Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy doszło do zmowy cenowej na rynku rzepaku i pszenicy. Wszczął właśnie postępowanie w tej sprawie. UOKiK czeka także na informacje od rolników i przedsiębiorców. Do urzędu można wysłać maila pod adres dok@uokik.gov.pl, lub zadzwonić 22 55 60 555.Postępowanie może trwać jednak z kilka miesięcy.
Przypomnijmy,
że Zachodniopomorska Izba Rolnicza wystąpiła 08.08.2013r. do Małgorzaty
KrasnodÄ™bskiej – Tomkiel, prezesa UrzÄ™du Ochrony Konkurencji i
Konsumentów o sprawdzenie czy podmioty zajmujące się skupem zbóż i nie
zawarÅ‚y,,zmowy cenowej’’ i a jeÅ›li tak jest - to wyciÄ…gniÄ™cie wobec nich
stosowanych konsekwencji.
W ocenie ZIR tak drastyczny spadek cen zbóż jest podyktowany tylko i wyÅ‚Ä…cznie "zmowÄ… cenowÄ…", zawartÄ… miedzy wÅ‚aÅ›cicielami podmiotów skupowych, "co bowiem staÅ‚o siÄ™ tak niepokojÄ…cego, że ceny zbóż tak gwaÅ‚towanie powÄ™drowaÅ‚y w dół?” – pyta Izba. Przecież - jak argumentuje ZIR - wyjÄ…tkowo mroźna i dÅ‚uga zima, utrzymujÄ…ca siÄ™ na terenie caÅ‚ego kraju, nie mogÅ‚a spowodować wydajniejszych plonów od tych ubiegÅ‚orocznych. Czy zmniejszyÅ‚o siÄ™ zapotrzebowanie na ziarno u przetwórców i konsumentów? Także nie. A zatem jedynym racjonalnym powodem, dla którego ceny pszenicy i rzepaku sÄ… tak niskie jest argument o "zmowie cenowej" - przekonuje Izba Rolnicza.
Ceny ziarna sÄ… w Polsce bardzo niskie. Rolnicy uważajÄ…, że doszÅ‚o do zmowy cenowej skupujÄ…cych. W niektórych regionach kraju blokowali nawet drogi. Przed kilkoma dniami przez prawie 3 godziny rolnicy z powiatu bartoszyckiego protestowali na drodze krajowej numer 51.. Rolnicy sprzeciwiali siÄ™ przede wszystkim niskim cenom zboża, które oferuje spółka Skarbu PaÅ„stwa Elewarr – powiedziaÅ‚ Radiu Olsztyn Adam OÅ‚dakowski, szef komitetu protestacyjnego.
Protestujący upomnieli się też o rolników, którzy produkują tzw. biomasę, czyli brykiety ze słomy i innych produktów rolnych. W tym sezonie jej cena również drastycznie spadła. Zwracali również uwagę na to, że do tej pory nie otrzymali odpowiedzi na pismo wysłane do Ministra Rolnictwa.
Obniżki cen pszenicy w Polsce gÅ‚Ä™bsze niż gdzieindziej – ocenia Bank Gospodarki Å»ywnoÅ›ciowej. „PomiÄ™dzy ostatnim tygodniem czerwca (24-30.06) a pierwszym tygodniem sierpnia (29.07-4.08) cena pszenicy konsumpcyjnej podawana w oficjalnych notowaniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi obniżyÅ‚a siÄ™ aż o 24 proc. (216 zÅ‚/t). Od poczÄ…tku 2005 r. tylko dwa razy zdarzyÅ‚o siÄ™, że ceny w ciÄ…gu piÄ™ciu tygodni spadÅ‚y jeszcze bardziej; obydwa te przypadki miaÅ‚y miejsce w lipcu i sierpniu. Po raz pierwszy, pomiÄ™dzy drugim tygodniem lipca, a drugim tygodniem sierpnia 2008 r. cena spadÅ‚a minimalnie bardziej bo o 217 zÅ‚/t. Po raz drugi, pomiÄ™dzy ostatnim tygodniem czerwca, a pierwszym tygodniem sierpnia 2011 r., cena obniżyÅ‚a siÄ™ o 219 zÅ‚/t. Po tych gÅ‚Ä™bokich spadkach, sytuacja potoczyÅ‚a siÄ™ jednak zupeÅ‚nie inaczej. W 2008 r. ceny spadaÅ‚y jeszcze, choć znacznie wolniej, przez kolejne prawie trzy miesiÄ…ce. W 2011 r. ceny po opisanym gÅ‚Ä™bokim spadku, zaczęły lekko rosnąć. Obserwowane w ostatnich tygodniach spadki cen pszenicy w Polsce sÄ… znacznie szybsze niż przeciÄ™tnie na Å›wiecie. Indeks Å›wiatowych cen pszenicy obliczany przez MiÄ™dzynarodowÄ… RadÄ™ ZbożowÄ… obniżyÅ‚ siÄ™ w analizowanym okresie zaledwie o 3 proc. Wprawdzie ceny w transakcjach rzeczywistych w wielu krajach unijnych spadaÅ‚y bardziej niż ceny gieÅ‚dowe, jednak nadal spadki w Polsce na ich tle sÄ… wyjÄ…tkowo gÅ‚Ä™boki” – gÅ‚osi komunikat BGÅ» z 13 sierpnia br.
Na pobliskim litewskim rynku też trwa spadek cen. W sierpniu, w porównaniu z pierwszym tygodniem lipca, cena pszenicy pierwszej klasy spadÅ‚a o 21,6 proc. – do 635 litów za tonÄ™ (zÅ‚otówka kosztuje ok. 82 – 85 litewskich centów), pszenicy przeznaczonej na paszÄ™ o 19,9 proc. – do 514,4 litów, jÄ™czmienia paszowego o 11,1 proc. – do 514,6 litów za tonÄ™, a cena żyta spadÅ‚a aż o 36,9 proc. – do 374,1 litów - podaÅ‚a litewska agencja biznesu wiejskiego - "Agrorinka".