03.03.2015

Sprzedaż bezpośrednia z zagrody. Mleko prosto pod krowy

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w poniedziałek (02.03.br) podczas spotkania w Brukseli ministra Marka Sawickiego z unijnym komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andiukaitisem uzgodniono, że będzie zgoda Komisji Europejskiej na sprzedaż bezpośrednią z gospodarstwa rolnego produktów mlecznych. Być może nastąpi to już w maju br.

Minister zwróci siÄ™ do Komisarza o przychylne potraktowanie wszystkich proponowanych rozwiÄ…zaÅ„ w notyfikowanym Komisji Europejskiej i pozostaÅ‚ym paÅ„stwom czÅ‚onkowskim w projekcie rozporzÄ…dzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagaÅ„ weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzÄ™cego przeznaczonych do sprzedaży bezpoÅ›redniej. RozwiÄ…zania zaproponowane w notyfikowanym 26 lutego 2015 r. projekcie wynikajÄ… z oczekiwaÅ„ polskich rolników i konsumentów wskazujÄ…cych na potrzebÄ™ jak najszybszego uregulowanie kwestii sprzedaży bezpoÅ›redniej.             

 „Być może w maju bÄ™dzie możliwa sprzedaż masÅ‚a, twarogu, maÅ›lanki i zsiadÅ‚ego mleka bezpoÅ›rednio z gospodarstw” - powiedziaÅ‚ w poniedziaÅ‚ek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki. Jak stwierdziÅ‚, na spotkaniu poruszono m.in. "kwestiÄ™ sprzedaży bezpoÅ›redniej, przede wszystkim rozszerzenia listy produktów mleczarskich". "Wszystko wskazuje na to, że takÄ… zgodÄ™ komisarza dostaniemy, że na nasz wniosek, który leży, nie bÄ™dzie zastrzeżeÅ„ Komisji, co sprawia, że być może już w maju bÄ™dziemy mogli w Polsce przyjąć stosowne rozporzÄ…dzenia i masÅ‚o, twaróg, maÅ›lanka, zsiadÅ‚e mleko bÄ™dÄ… mogÅ‚y być sprzedawane w ramach sprzedaży bezpoÅ›redniej z gospodarstwa" – informowaÅ‚ minister.

Kolejnym uÅ‚atwieniem, na które zgadza siÄ™ KE, bÄ™dzie uruchomienie tzw. rzeźni przewoźnych, by uÅ‚atwić ubój w gospodarstwie zwierzÄ…t kopytnych - m.in. Å›wiÅ„, owiec, kóz i bydÅ‚a - na potrzeby wÅ‚asne i w celu sprzedaży bezpoÅ›redniej. Unijne przepisy sprzed kilku lat mocno skomplikowaÅ‚y ten ubój.

Nadal natomiast nie ma ustawy caÅ‚oÅ›ciowo regulujÄ…cej sprzedaż bezpoÅ›redniÄ… z gospodarstwa rolnego. Polskie absurdy prawne sÄ… nie mniej szkodliwe dla producentów żywnoÅ›ci niż rosyjskie embargo” - uważa prezes ZwiÄ…zku PrzedsiÄ™biorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. ZwiÄ…zek PrzedsiÄ™biorców i Pracodawców opracowaÅ‚ nawet projekty ustaw, zgodne z prawem UE, które uwolniÄ… dobrÄ… żywność z „pÄ™t stworzonych z papieru kancelaryjnego”. - W Polsce takie same wymagania obowiÄ…zujÄ… producenta 100 kilogramów rocznie sera zagrodowego i koncern przerabiajÄ…cy 10 tysiÄ™cy tuczników dziennie. To absurd, który trzeba zlikwidować. Nigdzie w Europie tak nie ma - postuluje od dawna ZwiÄ…zek. Podobne postulaty zgÅ‚aszajÄ… też organizacje rolnicze.

 Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, uważa, że spoÅ›ród miliona drobnych gospodarstw, ok. 100 tys. byÅ‚oby w stanie produkować i sprzedawać swoje wyroby w ramach sprzedaży bezpoÅ›redniej

Tymczasem, obecnie, zgodnie z prawem, rolnikowi nie wolno sprzedawać, jeÅ›li nie prowadzi firmy, takich produktów jak: soki, dżemy, przeciery, kasze, mÄ…ki, chleb domowy, oleje, masÅ‚o, sery, mleko i wiele innych. Za niezastosowanie siÄ™ do przepisów, grożą kary. StÄ…d też jednym z postulatów protestu rolniczego w Szczecinie, już w styczniu 2013 roku, byÅ‚o żądanie zmiany prawa. Temat powróciÅ‚ podczas tegorocznych protestów.

W parlamencie trwa dÅ‚ugie procesowanie projektu stosownej ustawy. Wreszcie we wrzeÅ›niu br. rozpoczęły siÄ™ w Sejmie prace nad projektami ustaw zgÅ‚oszonych przez PSL i PiS. Idzie, jak po grudzie. Na posiedzeniu podkomisji do spraw zmian legislacyjnych dotyczÄ…cych sprzedaży bezpoÅ›redniej produktów rolnych zostaÅ‚y przedstawione opinie Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat legalizacji sprzedaży żywnoÅ›ci z pierwszej rÄ™ki. - Niestety, obydwa urzÄ™dy zasÅ‚aniajÄ… siÄ™ prawem unijnym, twierdzÄ…c, że zmiany postulowane przez rolników nie sÄ… możliwe, lub mogÄ… zostać wprowadzone tylko w ograniczonym zakresie - informujÄ… w swoim komunikacie przedstawiciele Fundacji Partnerstwo dla Åšrodowiska, która koordynuje akcjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… „Legalna żywność lokalna”.

Z kolei w dokumencie przygotowanym przez Biuro Analiz Sejmowych, czytamy, że przetwory wyprodukowane w gospodarstwach sÄ… sprzedawane legalnie we Francji, WÅ‚oszech i na WÄ™grzech. - Skoro kwestiÄ™ sprzedaży bezpoÅ›redniej udaÅ‚o siÄ™ rozwiÄ…zać w krajach zachodnich, to w Polsce też jest to możliwe. Rolnicy i konsumenci takich zmian oczekujÄ… - mówi RafaÅ‚ Serafin z Fundacji Partnerstwo dla Åšrodowiska.

Minister M. Sawicki, na konferencji prasowej podczas posiedzenia Konwentu MarszaÅ‚ków Województw RP, w Lublinie w dniu 3 lipca ubr., zapowiedziaÅ‚, że resort rolnictwa zamierza umożliwić rolnikom samodzielne przetwarzanie miÄ™sa i bezpoÅ›redniÄ… sprzedaż wyrobów we wspólnie prowadzonych sklepikach. „Chcemy to zrobić na wzór bawarski czy szwajcarski, gdzie rolnicy mogÄ… swoje przetworzone produkty miÄ™sne we wspólnie tworzonych sklepikach wprowadzać do sprzedaży detalicznej, bez koniecznoÅ›ci dodatkowej rejestracji czy wymagaÅ„ weterynaryjno- sanitarnych”- powiedziaÅ‚ Sawicki.

Dobrze byÅ‚oby, gdyby taka sprzedaż mogÅ‚a mieć miejsce nie tylko we wspólnie tworzonych sklepikach, (bo polski rolnik indywidualista jest i trudno bÄ™dzie go przekonać do „koÅ‚chozowego” systemu), ale i - jak proponuje Fundacja - także w lokalnych sklepach, restauracjach.

 Jan Wyganowski

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.07.2024

Szukam pracy

16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie