekt koncepcyjny zawiera takie informacje jak: rodzaj urzÄ…dzeÅ„, ilość planowanej do wytwarzania energii, sposób montażu, kalkulacja oszczÄ™dnoÅ›ci w wyniku korzystania z instalacji OZE itd. WiÄ™ksze instalacje wymagajÄ… także bardziej rozbudowanych dokumentów tj. projektu budowlanego. Inwestorzy, którzy nie zadbajÄ… o te dokumenty, mogÄ…  nie speÅ‚nić wymogów formalnych przy ubieganiu siÄ™ o dotacjÄ™, na przykÅ‚ad w sytuacji, gdy od momentu ogÅ‚oszenia naboru do terminu skÅ‚adania wniosków nie uda siÄ™ ich skompletować. 

Szymon Mironowicz, IBE INVEST, www.ibe-invest.pl

 

 

Fot. energetyka.inzynieria.com

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie