Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące.
Dodatkowo ustawa uÅ‚atwi rozliczanie podatków i zwolni z podatku od spadków osobÄ™ przejmujÄ…cÄ… przedsiÄ™biorstwo.
Projekt ustawy powstaÅ‚ z inspiracji firm rodzinnych, jako odpowiedź na problem zÅ‚ożonoÅ›ci sukcesji po zmarÅ‚ym przedsiÄ™biorcy. Obecnie po Å›mierci wÅ‚aÅ›ciciela firmy prowadzÄ…cego dziaÅ‚alność na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o DziaÅ‚alnoÅ›ci Gospodarczej (CEIDG) jego spadkobiercy nie mogÄ… pÅ‚ynnie kontynuować prowadzenia biznesu. Niejednokrotnie oznacza to koniec funkcjonowania takiej firmy. Dzieje siÄ™ tak dlatego, że przejąć można tylko majÄ…tek zmarÅ‚ego, bez możliwoÅ›ci korzystania z niezbÄ™dnych dla funkcjonowania dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej elementów, takich jak jego firma, NIP czy też decyzji administracyjnych, zwÅ‚aszcza zezwoleÅ„ oraz koncesji. Åšmierć przedsiÄ™biorcy wpisanego do CEIDG powoduje też wygaÅ›niÄ™cie wielu kontraktów handlowych i oznacza utratÄ™ pracy dla osób zatrudnionych w przedsiÄ™biorstwie. Skala problemu siÄ™ga obecnie okoÅ‚o 100 przypadków miesiÄ™cznie.
DziÄ™ki nowej regulacji przedsiÄ™biorca wpisany do CEIDG bÄ™dzie mógÅ‚ za życia ustanowić zarzÄ…dcÄ™ sukcesyjnego. BÄ™dzie on prowadziÅ‚ przedsiÄ™biorstwo po Å›mierci wÅ‚aÅ›ciciela; do czasu zakoÅ„czenia formalnoÅ›ci spadkowych. Ustawa pozwala również na to, by udzielona za życia przez przedsiÄ™biorcÄ™ prokura przeksztaÅ‚ciÅ‚a siÄ™ w uprawnienia zarzÄ…dcy sukcesyjnego. PowoÅ‚anie zarzÄ…dcy sukcesyjnego wymaga jego zgody – ma on bowiem nie tylko uprawnienia, ale także obowiÄ…zki.
ZarzÄ…dcÄ™ sukcesyjnego powoÅ‚ać bÄ™dÄ… mogÅ‚y także osoby, które dziedziczÄ… przedsiÄ™biorstwo lub małżonek, który jest jego wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielem – jeÅ›li sam przedsiÄ™biorca nie powoÅ‚aÅ‚ zarzÄ…dcy za życia. ZarzÄ…d sukcesyjny może trwać maksymalnie 2 lata od otwarcia spadku. W wyjÄ…tkowych przypadkach sÄ…d może przedÅ‚użyć ten czas do 5 lat. Co do zasady, zarzÄ…d sukcesyjny wygaÅ›nie z momentem podziaÅ‚u spadku.
Nowe regulacje pozwolÄ… utrzymać w mocy kluczowe dla dziaÅ‚alnoÅ›ci przedsiÄ™biorstwa kontrakty cywilnoprawne oraz umowy o pracÄ™. W ten sposób sytuacja zatrudnionych pracowników bÄ™dzie stabilniejsza. Podobnie sprawa ma siÄ™ ze zezwoleniami, licencjami, koncesjami czy pozwoleniami, które bÄ™dÄ… mogÅ‚y być przeniesione na spadkobiercÄ™. Ustawa ma wprowadzić uÅ‚atwienie dotyczÄ…ce rozliczeÅ„ podatkowych. BÄ™dÄ… one mogÅ‚y być prowadzone z wykorzystaniem numeru NIP zmarÅ‚ego przedsiÄ™biorcy przez okres sprawowania zarzÄ…du sukcesyjnego.
Projekt ustawy wprowadza ponadto zwolnienie z podatku od spadków nabycia przedsiÄ™biorstwa przez osoby, które bÄ™dÄ… je prowadziÅ‚y, niezależnie od pokrewieÅ„stwa ze zmarÅ‚ym przedsiÄ™biorcÄ…. To odpowiedź na problem braku sukcesora w krÄ™gu najbliższej rodziny.
Dzięki pakietowi tych rozwiązań zmiana pokoleniowa w przedsiębiorstwach będzie przebiegała płynnie, a istnienie wielu z nich, osiągających często wielomilionowe obroty, będzie dobrze zabezpieczone. Dzięki temu łatwiejsze będzie budowanie polskich wielopokoleniowych firm rodzinnych.
Przed miesiÄ…cem rzÄ…d przyjÄ…Å‚ inne ważne dla spadkobierców firm rodzinnych przepisy. Chodzi o projekt nowelizacji kilku ustaw, która jest odpowiedziÄ… na obowiÄ…zujÄ…cÄ… od 1 stycznia nowelizacjÄ™ ustaw o CIT i PIT. WeszÅ‚y wówczas w życie przepisy podatkowe, które sprawiÅ‚y, że wyÅ‚Ä…czona zostaÅ‚a możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodu kosztów zwiÄ…zanych z majÄ…tkiem odziedziczonej firmy. W praktyce oznaczaÅ‚o to konieczność poniesienia dużych kosztów podatkowych w momencie dziedziczenia firmy.
WYG
ŹródÅ‚o: Ministerstwo PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci i Technologii